Międzynarodowa nagroda dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Historia tego miejsca wzrusza

2023-06-01 13:06

BIG SEE Awards dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie! Międzynarodową nagrodę otrzymał projekt autorstwa pracowni Nizio Design International. Jego autorem jest właściciel studia, Mirosław Nizio.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Autor: Materiały prasowe/Nizio Design International, facebook.com/NizioDesignInternational

W dniach 12 - 13 lipca 1943 r. Niemcy dokonali masowego mordu na ponad dwustu mieszkańcach Michniowa, wsi położonej w województwie świętokrzyskim, i spalili prawie wszystkie tamtejsze zabudowania. 

Dzisiaj w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zbudowane według koncepcji Mirosława Nizio. Sam projekt powstał już w 2008 r. Wtedy zaprezentowano go z okazji 65. rocznicy pacyfikacji wsi. Budowa ruszyła dwa lata później, a pracownia nadzorowała wszystkie etapy realizacji swojego projektu. Mauzoleum zostało oficjalnie otworzone w 2021 r. 

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Autor: Materiały prasowe/Nizio Design International, facebook.com/NizioDesignInternational

Teraz projekt został doceniony na arenie międzynarodowej. Jury BIG SEE Awards dostrzegło nie tylko sam budynek, ale też to, w jaki sposób odzwierciedla i upamiętnia historię wsi. Dynamiczna instalacja składa się z 11 brył, które wyglądają jakby niszczały, a ich degradacja szybko postępowała. 

– Bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi – wyjaśnia Mirosław Nizio.Kiedy przyglądniemy się Mauzoleum zobaczymy, że pierwszy budynek jest nietknięty zniszczeniem. Każdy kolejny jest coraz mniej kompletny. 

Mauzoleum wykonano głównie z betonu i stali, jednak niektóre elementy powstały z drewna pochodzącego sprzed niecałych stu lat. Odzyskano je ze zniszczonych przez Niemców budynków. Konstrukcja budynku nie jest ciągła, a wszelkie wyrwy zostały przeszklone, dzięki temu będąc w środku, nie czuć odizolowania od natury. 

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich doceniono nie tylko w konkursie BIG SEE Awards. Uznano je za jeden z 45 najważniejszych pomników pamięci, które wzniesiono w tym wieku. Poza tym zdobyło Nagrodę Architektoniczną POLITYKI i Grand Prize YUANYE Awards.

Przeczytaj również:

Źródło: propertydesign.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE