Przed wojną wypoczywała tu wojskowa elita. Zrujnowany górski hotel przejdzie metamorfozę

2023-05-24 13:15

Historia Wojskowego Domu Wypoczynkowego „Salamandra” w Kościelisku sięga czasów przedwojennych. Zamknięty w latach 90. budynek niszczał, ale niedawno kupił go jeden z warszawskich deweloperów. Planuje urządzić tu hotel i SPA.

hotel
Autor: materiały prasowe

Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Kościelisku

Dawny Wojskowy Dom Wypoczynkowy ulokowany na zboczu Butorowego Wierchu w Kościelisku powstał w latach 1937-1939. Inicjatorem był wielki miłośnik gór, generał Tadeusz Kasprzycki, adiutant Józefa Piłsudskiego.

Początkowo modernistyczny budynek służył elicie Wojska Polskiego jako miejsce wypoczynku. Po wojnie nieruchomość trafiła w ręce Wojska Ludowego i przez kilka dekad gościła wojskowych oraz ich rodziny.

Niewiele wiadomo o okolicznościach towarzyszących opuszczeniu „Salamandry” – najprawdopodobniej odbyło się to w pośpiechu, ponieważ jeszcze do niedawna hotel pełen był porzuconych przedmiotów i dokumentów należących do poprzednich lokatorów.

Warto zwrócić uwagę na oryginalną bryłę budynku, która powstała w nurcie architektury modernistycznej, popularnej w latach 30. XX wieku. Kaskadowa forma budynku została wpisana w strome zbocze, dzięki czemu z najwyższych pięter można cieszyć oczy piękną panoramą Tatr.

materiały prasowe
Autor: materiały prasowe

Hotel „Salamandra”

Jak donosił Onet w 2022 roku, obiekt zyskał nowego właściciela, który rozpoczął częściową rozbiórkę hotelu. Buldożery usunęły jedynie fragmenty powstałe w okresie PRL-u, zostawiając jedynie oryginalną, przedwojenną bryłę.

Dziś już wiemy, że w dawnym Wojskowym Domu Wypoczynkowym powstanie nowoczesny hotel „Salamandra”. Pomysłodawcą pomysłu jest firma Core Development oraz grupa Dobry Hotel. Za projekt architektoniczny hotelu odpowiada zakopiańska pracownia Kahl-Gaczorek Architekci, a za wystrój wnętrz – Bernatowicz Architektura.

hotel
Autor: materiały prasowe

W hotelu „Salamandra” znajdzie się m.in. siłownia, basen, strefa wellness, park linowy, sala konferencyjna i klubowa oraz restauracja z zapierającym dech widokiem na Tatry.

Z opublikowanych wizualizacji hotelu wynika, że twórcy postawili sobie za cel przywrócenie hotelowi klimat przedwojennego modernizmu i efektowne połączenie go z nowoczesnością.

hotel
Autor: materiały prasowe

Aranżując hotelowe wnętrza, architekci zdecydowali się wykorzystać moc kontrastów – miękkie i przytulne tkaniny stworzą intrygujący duet z surowym, zimnym kamieniem. Meble oparte na stalowej konstrukcji zyskają tapicerowane elementy inspirowane siedziskami z lat 30.

Ponadto, bryła hotelu zyska duże panoramiczne przeszklenia, stalowe akcenty i panele z fornirowanych płyt.

basen
Autor: materiały prasowe

Trudno określić, kiedy powstanie hotel „Salamandra” – wiadomo natomiast, że wciąż trwają prace koncepcyjne.

Źródło:

  • wp.pl
  • onet.pl
  • propertydesign.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE