Łódź Design Festival 2022. Panele dyskusyjne, spotkania – co w programie?

2022-05-13 11:57

Festiwal Łódź Design to okazja do spotkań z projektantami i ekspertami z branży designu, architektury i sztuki. W programie tegorocznej edycji nie zabrakło ciekawych paneli dyskusyjnych i wykładów, w których warto wziąć udział. Prezentujemy kilka z nich.

Poruszamy się w obrębie megatrendów – rozmowa z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Łódź Design Festival
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival, fot. Aleksandra Pawłowska Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival podczas otwarcia zeszłorocznej edycji.

Spis treści

  1. Odpowiedzialna architektura. Projektowanie w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.
  2. Projektowanie w duchu gospodarki cyrkularnej
  3. DOBRA/NOC konferencja
  4. Archiblok

Odpowiedzialna architektura. Projektowanie w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

Kiedy: 13 maja 2022 r., godz. 15:00 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Prowadząca: Ewa Trzcionka Goście: Marta Sękulska-Wrońska (WXCA), Marcin Szczelina (Architecture Snob), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (APA Wojciechowski), Robert Konieczny (KWK Promes), Aneta Konowrocka (Cosentino Polska)

Standardy architektury zrównoważonej stawiają przed architektem jako projektantem i koordynatorem procesu projektowego, ważne zadania, otwierając nowe perspektywy zarówno na poziomie urbanistycznym, jak i społecznym. Intencją projektowania zrównoważonego staje się trwałość i długowieczność materiałów, energooszczędność, zwracanie się ku surowcom odnawialnym, możliwość recyclingu i jak najpełniejsza integracja z naturalnym środowiskiem. Realizacja tych założeń w większości przypadków pozostaje dobrowolna. W coraz większym stopniu zaczyna jednak świadczyć o poważnym podejściu architektów i inwestorów do wspólnego dobra, jakim jest przyszłość naszej planety. Kształtując przestrzeń, decyzje o wyborze konkretnych materiałów wpływają nie tylko na teraźniejszość, ale także na dobrostan następnych pokoleń. Dlatego tak ważne jest, by już na etapie projektowym brać za swe wybory odpowiedzialność. Podczas panelu dyskusyjnego, wyjątkowi goście, zaproszeni przez hiszpańską firmę Cosentino, specjalizującą się w produkcji wielkoformatowych okładzin kamiennych dla świata architektury kubaturowej oraz wnętrz, spróbują odpowiedzieć na pytanie: czy współczesna architektura jest gotowa na budowanie uwzględniające zrównoważony rozwój i jakie wyzwania stoją przed jej twórcami?

Projektowanie w duchu gospodarki cyrkularnej

Kiedy: 14 maja 2022 r., godz. 16:00 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Prowadzący: Maciej Rychliński (Brand Manager Ceramika Paradyż) Goście: Maja Ganszyniec (Studio Ganszyniec), Marcin Szczelina (Architecture Snob)

Czy polski design i architektura są gotowe na projektowanie w duchu gospodarki cyrkularnej? Jak kształtować nowe strategie mające na celu wdrażanie odpowiedzialnych zmian? Czy jesteśmy gotowi na zmiany? W jaki sposób branże kreatywne powinny się re:generować, aby odpowiadać na wzywania współczesności? To tylko kilka zagadnień, które zostaną poruszone podczas panelu.

Panel dyskusyjny pod patronatem Ceramiki Paradyż.

DOBRA/NOC konferencja

Kiedy: 21 maja 2022 r., godz. 11:00 – 13:30 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Goście: Joanna Jurga, Karolina Domarańczyk, Marta Wysocka

Konferencja związana z wystawą DOBRA/NOC, na której można zobaczyć wybrane projekty studentów School of Form Uniwersytetu SWPS zrealizowane w ramach zajęć z Projektowania Produktu, Materiałoznawstwa i Design Research.

Archiblok

Kiedy: 22 maja 2022 r., godz. 11:00 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

prowadzenie: Filip Springer goście: Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group), Jo Jurga

Eksperci i ekspertki zajmujący się architekturą i urbanistyką, rozpoczną od przedstawienia prezentacji poświęconych najciekawszym aspektom swojej pracy zawodowej, by następnie wziąć udział w dyskusji. Ważnym zagadnieniem tegorocznej debaty będą działania poświęcone tematyce miejskiej i architektonicznej. Podczas spotkania zaproszeni goście będą chcieli zwrócić szczególną uwagę na relację miasto – człowiek – zieleń, poruszyć tematy naszego samopoczucia w dostępnych przestrzeniach – zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz zastanowić się jak otoczenie może wpływać na nasze zmysły, stan ducha. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty będzie także regeneracja architektury. Uczestnicy spotkania wspólnie postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak czerpać z historii i jak adaptować istniejące przestrzenie do obecnych potrzeb.

Informacje na temat wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Łódź Design Festival 2022 znajdują się na stronie www.lodzdesign.com

Nasi Partnerzy polecają