Fajerwerki w Sylwestra. Bezpieczne dla ludzi i zwierząt alternatywy dla sztucznych ogni

2020-12-22 13:02

Puszczanie fajerwerków w Sylwestra to tradycja, bez której wiele osób nie wyobraża sobie świętowania nowego roku. Nic dziwnego – sztuczne ognie są bardzo efektowne i na nocnym niebie prezentują się spektakularnie. Niestety, często zapominamy, że fajerwerki mają również ciemną stronę: są w stanie nas zranić i wywołują stres u zwierząt domowych oraz dzikich. Czy istnieją alternatywy dla sztucznych ogni? Tak i to całkiem sporo!

Fajerwerki
Autor: Unsplash.com @yeechingisme

Fajerwerki w Sylwestra – zadbaj o siebie i zwierzęta

Jeśli chcemy puszczać sztuczne ognie w Sylwestra, to zanim odpalimy cały zakupiony przez nas arsenał, powinniśmy sprawdzić, czy nie koliduje to z lokalnymi przepisami – i czy nie przeszkadza sąsiadom. Podczas puszczania sztucznych ogni należy zachować wszystkie środki ostrożności i zadbać o bezpieczeństwo swoje, pozostałych uczestników oraz zwierząt domowych, dla których huk odpalanych petard jest szczególnie trudny do zniesienia. Kupując fajerwerki, zwróćmy uwagę na opakowanie – powinno być ono nieuszkodzone i mieć w widocznym miejscu znak CE, a więc dowód, że produkt spełnia normy europejskie.

Jak puszczać fajerwerki w Sylwestra?

Pierwszym krokiem w bezpiecznym puszczaniu fajerwerków jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Nie może być to zamknięte pomieszczenie. Sztucznych ogni nie powinno się także puszczać z okien i balkonów. Najlepszy będzie otwarty teren bez dużych skupisk ludzi i linii wysokiego napięcia (w które mogłaby uderzyć petarda czy rakieta). Unikajmy odpalania fajerwerków również w bliskim sąsiedztwie szpitali, domów opieki i schronisk dla zwierząt.

Zanim zaczniemy, dokładnie przeczytajmy instrukcję obsługi i upewnijmy się, że dobrze ją zrozumieliśmy. Następnie ostrożnie podpalmy końcówkę lontu i oddalmy się na bezpieczną odległość. Pamiętajmy, by nie trzymać odpalanych materiałów w rękach (chyba że jest to zalecane w instrukcji) ani się nad nimi nie pochylać. Osoba, która obsługuje fajerwerki powinna być dorosła i trzeźwa.

Noworoczna ścianka do zdjęć last minute. Dekoracja na sylwestra last minute. DIY
Lampiony papierowe
Autor: Unsplash.com @lc_photography Papierowe lampiony to świetna alternatywa dla fajerwerków

Jak zadbać o zwierzęta w Sylwestra?

Huk, odgłosy strzałów i błyski są szczególnie trudne do zniesienia dla zwierząt – tak domowych, jak i dzikich. Dlatego warto przygotować się do sylwestrowej nocy i zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo swojego pupila. Na kilka godzin przed północą należy pójść z psem na spacer, by uniknąć późniejszego wychodzenia z domu, gdy rozpoczną się pokazy sztucznych ogni. Dobrym pomysłem jest przygotowanie w mieszkaniu bezpiecznego miejsca dla pupila, w którym będzie mógł się schować i przeczekać noc.

By zagłuszyć odgłosy fajerwerków, możemy włączyć radio lub telewizor – zwierzęta domowe są przyzwyczajone do tych dźwięków. Jeśli mamy taką możliwość, warto zostać ze swoim zwierzakiem w domu i gdy zaczną się pokazy sztucznych ogni, być blisko – nasza obecność, głaskanie i kojący głos pomogą zwierzakowi znieść tę trudną, stresującą dla niego sytuację.

Zimne ognie
Autor: Unsplash.com @stephaniemccabe Zimne ognie są bezpieczne dla ludzi i zwierząt

Alternatywy dla tradycyjnych fajerwerków

Mogłoby się wydawać, że sztuczne ognie to jedyna forma świętowania sylwestra, ale dzięki rozwojowi technologicznemu, mamy coraz więcej ekologicznych i przede wszystkim bezpiecznych (dla nas i dla zwierząt) sposobów celebrowania.

1. Pokazy laserowe i drony. Pokazy laserowe i tańczące na niebie drony mogą w przyszłości całkowicie wyprzeć tradycyjne sztuczne ognie. Nie byłoby to dużym zaskoczeniem – w porównaniu z głośnymi fajerwerkami są praktycznie bezgłośne, nie powodują stresu u zwierząt i nie niszczą środowiska naturalnego. Co więcej – dają prawie nieskończone możliwości aranżacyjne: tradycyjne fajerwerki wybuchają w konkretny sposób, ale np. zespół dronów może układać się w różne kształty, tworząc na niebie ruchome obrazy. Po pokazie dronów czy laserów ulice nie będą pełne odpadów i śmieci jak po kilkugodzinnej sesji strzelania fajerwerkami. Odpalając sztuczne ognie do atmosfery uwalniają się szkodliwe substancje – jedna petarda może nie wpłynie negatywnie na stan powietrza, ale gdy całe miasto zacznie odpalać duże ilości fajerwerków, stężenie szkodliwych substancji na pewno wzrośnie. Coś takiego nie będzie miało miejsca w przypadku pokazów dronów i laserów.

2. Ciche fajerwerki (silenty). Od niedawna na rynku środków pirotechnicznych dostępne są ciche fajerwerki, czyli tzw. silenty. Zostały one zaprojektowane tak, by nie generować hałasu podczas odpalania – oczywiście nie są bezgłośne, ale dźwięk, który emitują jest niewielki (zazwyczaj to trzask, gwiazd, szum, a nie głośny huk). Producenci siletnów oferują m.in. wyrzutnie, rakiety, fontanny czy rzymskie ognie w wersji cichej.

3. Lampiony. Zamiast żegnać stary i witać nowy rok fajerwerkami, możemy w tym celu użyć papierowych lampionów.

4. Zimne ognie. W sylwestrową noc możemy również zapalić zimne ognie, które są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, nie generują hałasu i wyglądają niezwykle uroczo.

Nasi Partnerzy polecają