Niebawem ruszy budowa Roma Tower w centrum Warszawy. Niezbędna była zgoda papieża

2022-09-21 14:13

Roma Tower to wspólna inicjatywa BBI Development i Archidiecezji Warszawskiej. Przeszklony wieżowiec ma stanąć przy zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, a więc w ścisłym centrum stolicy. Wiemy, co będzie się mieściło w kościelnym drapaczu chmur.

roma tower
Autor: materiały prasowe

Roma Tower w Warszawie

Roma Tower (lub Nycz Tower) to inwestycja, która od lat budzi skrajne emocje. Pierwotnie planowano oddać wieżowiec do użytku publicznego już w 2018, ale przez protesty aktywistów (m.in. organizacji Miasto Jest Nasze) i batalie sądowe, realizacja drapacza chmur przesunęła się w czasie.

Aktywiści próbowali bojkotować budowę Roma Tower, tłumacząc m.in., że naruszy on sąsiadujące zabytki. Ostatecznie jednak deweloperowi udało się uzyskać zgodę na budowę wieżowca. Możliwe, że prace ruszą jeszcze w tym roku.

Warto wspomnieć, że działka, na której ma powstać Roma Tower należy do Archidiecezji Warszawskiej. A zgodę na budowę wieżowca wydał sam papież!

roma tower
Autor: materiały prasowe

Roma Tower w założeniu twórców ma być smukłym, przeszklonym budynkiem przypominającym z wyglądu dwie połączone ze sobą wieże, o wysokości 170 metrów. Sześćdziesiąt dwa metry kwadratowe mają wypełnić się m.in. biurami i salami konferencyjnymi.

W budynku będzie również SPA i nowoczesne centrum fitness. Część powierzchni ma zostać przeznaczona na obiekty handlowe (najprawdopodobniej powstanie tu galeria handlowa).

roma tower
Autor: materiały prasowe

Koszt realizacji szacowany był początkowo na 150 milionów euro – ale było to jeszcze przed pandemią i inflacją, więc zarówno BBI Development, jak i Archidiecezja Warszawska muszą się liczyć ze znacznymi wzrostami kosztów budowy (materiały budowlane w ostatnim czasie podrożały nawet o kilkadziesiąt procent).

Roma Tower to bez wątpienia jeden z najbardziej nietypowych inwestycji w Warszawie. Władze kościelne zapewniają, że zyski z nieruchomości będą przeznaczane na działalność kościelną.

roma tower
Autor: materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE