Rewolucyjny pomysł polskiego dewelopera. Nawet jeśli nie dostaniesz kredytu, sprzeda ci dom

2023-01-18 14:28

Nie masz szans na kredyt, czynsz jest coraz droższy, twoje mieszkanie robi się coraz ciaśniejsze, a ty wciąż marzysz o własnym domu? Jeden z polskich deweloperów wpadł na pomysł, jak rozwiązać ten problem i chce sprzedawać domy na raty. Czy inni pójdą za jego przykładem?

Kupno nowego domu
Autor: Getty Images/Pichsakul Promrungsee

Z powodu kilkukrotnego wznoszenia stóp procentowych w tamtym roku wielu Polaków będzie musiało marzenia o własnym domu odłożyć na później, ponieważ straciło zdolność kredytową i nie ma szans na pożyczkę.

Co za tym idzie, deweloperzy zaczęli tracić klientów. Niektórzy z nich sprzedali w tamtym roku o połowę mniej mieszkań niż w roku 2021 r. Jak podaje Business Insider, pod tym względem rynek sprzedaży cofnął się aż do 2014 r.! 

Dom bez kredytu w banku, ale z ratami u dewelopera

Polski deweloper Józef Wojciechowski, główny udziałowiec i szef rady nadzorczej  JW Construction, wychodzi naprzeciw Polakom i zapowiedział, że jako pierwsi w Polsce będą sprzedawać domy jednorodzinne na raty. W rozmowie w wnp.pl stwierdził, że dopóki kredyty nie będą tańsze, dopóty oni będą zastępować banki

Jednocześnie Wojciechowski patrzy na problem szeroko. Uważa, że ta zapaść może stanowić zagrożenie dla wszystkich deweloperów, nie tylko tych, którzy tak jak J.W. Construction są na rynku od lat 90. ubiegłego wieku. Już wielu z nich nie zdecydowało się na rozpoczęcie nowych inwestycji.

- Deweloperzy, którzy są na rynku od niedawna, mogą rzeczywiście mieć kłopoty, mogą się też zdarzyć bankructwa. J.W. Construction działa w branży od 30 lat. Już dawno temu pomyśleliśmy o dywersyfikacji ryzyka, stąd w naszej ofercie pojawiły się choćby inwestycje hotelowe - mówi.

To jednak wierzchołek góry lodowej. Pracę mogą stracić wszyscy ci, którzy są powiązani w jakikolwiek sposób z rynkiem mieszkaniowym: producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych, ekipy remontowe czy architekci wnętrz. Wojciechowski przewiduje, że sytuacja na rynku poprawi się dopiero w roku 2024 r.

Przeczytaj również:

Źródło: wnp.pl, Business Insider

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE