Łódź Design Festival 2022 – wystawy, których nie można przegapić

2022-05-12 14:34

Festiwalowi Łódź Design 2022 towarzyszą liczne wystawy, które można oglądać w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator oraz w różnych innych punktach na mapie Łodzi. Wiele z nich będzie trwać jeszcze po zakończeniu festiwalu. Podpowiadamy, co warto zobaczyć.

Łódź Design Festival 2022 – wystawy, których nie można przegapić
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival Wystawa prac wyróżnionych w konkursie make me!, na zdj. TODD - taktylne obiekty do dotykania, projekt: Blanka Jaworska.

Spis treści

  1. Wystawa make me! 2022
  2. Wystawa must have 2022
  3. RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi
  4. DOBRA/NOC
  5. Elementarz polskiego dizajnu
  6. Mies van der Rohe 2022 | polskie nominacje
  7. Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
  8. To też ceramika
  9. Tylko Ola Niepsuj
  10. Eureka! czyli odkrywam

Wystawa make me! 2022

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace młodych projektantów z Polski i zagranicy, które znalazły się w finale konkursu make me!. Od 2008 roku na organizowany przez Łódź Design Festival konkurs dla młodych projektantów make me! nadsyłane są prace najzdolniejszych twórców z całego świata. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei oraz wsparcie młodych projektantów. Finaliści poprzednich edycji podkreślają możliwości, jakie otworzyła przed nimi obecność w konkursie, w tym zaistnienie w środowisku projektowym oraz promocję poprzez liczne publikacje czy kolejne wystawy. W tym roku wpłynęło 147 zgłoszeń, w tym z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Słowacji, Holandii, Kanady, Węgier, Litwy, Chin i Austrii.

Wystawa must have 2022

Kiedy: 12 – 28 maja 2022 Miejsce: rotunda w Manufakturze, ul. Drewnowska 58

Must have to plebiscyt organizowany od 2011 roku przez Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów. To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. must have to unikalna rekomendacja konsumencka oraz najbardziej medialne wydarzenie w polskim designie.

Łódź Design Festival 2022 – wystawy, których nie można przegapić
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival Wyróżniona w plebiscycie must have kolekcja mebli łazienkowych SONET, projekt Grynasz Studio, producent DEVO

RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

Kiedy: 14 maja – 31 grudnia 2022 Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, Romana Modzelewskiego (28.02.1912–24.12.1997). Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach przygotowało wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. 

Kurator: Adam KlimczakWspółpraca kuratorska: Monika Kowalczyk

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 maja o godz. 18.00. Godziny i zasady wstępu na wystawę są dostępne na stronie Muzeum Miasta Łodzi.

Łódź Design Festival 2022 – wystawy, których nie można przegapić
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival Wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, na zdj. prof. Roman Modzelewski na fotelu RM58.

DOBRA/NOC

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Sen jest drugą najważniejszą czynnością fizjologiczną człowieka, zaraz po oddychaniu. Hindusi wierzą, że przychodzimy na świat z określoną pulą oddechów. W zależności od tego, jak będziemy nimi zarządzać, tak długie będzie nasze życie. Zaraz po oddychaniu w kolejce jest sen. Jako noworodki śpimy praktycznie bez przerwy, a w naszym mózgu nieustannie tworzą się nowe połączenia neuronowe. Zapamiętywane są megabajty informacji, a co za tym idzie, z nocy na noc rozwijamy się, rośniemy i uczymy. Jako dorośli przesypiamy ⅓ życia, stąd wiele startupów i instytucji badawczych próbuje stworzyć rozwiązania przyspieszające proces regeneracji organizmu, tak abyśmy spali jak najkrócej. Jednak zanim to nastąpi, na naszą uwagę zasługuje higiena cyklu dobowego, która służy jako podstawowe narzędzie do zachowania zdrowia psychofizycznego. Założeniem wystawy jest przejście przez cały cykl, od powrotu do domu (zakończenia pracy), przez rytuał wieczorny, zasypianie, bliskość ze sobą lub z partnerem, aż po sen głęboki, przebudzenie i wejście w nowy dzień. Wybrane zostały produkty, które często symbolizują cały segment rynku, tak aby zwrócić uwagę na skalę wyboru. Celem jest uwrażliwianie na rolę snu i zaproszenie do zadbania o jego jakość we własnym zaciszu domowym.

