Już nie Warszawa. W tych polskich miastach mieszkania są najdroższe

2022-08-04 10:37
warszawa
Autor: getty images

Jeszcze do niedawna Warszawa otwierała wszystkie rankingi miast o najwyższej cenie mieszkań za m2. Okazuje się, że właśnie wyprzedziły ją cztery miasta. W najdroższym z nich ceny mieszkań sięgają ponad 18 tysięcy złotych za metr kwadratowy!

Polskie New Hampton

Eksperci z porównywarki rankomat.pl przeanalizowali aktualne ceny mieszkań z rynku wtórnego w 17 miejscowościach położonych nad morzem i w górach. Podane stawki są medianami cen ofertowych dostępnych na portalu adresowo.pl i dotyczą II kwartału 2022 r. Dla porównania zostały zestawione ze stawkami sprzed roku, czyli z II kwartału 2021 r. Z zestawienia wynika, że ceny wzrosły średnio o 20 procent w porównaniu do zeszłego roku!

Średnia stawka mieszkania z rynku wtórnego w Polsce wynosi 8197 zł za m². Chcąc kupić mieszkanie w Warszawie z rynku wtórnego musimy wydać około 13 339 zł/m². Jeśli jednak marzy się nam mieszkanie w jednym z nadmorskich kurortów, lepiej zacznijmy oszczędzać, bo ceny w tym regionie Polski stale rosną. Tylko w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań w Sopocie podrożały o 29.8%, w Międzyzdrojach o 33.7%, a w Świnoujściu o równe 33%!

Spójrzmy na aktualne ceny. Najdroższe mieszkania z rynku wtórnego obecnie znajdziemy w Mielnie (18 756 zł/m²), Sopocie (16 995 zł/m²) i Międzyzdrojach (13 492 zł/m²).

Co ciekawe, próg 10 000 zł/m² przekroczyły już inne nadmorskie kurorty: Gdynia (10 555 zł/m²), Gdańsk (11 789 zł/m²), Świnoujście (12 027 zł/m²), Władysławowo (12 115 zł/m²) i Kołobrzeg (10 006 zł/m²).

A gdzie nad morzem jest najtaniej? Z danych portalu adresowo.pl wynika, że za metr kwadratowy w Ustce zapłacimy ok. 8919 zł, a w Darłowie jeszcze mniej, bo 6413 zł.

ceny
Autor: materiały prasowe

A może w góry?

Jeśli ceny w nadmorskich miejscowościach zniechęcają nas do zakupu mieszkania, może warto zastanowić się nad górami? Jak pokazują statystyki, mieszkania w górach są tańsze niż nad morzem. Oczywistym wyjątkiem jest Zakopane, w którym za metr kwadratowy musimy zapłacić nawet 17 760 zł!

Ale spokojnie, w górach jest mnóstwo pięknych miejsc, w których na zakup mieszkania zapłacimy znacznie mniej. Przykładem jest Szklarska Poręba (10 340 zł/m²) i Krynica-Zdrój (7994 zł/m²). W Bieszczadach (Sanok) metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego kosztuje ok. 6328 zł. Jeśli jednak nie chcemy rzucać wszystkiego i zamieszkać w Bieszczadach, możemy jeszcze bardziej zaoszczędzić i przenieść się w piękne Sudety! Tam jest najtaniej, a stawka za metr kwadratowy wynosi mniej niż 5000 zł!

Aktualne ceny mieszkań mogą przyprawiać o zawrót głowy. Trend wzrostowy cen nieruchomości z rynku wtórnego da się zauważyć nie tylko nad morzem, ale i w górach, choć nie jest on aż tak drastyczny.

ceny
Autor: materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE