Nie wiedzieli, że to bezcenne dzieło. Wyburzyli budynek z muralem Banksy'ego

2023-03-17 9:49

Banksy tworzy swoje dzieła w wielu nietypowych miejscach. “Poranek”, czyli mural przedstawiający chłopca odsuwającego zasłony i towarzyszącego mu kota, umieścił na ruinie domu. Budynek był przeznaczony do rozbiórki i sam artysta potwierdził, że jego praca została zniszczona.

Poranek Banksy'ego
Autor: instagram.com/banksy

Niewielki biały dom znajdujący się w Herne Bay (wschodnia Anglia) został zniszczony przez pracowników firmy rozbiórkowej, których zadaniem było oczyszczenie tego terenu pod budowę nowego osiedla. 

Banksy na dykcie, którą zabito okno budynku, namalował dwie postaci: kota i chłopca. Wokół okiennic zwisająca, stara i pogięta blacha układała się na kształt zasłon, co mogło zainspirować artystę do stworzenia tego muralu.

Poranek, Banksy
Autor: instagram.com/banksy

Nie wszystkie prace Banksy’ego są znane albo istnieje pewność, że faktycznie to on je namalował, a artysta od czasu do czasu tylko umieszcza ich zdjęcia w sieci, ujawniając, że jest ich autorem. Wczoraj “przyznał się” do “Poranka”, jednak pracownicy rozpoczęli rozbiórkę budynku akurat od ściany, na której znajdował się mural, więc nie dało się go już uratować.

Poranek, Banksy
Autor: instagram.com/banksy

Całkiem sporo dzieł Banksy’ego powstało w tamtym roku w Ukrainie. Artysta odwiedził ten ogarnięty wojną kraj i zostawił tam po sobie kilka prac.

Z kolei w zeszłym roku opisywaliśmy nietypową sytuację USA, gdy na licytację wystawiono budynek, na którego jednej ze ścian Banksy również namalował mural pt. “Dziewczynka na huśtawce”. Jak oszacował “The New York Times” ta praca zwiększyła wartość budynku o około 14 milionów dolarów!

Przeczytaj również: