Zwierzęta w sylwestra: jak zadbać o komfort zwierząt w sylwestrową noc?

2021-12-22 12:14

Sylwester nie jest przyjemnym świętem dla zwierząt. Dlatego przygotowując się do niego, należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo pupili. Podpowiadamy, co zrobić, by zwierzęta w sylwestra jak najmniej się stresowały.

Pies w Sylwestra
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zwierzęta w sylwestra: jak najmniej petard i fajerwerków
  2. Zwierzęta w sylwestra: zaciszne miejsce
  3. Leki dla zwierząt na sylwestrową noc
  4. Sylwester w domu – GALERIE ZDJĘĆ

Bardzo często zdarza się, że zwierzęta, w szczególności psy i koty, w dużym stresie przeżywają sylwestrową noc. Ich spokój zakłóca huk towarzyszący pokazom sztucznych ogni, a także całonocna głośna muzyka i krzyki zza okien. Jak zapewnić swojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa i komfort w czasie sylwestra? Oto kilka wskazówek.

Zwierzęta w sylwestra: jak najmniej petard i fajerwerków

Podstawą dbania o zwierzęta w sylwestra jest powstrzymanie się od korzystania z ogólnodostępnych artykułów pirotechnicznych, takich jak petardy i sztuczne ognie. Dzięki temu przyczynimy się do spokojniejszej nocy zarówno dla swojego pupila, jak i zwierząt w okolicznych domach czy mieszkaniach. Jeśli nie wyobrażasz sobie sylwestra bez jakichkolwiek ogników, wybierz zimne ognie – są bezpieczne i nie hałasują.

..  Legowisko dla psa – jak zrobić krok po kroku? >>>

Zwierzęta w sylwestra: zaciszne miejsce

Nawet jeśli zrezygnujemy z korzystania ze sztucznych ogni, możemy być prawie pewni, że i tak pojawią się one wokół domu. Musimy więc stworzyć w mieszkaniu komfortowe warunki dla pupila. Przede wszystkim udostępnij zwierzęciu jak najbardziej oddalone od okien, zaciszne i ukryte miejsce, w którym będzie się mogło zaszyć podczas kulminacji fajerwerków i nie tylko. Może to być wnętrze szafy, przestrzeń w łazience czy pod łóżkiem lub każde inne miejsce, do którego pupil będzie próbował się dostać.

Warto też zadbać o to, by przez całą noc (nawet jeśli wychodzisz z domu) w mieszkaniu grała spokojna muzyka, która choć trochę zagłuszy hałas z zewnątrz. Powstrzymaj się również od otwierania okien. Ponadto jeśli w tę noc zamierzasz bawić się poza domem, w przygotowanym wcześniej zacisznym miejscu zostaw coś, co będzie miało znajomy dla zwierzaka zapach. Element odzieży, szal czy koc sprawi, że zwierzę będzie czuło się choć trochę bezpieczniej.

..  Pies w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę podczas remontu? >>>

Leki dla zwierząt na sylwestrową noc

Jeśli twój pupil bardzo źle znosi sylwestra, warto podać mu specjalistyczne środki uspokajające i zostać z nim w domu. Leki możesz zaaplikować swojemu pupilowi jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Dostępne są one w każdym gabinecie. Najlepiej podawać je na dzień przed sylwestrową nocą. Pamiętaj też, że petardy i fajerwerki wykorzystywany są również 1 stycznia – nie zostawiaj więc wtedy pupila w stresie!

Sylwester w domu – GALERIE ZDJĘĆ

Spędzasz sylwestra w domu? Zobacz, jak pięknie możesz udekorować wnętrze. Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć!

Czym karmić psa? Webinar: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze