Biblioteka Narodowa z prestiżową nagrodą. Wszystko dzięki spektakularnej metamorfozie

2023-02-03 14:24

Rok temu czytelnia Biblioteki Narodowej w Warszawie przeszła spektakularną metamorfozę. Teraz nowe wnętrza doceniło jury konkursu Property Design Awards organizowanego w ramach 4 Design Days. Zobacz, jak prezentuje się Czytelnia Biblioteki Narodowej w zupełnie nowej odsłonie!

biblioteka
Autor: instagram.com/koniorstudio Czytelnia Biblioteki Narodowej wg projektu Konior Studio

Czytelnia Biblioteki Narodowej z prestiżową nagrodą

Jury konkursu Property Design Awards organizowanego w ramach 4 Design Days w Katowicach doceniło projekt Czytelni w Bibliotece Narodowej. Realizacja zdobyła nagrodę w kategorii „Design – Wnętrza: Obiekty Publiczne”.

W uzasadnieniu jury podkreśliło, że „przebudowie gmachu Biblioteki Narodowej towarzyszyła jedna, główna idea – zachowanie jej modernistycznego charakteru. Czytelni nadano nową, właściwą dla niej hierarchię i funkcję, co podkreśla użycie naturalnych materiałów, jednocześnie dostosowując wnętrza do potrzeb współczesnych użytkowników”.

Za projekt modernizacji Czytelni odpowiada katowicka pracownia Konior Studio.

Nowa koncepcja Czytelni zaproponowana przez Tomasza Koniora zakładała stworzenie wnętrz lepiej doświetlonych, dostosowanych akustycznie i dopracowanych w detalach, które podkreślają strukturę i rangę miejsca.

Projektując Czytelnię pozostawiono część materiałów, które już mają swoją historię, przy okazji ożywiając je i unowocześniając. W efekcie powstałą przestrzeń, która nie dominuje, ale zachwyca m.in. podwieszanym ażurowym sufitem z miedzianej siatki czy spiralnymi schodami wykonanymi z surowej stali.

Czytelnia w Bibliotece Narodowej składa się z Lady Głównej, stanowiącej swoiste centrum dowodzenia. Tuż obok znajduje się Czytelnia Prasy oraz Czytelnia Dolna – dominanta dwóch kondygnacji, będąca przestrzenią najbardziej doświetloną i opartą na smukłej konstrukcji. To właśnie do niej prowadzą spiralne schody z ukrytą wewnątrz nich windą.

W dalszej części Czytelni znajdują się: Czytelnia Nowości, Czytelnia Encyklopedii i Słowników, a także w pełni przeszklone Czytelnie Małe, które umożliwiają pracę kilkuosobowym zespołom badawczym.

Na piętrze znajduje się Czytelnia Górna – największa, zaaranżowana w wolnym dostępie, zawierająca niemal kompletny zbiór historii i literatury pięknej.

Całość przestrzeni zaprojektowanej bez barier architektonicznych dopełniają soczyście zielone rośliny. Ponadto, w Czytelni znajduje się 386 numerowanych biurek, przy których czytelnicy mogą oddawać się lekturze lub nauce.

Źródło: bn.org.pl