Rząd będzie spłacał twój kredyt hipoteczny. Jest tylko jedno "ale"

2022-12-20 15:29

Rząd przedstawił wstępne założenia nowego programu „Pierwsze Mieszkanie”. Jest on skierowany do osób poniżej 45 roku życia, które planują kupić swoje pierwsze mieszkanie. Program przewiduje wsparcie dla kredytobiorców i założenie specjalnego konta oszczędnościowego. Szczegóły poniżej.

nowe osiedle
Autor: getty images

Program Pierwsze Mieszkanie

Nie da się ukryć, że ostatni program rządowy Mieszkanie Plus okazał się niewypałem, albo mówiąc dosadniej – klęską. Teraz polskie władze wracają z nowym pomysłem.

Szef resortu Rozwoju i Technologii Waldemar Buda przedstawił ostatnio wstępne założenia nowego programu wsparcia obywateli chcących kupić mieszkanie.

Nowy program nazwany „Pierwsze Mieszkanie” ma wystartować w przyszłym roku i składać się z dwóch głównych filarów: Bezpiecznego Kredytu 2% i Konta Mieszkaniowego.

Bezpieczny Kredyt 2%

Pierwszym filarem programu ma być specjalna forma kredytu mieszkaniowego, który będzie mogła uzyskać osoba do 45 roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Jak wyjaśnił Waldemar Buda w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, w przypadku gdy kredyt udzielany będzie małżonkom lub rodzicom co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Uczestnicy programu Pierwsze Mieszkanie będą objęci kredytem z niskim oprocentowaniem. Kredytobiorca będzie spłacał raty tak, jakby oprocentowanie było na stałym poziomie 2% - nadwyżki wynikające ze zmieniających się stóp i stawek będzie dopłacał rząd przez 10 lat.

„Bezpiecznym kredytem” będą objęte zarówno mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Program potrwa do 2027 roku.

Maksymalna wysokość kredytu, który może wziąć uczestnik programu to 500 tysięcy złotych w przypadku jednej osoby (jednoosobowe gospodarstwo domowe) i 600 tysięcy złotych w przypadku pary, małżeństwa i osób wychowujących dzieci.

infografika
Autor: materiały prasowe

Konto mieszkaniowe

Drugim filarem programu będzie specjalne konto oszczędnościowe zakładane w banku komercyjnym. Według założeń, środki na koncie mają być oprocentowane według wskaźnika inflacji lub wskaźnika zmiany wartości ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Takie konto będzie mogła utworzyć osoba, która jeszcze nie posiada mieszkania własnościowego, albo taka, która mieszka ma własne lokum, ale mieszka w nim z co najmniej dwójką dzieci.

Innym warunkiem posiadania konta mieszkaniowego będą stałe, comiesięczne wpłaty (przynajmniej 11 wpłat w ciągu roku) o wartości 500-2000 zł.

Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Środki będzie można wydać w ciągu 5 lat od momentu zakończenia oszczędzania i przeznaczyć np. na zakup pierwszego mieszkania lub domu.

infografika
Autor: materiały prasowe

Jak zaznaczył Waldemar Baka, wciąż trwają prace nad ustawą. Projekt ma niedługo trafić do konsultacji społecznych, ale ministerstwo przewiduje, że pierwsze osoby będą mogły skorzystać z programu już w 2023 roku.

Źródło: rmf24.pl