Międzynarodowa nagroda dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Historia tego miejsca wzrusza

2023-06-01 13:06

BIG SEE Awards dla Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie! Międzynarodową nagrodę otrzymał projekt autorstwa pracowni Nizio Design International. Jego autorem jest właściciel studia, Mirosław Nizio.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Autor: Materiały prasowe/Nizio Design International, facebook.com/NizioDesignInternational

W dniach 12 - 13 lipca 1943 r. Niemcy dokonali masowego mordu na ponad dwustu mieszkańcach Michniowa, wsi położonej w województwie świętokrzyskim, i spalili prawie wszystkie tamtejsze zabudowania. 

Dzisiaj w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zbudowane według koncepcji Mirosława Nizio. Sam projekt powstał już w 2008 r. Wtedy zaprezentowano go z okazji 65. rocznicy pacyfikacji wsi. Budowa ruszyła dwa lata później, a pracownia nadzorowała wszystkie etapy realizacji swojego projektu. Mauzoleum zostało oficjalnie otworzone w 2021 r. 

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Autor: Materiały prasowe/Nizio Design International, facebook.com/NizioDesignInternational

Teraz projekt został doceniony na arenie międzynarodowej. Jury BIG SEE Awards dostrzegło nie tylko sam budynek, ale też to, w jaki sposób odzwierciedla i upamiętnia historię wsi. Dynamiczna instalacja składa się z 11 brył, które wyglądają jakby niszczały, a ich degradacja szybko postępowała. 

– Bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi – wyjaśnia Mirosław Nizio.Kiedy przyglądniemy się Mauzoleum zobaczymy, że pierwszy budynek jest nietknięty zniszczeniem. Każdy kolejny jest coraz mniej kompletny. 

Mauzoleum wykonano głównie z betonu i stali, jednak niektóre elementy powstały z drewna pochodzącego sprzed niecałych stu lat. Odzyskano je ze zniszczonych przez Niemców budynków. Konstrukcja budynku nie jest ciągła, a wszelkie wyrwy zostały przeszklone, dzięki temu będąc w środku, nie czuć odizolowania od natury. 

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich doceniono nie tylko w konkursie BIG SEE Awards. Uznano je za jeden z 45 najważniejszych pomników pamięci, które wzniesiono w tym wieku. Poza tym zdobyło Nagrodę Architektoniczną POLITYKI i Grand Prize YUANYE Awards.

Przeczytaj również:

Źródło: propertydesign.pl