Polak zdobył podwójnego architektonicznego „Oscara”. Nikomu wcześniej się to nie udało

2022-08-01 15:12
dom
Autor: materiały prasowe / Bogusław Barnaś

Architekt Bogusław Barnaś za realizację dwóch projektów: Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej zdobył podwójną nagrodę w prestiżowym konkursie A’ Design Award. Pierwszy raz w historii konkursu laureat zgarnął jednocześnie dwie statuetki.

Podwójna nagroda

A’ Design Award & Competition nazywany jest często „Oscarami designu”. Jest on największym i najbardziej zróżnicowanym międzynarodowym konkursem związanym z architekturą i wzornictwem. Każdego roku niezależne jury składające się z wykładowców, dziennikarzy, designerów i przedsiębiorców wybiera najlepsze projekty z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii.

W tegorocznej edycji konkursu laureatem Silver A’ Design Award w kategorii Architecture, Building and Structure Design został architekt Bogusław Barnaś. Międzynarodowe jury doceniło dwa projekty Polaka – Polską Zagrodę oraz Małopolską Chatę Podcieniową.

Zwycięskie projekty

Bogusław Barnaś w branży architektonicznej pracuje od ponad 20 lat. W swojej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorów, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

Filozofia architekta została doskonale uchwycona w zwycięskich projektach: Małopolskiej Chacie Podcieniowej oraz Polskiej Zagrodzie.

Małopolska Chata Podcieniowa
Autor: materiały prasowe / Bogusław Barnaś Małopolska Chata Podcieniowa

Pierwszy projekt to dom, który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Nierzadko to właśnie domy podcieniowe tworzyły pierzeje rynków miejskich i ulic, umożliwiając pieszą komunikację po mieście w deszczowe dni.

- Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji. - mówi o projekcie Bogusław Barnaś.

Polska Zagroda
Autor: materiały prasowe / Bogusław Barnaś Polska Zagroda

Z kolei Polska Zagroda jest twórczą transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną, gdzie w miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, architekt zaprojektował pięć przenikających się stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń.

Gratulujemy!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE