Przy ambasadzie Rosji powstała Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji. "Ma zmusić do refleksji i działania"

2022-11-24 9:43

Ciąg pieszo-rowerowy znajdujący się tuż przy ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie przyjął nową nazwę. Na odcinku zamontowano już tabliczki informacyjne, na których widnieje napis: „Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji”.

warszawa
Autor: twitter.com @ZDMWarszawa Tabliczka informacyjna z nazwą Al. Ofiar Rosyjskiej Agresji

Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji

Decyzję o nazwaniu odcinka rowerowo-pieszego wzdłuż ul. Belwederskiej Aleją Ofiar Rosyjskiej Agresji stołeczni radni podjęli już w połowie października. Podczas sesji przyjęto uchwałę nadającą odcinkowi nową nazwę. W głosowaniu 55 radnych opowiedziało się za uchwałą, natomiast 2 radnych wstrzymało się od głosowania.

- Nazwa ta wpisuje się w zaproponowane miejsce, z uwagi na trwającą (…) agresję Rosji na Ukrainę. Ponadto nadanie nazwy ma sprowokować, zmusić do refleksji i działania państwo rosyjskie. Dodatkowo nadanie nazwy jest głosem nie tylko grupy radnych, ale też mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

warszawa
Autor: twitter.com @ZDMWarszawa Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji w Warszawie

Głównym inicjatorem nadania odcinkowi nazwy Alei Ofiar Rosyjskiej Agresji był radny PiS, Filip Frąckowiak. W wypowiedziach podkreślał, że podobne inicjatywy podjęły inne europejskie miasta, m.in. Wilno i Praga.

- Zdecydowaliśmy się pomóc instytucjonalnie Ukrainie. Robiliśmy to razem i razem potępialiśmy w Radzie Warszawy rosyjską agresję – powiedział Filip Frąckowiak.

warszawa
Autor: twitter.com @ZDMWarszawa Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji w Warszawie

Po miesiącu od przyjęcia ustawy, dokładnie 18 listopada w sąsiedztwie ambasady Rosji pojawiły się charakterystyczne niebiesko-czerwone tabliczki miejskie z napisem „Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji”. O zamontowaniu tabliczek poinformował na swoim Twitterze Zarząd Dróg Miejskich, publikując również zdjęcia:

- Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Belwederskiej od Bagateli do skrzyżowania ze Spacerową stał się Aleją Ofiar Rosyjskiej Agresji. Na tym odcinku znajdują się ambasada Rosji i jej dawny ośrodek kulturalny. Nazwa upamiętnia ofiary rosyjskiego napadu na Ukrainę – napisał w poście ZDM.

Źródło: tvn24.pl, se.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE