Największy budynek w Europie wydrukowany na drukarce 3D powstanie w 6 dni. Mamy wideo z budowy

2023-05-25 15:46

Czy można wydrukować na drukarce 3D cały budynek? W Niemczech właśnie trwają prace nad postawieniem największego tego typu obiektu w Europie. Co ważne, prace postępują dużo szybciej niż gdyby miano go wznieść w tradycyjny sposób.

Budynek wydrukowany w 3D
Autor: Materiały prasowe / facebook.com/cobodinternational

Za budową tego nietypowego budynku stoją projektanci ze studia KRAUSGRUPPE. Na plac budowy w niemieckim Heidelbergu nie wjechały jednak koparki, a wwieziono tam gigantyczne drukarki. Te w ciągu zaledwie 6 dni mają wznieść budynek serwerowni.

Jej właścicielem i inwestorem jest pochodząca z tego miasta Heidelberg IT Management GmbH & Co. K. 

Ponieważ ten budynek nie jest obiektem użyteczności publicznej, architekci postanowili pominąć okna, dzięki czemu prace mogą postępować w tak szybkim tempie. Głównym materiałem, z jakiego powstanie, będzie beton.

Wielkie drukarki od firmy COBOD będą go zasysać i drukować budynek zgodnie z projektem. W przyszłości prosta, szara bryła zostanie zazieleniona za pomocą pnączy.

To będzie największy w Europie budynek wydrukowany w całości na drukarce 3D. 11 m szerokości, 54 m długości i 9 m wysokości ma dać w sumie powierzchnię ok. 600 m kw!

Co istotne, plusem wydrukowania budynku na drukarce 3D jest nie tylko szybkość tego procesu, ale również oszczędność.

Zostanie zużyte mniej materiałów, a co za tym idzie, będzie mniej odpadów. Niebagatelny jest również wpływ na ekologię. Tradycyjna budowa generuje o ponad połowę więcej dwutlenku węgla!

Przeczytaj również:

Źródło: Whitemad.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE