Miętowa szarość (Tranquil Dawn) – kolor roku 2020 według AkzoNobel

2019-09-13 14:27

Specjaliści z całego świata mieli twardy orzech do zgryzienia, wybierając barwę u progu nowej dekady. Po długich pracach i dyskusjach Global Aesthetic Center AkzoNobel postawił na miętową szarość (ang. Tranquil Dawn). Jakie właściwości ma kolor roku 2020 AkzoNobel, z czym go łączyć i dlaczego zdecydowano się na taki wybór? O tym niżej.

Miętowa szarość – co to za kolor?

Miętowa szarość, czyli kolor roku 2020 według AkzoNobel, jest pastelowym, delikatnym odcieniem zieleni, w którym zauważalne są tony szarości oraz błękitu. Taki miks barw fantastycznie odświeża wnętrza, a jednocześnie je tonuje, ponieważ jest spokojny i subtelny. Co ważne, można go włączać do mieszkań i domów na wiele sposobów, czyli z różnymi innymi kolorami. Gotową inspirację stanowią cztery palety kolorystyczne ColourFutures 2020, które pozwalają zbudować nastrój, wyrazić siebie oraz pokazać, jak chcemy żyć.

Kolor roku 2020 – dlaczego miętowa szarość?

– Miętowa Szarość doskonale oddaje nastrój 2020 roku, pełen refleksji nad tym, co czyni nas ludźmi – wyjaśnia Heleen van Gent, szefowa Global Aesthetic Center AkzoNobel. – Kolor Roku 2020 jest uzewnętrznieniem naszego pragnienia, aby cenić i pielęgnować to, co pomaga nam w powrocie do natury, i pokazuje nam, jak będzie to ważne podejście w nowej dekadzie – dodaje.

Cztery inspirujące palety kolorystyczne

– Stale monitorujemy trendy społeczne, kulturowe i wzornicze, które pojawiają się na całym świecie. Co roku spotykamy się też z międzynarodowym zespołem projektantów i ekspertów z różnych dziedzin powiązanych z szeroko pojętym designem, aby razem z nimi spojrzeć na zmiany, jakie zachodzą w różnych zakątkach globu. Na tej podstawie identyfikujemy kolor przewodni i opracowujemy wokół niego cztery palety barw, które będą odpowiedzią na pragnienia konsumentów i ich potrzeby związane ze stylem życia – mówi Heleen van Gent. – ColourFutures 2020 opowiada właśnie historię o tym, jak przekształcamy kluczowe, światowe trendy w piękne kolory farb. Prezentuje też inspirujące aranżacje wnętrz z wykorzystaniem Koloru Roku – podsumowuje.

W każdej z palet kolorystycznych ColourFutures 2020 pojawia się zatem kolor roku 2020, czyli miętowa szarość. A oto wspomniane trendy i odpowiadające im zestawy barw:

Paleta CARE: tworzą ją delikatne, miękkie pastele, które pozwalają wykreować przestrzeń dającą poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Co zyskujemy? Idealną scenerię do budowania relacji ze sobą, bliskimi, naturą. Oprócz miętowej szarości w palecie znajdziemy delikatne kremy, beże, odcień kawy z mlekiem, a także gołębi błękit.

Paleta PLAY: jasne i energetyczne barwy, które mają dostarczać radości, pobudzać zmysły oraz pomagać w tym, by się otworzyć na nowe wyzwania. W palecie PLAY czekają m.in. róż, żółcień, pastelowe błękity, a dla równowagi delikatne kremy i szarości.

Paleta MEANING: wynika z ludzkiej potrzeby nadawania życiu znaczenia. Wytworzona sceneria kolorystyczna ma kreować odpowiedni do tego nastrój, umożliwiający podróż w głąb siebie i odnalezienie właściwej perspektywy. W tym zestawie barw oprócz miętowej szarości znajdują się np. delikatne odcienie zieleni, błękitu i kremów.

Paleta CREATIVITY: zgodnie z nazwą ma za zadanie inspirować do twórczego podejścia do życia, a także ciekawego wyrażania siebie. Dominują tu stylowe, głębokie kolory, jak chociażby śliwka, granat, butelkowa zieleń, fiolet i rdzawy brąz.

Wnętrza z miętową szarością - GALERIE inspiracji