Na wystawie można zobaczyć wybrane projekty studentów School of Form Uniwersytetu SWPS zrealizowane w ramach zajęć z Projektowania Produktu, Materiałoznawstwa i Design Research.

Kuratorka: Joanna Jurga Asystentka: Julia Bujak

Elementarz polskiego dizajnu

Kiedy: 8 maja – 31 października 2022 Miejsce: Akademickie Centrum Designu, ul. Księży Młyn 13/15

Wystawa prezentuje 100 projektów polskiego designu powstałych w ciągu ostatniego stulecia, od 1918 roku po dni dzisiejsze. Obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, neony, szybowiec czy skuter. Pokazuje zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Można oglądać unikaty i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popularne i przedmioty codziennego użytku. Wystawa to także 100 historii: o projektantach, potrzebach, marzeniach, możliwościach i ograniczeniach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest design – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni... Wystawa powstała z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości, na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i festiwalu Gdynia Design Days, przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Aktualnie przypisana jest obchodom Roku Modzelewskiego jako jedna z długookresowych wystaw Akademickiego Centrum Designu w Łodzi. Do tej pory była pokazywana za granicą, m.in.: w Budapeszcie, Berlinie, Bukareszcie, Zagrzebiu, Wiedniu, Petersburgu, Toronto.

Kurator: Ewa Solarz

Godziny zwiedzania oraz zasady uczestnictwa dostępne na stronie Akademickiego Centrum Designu.

Łódź Design Festival 2022 – wystawy, których nie można przegapić
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Wystawa zbudowana z drewnianych konstrukcji – regałów prezentuje 100 grafik zestawionych z obiektami lub ich archiwalnymi wizerunkami.

Mies van der Rohe 2022 | polskie nominacje

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Jak tworzyć współczesną architekturę? Co zrobić, by z biegiem czasu nie traciła na swojej aktualności, a zyskiwała nowy potencjał? Jak sprawić, by nadawała kierunki przyszłym pokoleniom? To pytania kluczowe dla Konkursu Architektury Współczesnej Unii Europejskiej, któremu jest poświęcona wystawa. Są na niej zaprezentowane najlepsze realizacje z Polski w tej edycji konkursu na tle 523 nominacji z Europy (przyznawane co dwa lata wyróżnienie zostało zawieszone w 2020 roku, co powiększyło grupę startujących po trofeum). Dzięki temu możemy tu bliżej przyjrzeć się również kondycji nowej polskiej architektury. Wystawa prezentuje idee, którymi kierowali się twórcy w zestawieniu z opiniami ekspertów nominujących do nagrody. Możemy przeanalizować czy intencje architektów i kierunki projektowe zawarte w ich pracach są odczytywane zgodnie z zamierzeniami. Możemy również prześledzić wielowymiarowość projektów, poznać ich cechy wyróżniające. I umieścić to w szerszym, zarysowanym na wystawie kontekście – rodzimych projektów z poprzednich lat czy wszystkich laureatów

Kuratorka: Magdalena Maciąg

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

W podróż na „Ostatni Turnus” zabiera widzów – jako wczasowiczów – Marcin Wojdak, autor instagramowego profilu o architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna. Na wystawie można obejrzeć fotografie i przeczytać historie ośrodków wczasowych powstałych w latach 60. i 70. XX wieku, często opowiedziane przez autora tak, aby – jak sam mówi – nasycić towarzyszącą mu nostalgię z młodości. Instagramowy profil służy mu przede wszystkim do pisania, a zdjęcia służą mu do tego tylko jako pretekst. Opuszczone budynki, mające lata świetności dawno za sobą, których nie wypełnia już dziś gwar turystów lub kuracjuszy, opowiadają nam historię czasów minionych. A każdą historię można opowiedzieć na wiele sposobów.

Kurator: Katarzyna Domańska

Łódź Design Festival 2022 – wystawy, których nie można przegapić
Autor: materiały prasowe Łódź Design Festival Wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”, Banda Łysego, fot. Marcin Wojdak.

To też ceramika

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Wystawa „To też ceramika” to projekt pokazujący wszechstronność zastosowań ceramiki. Ekspozycja jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich prezentuje przedmioty stosowane w życiu codziennym, druga – zatytułowana „nowoczesność” – przedstawia nowe technologie, wydruki 3D oraz wykorzystanie ceramiki w przemyśle. W części trzeciej, nazwanej laboratoryjną, pokazano komponenty masy plastycznej wchodzące w skład ceramiki przedstawionej na wystawie.

Kuratorki: Marta Dachowska, Jolanta Szymanowska

Partnerami odsłony wystawy „To też ceramika” na ŁDF są Ceramika Paradyż, RADO oraz Geberit.

Tylko Ola Niepsuj

Kiedy: 13 – 27 maja 2022 Miejsce: Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17

Ola Niepsuj to wielokrotnie nagradzana twórczyni grafiki użytkowej i ilustracji. Specjalizuje się w sztuce kolażu, identyfikacji wizualnej, plakacie, projektowaniu opakowań, wydawnictw i infografik. Projektowanie traktuje konceptualnie i holistycznie. Dzięki wielkiej wrażliwości na detal, wyobraźni i kreatywności połączonej z biegłością w projektowaniu artystka kreuje własną, subiektywną rzeczywistość. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała także w Escola Superiore Artes Design oraz Faculdade de Belas Artes w Portugalii. Jest laureatką Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych Łodzi oraz Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Prowadzi wykłady i warsztaty w instytucjach edukacyjnych i na konferencjach branżowych. Twórczość Niepsuj zdobyła uznanie na blisko 180 wystawach w 34 krajach. Na wystawie pokazane zostaną prace z trzech cyklów: Lato w mieście, Outdoor Club oraz Object Salon, a także oryginalne rysunki i kolaże z archiwum autorki.

Kuratorka: Adriana Usarek

Wernisaż wystawy: 13 maja 2022, godz. 17:00. Godziny i zasady wstępu na wystawę są dostępne na stronie Domu Literatury w Łodzi

Noc Muzeów - zwiedzanie: 14 maja (w sobotę) w godz. 11.00-00.00; 15 maja (w niedzielę) w godz. 11:00-15.00.

Eureka! czyli odkrywam

Kiedy: 12 – 22 maja 2022 Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3

Wystawa „Eureka, czyli odkrywam!” dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat jest pretekstem do lepszego poznania filozofii i samego siebie. Projektanci i projektantki, artyści i artystki przygotowali prace, dostosowane do percepcji młodego widza, jednocześnie frapujące i wprowadzające także dorosłego odbiorcę w refleksję nad światem i w tematykę sztuki najnowszej. Wystawa opowiada o dziecięcym patrzeniu na świat i o tym, co może albo powinno być dla nas wszystkich ważniejsze. Jest o ciągłym zachwycaniu się, nawet kilkanaście razy dziennie, o uważności, o nauce drugiej istoty – człowieka, rośliny i zwierzęcia, o uczeniu się świata. Jest o dziecku, które samo dla siebie jest przewodnikiem na drodze ku nieograniczonemu odnajdywaniu wartości. Interaktywne elementy wystawy pozwalają na zadawanie pytań i samodzielne szukanie odpowiedzi.

Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kuratorzy: Agnieszka Kwiecień, Krzysztof Siatka

Informacje na temat wszystkich wystaw odbywających się w ramach Łódź Design Festival 2022 znajdują się na stronie www.lodzdesign.com.