Kultowa rakieta z Lublina przeszła metamorfozę. Nowe barwy wywołały spore kontrowersje

2023-03-28 13:09

Oburzenie mieszkańców Lublina wywołała konserwacja jednej z zabawek na placu zabaw przy osiedlu Adama Mickiewicza. Kultowa rakieta z lat 60. została przemalowana i to właśnie wybór nowych kolorów spowodował lawinę negatywnych reakcji.

Rakieta
Autor: facebook.com/MiastoLublin Zjeżdżalnia przed renowacją (stan z lutego 2021r.)

Rakieta z osiedla Adama Mickiewicza w Lublinie

Do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej należy siedem osiedli. Jedno z nich, noszące imię Adama Mickiewicza powstało w latach 1958-71. Na terenie osiedla w latach 60. zbudowano plac zabaw, który szybko zyskał status kultowego.

Plac zabaw wyposażono w niezwykłe, jak na tamte czasy zabawki, m.in. samolot z drewnianym śmigłem napędzanym korbką czy samochód terenowy, który był prawdziwym modelem auta pozbawionym silnika.

Największą popularnością lokalnych dzieci cieszyła się jednak zjeżdżalnia – kilkumetrowy obiekt wykonany ze stali przypominający gotową do startu rakietę. Zjeżdżalnia przetrwała do dziś – podobnie jak jej charakterystyczna kolorystyka: biało-czerwono-granatowa.

Zjeżdżalnia w kształcie pojazdu kosmicznego zyskała rozgłos nie tylko wśród mieszkańców osiedla Adama Mickiewicza, ale również mieszkańców innych części miasta. Zabawka stała się jednym z symboli Lublina i można ją było znaleźć na kubkach czy plakatach.

Niestety, po ostatnio przeprowadzonych pracach renowacyjnych zjeżdżalnia zmieniła się nie do poznania. Władze Spółdzielni zleciły przemalowanie zabawki na kolor biało-czerwony. Na górze, tuż przy czubku rakiety umieszczono godło Polski.

Nowa szata graficzna zjeżdżalni wywołała oburzenie i sprzeciw mieszkańców osiedla Mickiewicza. W mediach i na Facebooku pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy na temat nowej rakiety. Wiele osób twierdziło, że zabawka została „upolityczniona”.

Na profilu facebookowym „Nasz Wspólny LSM” moderatorzy umieścili zdjęcie nowej zjeżdżalni, wyjaśniając jednocześnie, że kolory rakiety mają odnosić się do barw Polskich Sił Powietrznych, czyli tradycyjnej lotniczej szachownicy.

Z kolei dziennikarze lubelskiego oddziału Gazety Wyborczej postanowili zapytać zarząd LSM o decyzję zmiany kolorów zjeżdżalni. Niestety, Spółdzielnia odmówiła komentarza. Wygląda na to, że mieszkańcy Lublina będą musieli przyzwyczaić się do biało-czerwonej rakiety.

Źródło: noizz.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE