Oto najwęższy wieżowiec świata. Zachwyca nie tylko bryłą, ale i wnętrzami

2022-11-15 11:52

Gdzie znajduje się najwęższy wieżowiec świata? Nigdzie indziej, jak w Nowym Jorku! Ten budynek jest podwójnym rekordzistą. Jest nie tylko “najchudszym” wieżowcem na świecie, ale również drugim co do wysokości budynkiem mieszkalnym na półkuli zachodniej! Ma 84 piętra i wznosi się na wysokość 435 m.

Najwęższy wieżowiec świata
Autor: facebook.com/profile.php?id=100064502743144

Steinway Tower - najwyższy wieżowiec świata

Niezwykły wieżowiec znajduje się przy 111 West 57th Street w Nowym Jorku, na Środkowym Manhattanie. Stosunek jego wysokości do szerokości wynosi 24:1, czyli mówiąc prościej, jego wysokość jest 24 razy większa niż szerokość.

JDS Development Group i Property Markets Group ogłosiły, że wszystkie prace zakończyły się w budynku dopiero teraz, to mimo tego niektórzy mieszkańcy wprowadzili się do niego już końcem tamtego roku.

Najwęższy budynek świata
Autor: facebook.com/rthoman2

Chociaż to smukła niczym iglica wieża rzuca się w oczy jako pierwsza, to w rzeczywistości ten wieżowiec składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi zabytkowy, bo pochodzący z 1924 r. budynek, zwany Steinway Hall, który został zaprojektowany przez Warren & Wetmore. Drugim jest natomiast dobudowana do niego Steinway Tower. 

Każdy z nich mieści w sobie luksusowe rezydencje. W historycznym budynku jest ich 14, natomiast w najwyższym wieżowcu świata aż 46 - zarówno jednopoziomowych, jak i dwupoziomowych.

Najwęższy wieżowiec świata
Autor: facebook.com/rthoman2

Steinway Hall, futurystyczny budynek nawiązujący do pozłacanego wieku

Chociaż z daleka Steinway Tower robi niesamowite, wręcz futurystyczne wrażenie, to jego architekci bardzo mocno inspirowali się pozłacanym wiekiem, czyli okresem od zakończenia wojny secesyjnej do 1898 r. JDS Development Group pieczołowicie odrestaurował historyczny budynek, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, przy współpracy z nowojorską Komisją Ochrony Zabytków. Steinway Tower i Steinway Hall zostały połączone ze sobą za pomocą obszernego centralnego holu.

Steinway Hall - najwęższy wieżowiec świata
Autor: facebook.com/profile.php?id=100064502743144

Jeśli chodzi o wnętrza, częściowo postawiono na wykorzystanie starych materiałów. Przykładowo, w wyżej wspomnianym hallu położono drewnianą podłogę, która wcześniej znajdowała się w dokach, służących do załadunku pianin. W środku zawieszono ozdobny żyrandol, który wykonano na podstawie oryginalnego projektu. Kiedyś taki sam zdobił Steinway Hall.

Steinway Hall - najwęższy budynek świata
Autor: facebook.com/profile.php?id=100064502743144

Z kolei wnętrza apartamentów mają klasyczne układy, jakie funkcjonowały w przeszłości. Wydzielono w nich osobne, formalne jadalnie, ułożono solidne, dębowe podłogi. Znajdują się tam przestronne galerie oraz drzwi panelowe.

Steinway Hall - najwęższy wieżowiec świata
Autor: facebook.com/profile.php?id=100064502743144

Mieszkańcy budynku mogą korzystać z basenu, jaki znajduje się w wieżowcu. To jednak nie wszystko. Do ich dyspozycji pozostają również sauny, dwupoziomowe centrum fitness, prywatna restauracja i publiczny salon z przylegającym do nim rozległym tarasem. 

Może zainteresować cię również:

Źródło: architecturaldigest.com
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany