Mokotów chce mieć mural z Beksińskim. "To akcent upamiętniający naszego sąsiada"

2023-01-25 9:53

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, przy metrze Służew powstanie niedługo mural przedstawiający Zdzisława Beksińskiego. Projekt upamiętniający artystę złożono w ramach budżetu obywatelskiego. Autorzy pomysłu zaprezentowali szerszej publiczności również koncepcję graficzną muralu.

mural
Autor: materiały prasowe Projekt muralu upamiętniającego Zdzisława Beksińskiego

Mural Zdzisława Beksińskiego w Warszawie

Mural ze Zdzisławem Beksińskim w założeniu ma ozdobić zewnętrzny szyb windy przy stacji metra Służew przy wejściu zachodnim.

W podobny sposób uhonorowano już kilkoro innych zasłużonych mieszkańców Warszawy, m.in. prof. Marię Grzegorzewską i Juliana Ursyna Niemcewicza (metro Imielin) oraz bohaterów serialu „Czterdziestolatek” – Karwowskiego i Maliniaka (metro Ursynów).

Wszystkie murale wchodzą w skład inicjatywy „Murale Metra”. Jeśli projekt muralu z Beksińskim pomyślnie przejdzie głosowanie, może do nich niedługo dołączyć.

– Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku, tam też znajduje się wiele miejsc poświęconych jego pamięci. Nie zapomnijmy jednak, że to właśnie tutaj przy ulicy Sonaty na warszawskim Mokotowie mieszkał i tworzył przez prawie 30 lat. Chciałabym, aby ten mural był pierwszym akcentem upamiętniającym naszego sąsiada tu na Mokotowie, dlatego właśnie zgłosiłam taki projekt – powiedziała podczas briefingu Magda Rakowska, autorka pomysłu.

Jak będzie wyglądał mural upamiętniający Zdzisława Beksińskiego? Estetyką i kolorystyką nawiąże do pozostałych realizacji z cyklu „Murale Metra”, które powstały w stylu low-poly. Autorem grafiki z Beksińskim jest Bartosz Podlewski (Bakcyl Studio).

Głosowanie na mural Beksińskiego odbędzie się w dniach 15-30 czerwca 2023.

mural
Autor: materiały prasowe Projekt muralu upamiętniającego Zdzisława Beksińskiego

Mural to tylko część większego przedsięwzięcia, jakim jest chęć uhonorowania słynnego malarza na terenie Mokotowa. Pomysłodawcy muralu, Magda Rakowska, Bartosz Podlewski i Paweł Lenarczyk (autor wcześniejszych projektów z cyklu „Murale Metra”) wystąpili do Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego o uhonorowanie Beksińskiego nazwą ulicy lub innego obiektu miejskiego (np. skweru) na Mokotowie. Wniosek czeka na rozpatrzenie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zagraj w butelkę. Nowy ruchomy mural w Warszawie porusza ważną kwestię

Źródło:

  • warszawa.naszemiasto.pl
  • tvn24.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE