Łódź Design Festival 2022 – co zobaczyć z dziećmi?

2022-05-13 13:27

Nieodłączną częścią każdej edycji Łódź Design Festival jest Edukreacja. To kompleksowo przygotowany program edukacyjno-animacyjny skierowany do różnych grup wiekowych. Co organizatorzy zaplanowali dla najmłodszych uczestników festiwalu Łódź Design 2022?

Łódź Design Festival 2022 – co zobaczyć z dziećmi?
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival Edukreacja to stały punkt w programie Łódź Design Festival. Nie inaczej jest w tym roku.

Spis treści

  1. Mili bili – warsztaty kreatywne
  2. To Prawda! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem
  3. Eureka, czyli odkrywam! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem

Edukreacja co roku oferuje najmłodszej publiczności możliwość udziału w interaktywnych warsztatach stymulujących kreatywność, budujących wrażliwość społeczną i aktywizujących twórczo.

Mili bili – warsztaty kreatywne

Celem warsztatów jest stworzenie przestrzennej formy na bazie kształtów wykonanych ze 100% recyklowanego plastiku. Kształty dopełniają się wzajemnie, tworząc zestaw układanki; są abstrakcyjne – pobudzają wyobraźnię i kreatywność. To młodzi projektanci nadają im znaczenie poprzez swoją fantazję. Zadanie nie jest łatwe, wymaga pomysłowości i cierpliwości, by zbudować formę równoważną i stabilną. Kształty wykonane są z pozyskanego różnego materiału, co daje unikatowy efekt wizualny – wykonane z przetworzonych sieci rybackich o zielonkawo-niebieskim kolorze, recyklowane barwne nakrętki od butelek oraz plastikowe opakowania, które wyglądem przypominają granit. Tym samym każdy przedmiot symbolizuje globalny problem zanieczyszczenia środowiska danym materiałem. Warsztaty zwracają uwagę na możliwość wykorzystania wyjątkowych cech tworzywa sztucznego, które użyte w odpowiedni sposób, może zmienić postrzeganie tego niezwykłego materiału.

Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat

Prowadząca: Joanna Leciejewska

To Prawda! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem

Czy zawsze powinniśmy mówić prawdę? Czy jej przeciwieństwem jest kłamstwo? Czy prawda jest jedna, czy jest wiele prawd? Jakimi narzędziami dysponuje człowiek w dochodzeniu do prawdy? Jakie mamy wewnętrzne radary prawdy i dlaczego właściwie człowiek do niej dąży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można odnaleźć na warsztatach towarzyszących wystawie „To Prawda!”. Zgromadzone obiekty to interaktywne poszukiwacze i radary prawdy, które w uniwersalny sposób, adekwatny do poziomu odbiorcy w każdym wieku, pozwolą zastanowić się nad otaczającą nas rzeczywistością.

Warsztaty dla dzieci w wieku 4–6 lat i od 7 lat

Prowadząca: Zuzanna Krzysztofik/Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”

Eureka, czyli odkrywam! – warsztat filozoficzny z oprowadzaniem

Celem warsztatu jest wzbudzenie zainteresowania filozofią poprzez aktywności angażujące wyobraźnię i zmysły oraz nauka dialogu wraz z umiejętnością zadawania pytań – jako najstarszego narzędzia filozoficznego. Warsztat odbywa się w przestrzeni wystawy „Eureka, czyli odkrywam!”, a obiekty wystawowe służą jako przyczynki do dyskusji. W rozmowie o wartościach opowiemy siebie nawzajem, co jest dla nas ważne, staniemy przed lustrem z pytaniem „Kim jestem?” i zastanowimy się, jak poznajemy świat poprzez zmysły. Spróbujemy dostrzec filozofię w codzienności. Poznawanie świata przez dziecko obfituje przecież w filozoficzne, niekiedy abstrakcyjne pytania.

Warsztaty dla dzieci w wieku 5-6 lat i od 7 lat

Prowadząca: Paula Markowska/Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”

Informacje o zapisach i terminach warsztatów są dostępne na stronie www.lodzdesign.com

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE