Zwierzęta w sylwestra: jak zadbać o komfort zwierząt w sylwestrową noc?

2021-12-22 12:14
Pies w Sylwestra
Autor: Thinkstockphotos.com

Sylwester nie jest przyjemnym świętem dla zwierząt. Dlatego przygotowując się do niego, należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo pupili. Podpowiadamy, co zrobić, by zwierzęta w sylwestra jak najmniej się stresowały.

Bardzo często zdarza się, że zwierzęta, w szczególności psy i koty, w dużym stresie przeżywają sylwestrową noc. Ich spokój zakłóca huk towarzyszący pokazom sztucznych ogni, a także całonocna głośna muzyka i krzyki zza okien. Jak zapewnić swojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa i komfort w czasie sylwestra? Oto kilka wskazówek.

Zwierzęta w sylwestra: jak najmniej petard i fajerwerków

Podstawą dbania o zwierzęta w sylwestra jest powstrzymanie się od korzystania z ogólnodostępnych artykułów pirotechnicznych, takich jak petardy i sztuczne ognie. Dzięki temu przyczynimy się do spokojniejszej nocy zarówno dla swojego pupila, jak i zwierząt w okolicznych domach czy mieszkaniach. Jeśli nie wyobrażasz sobie sylwestra bez jakichkolwiek ogników, wybierz zimne ognie – są bezpieczne i nie hałasują.

..  Legowisko dla psa – jak zrobić krok po kroku? >>>

Zwierzęta w sylwestra: zaciszne miejsce

Nawet jeśli zrezygnujemy z korzystania ze sztucznych ogni, możemy być prawie pewni, że i tak pojawią się one wokół domu. Musimy więc stworzyć w mieszkaniu komfortowe warunki dla pupila. Przede wszystkim udostępnij zwierzęciu jak najbardziej oddalone od okien, zaciszne i ukryte miejsce, w którym będzie się mogło zaszyć podczas kulminacji fajerwerków i nie tylko. Może to być wnętrze szafy, przestrzeń w łazience czy pod łóżkiem lub każde inne miejsce, do którego pupil będzie próbował się dostać.

Warto też zadbać o to, by przez całą noc (nawet jeśli wychodzisz z domu) w mieszkaniu grała spokojna muzyka, która choć trochę zagłuszy hałas z zewnątrz. Powstrzymaj się również od otwierania okien. Ponadto jeśli w tę noc zamierzasz bawić się poza domem, w przygotowanym wcześniej zacisznym miejscu zostaw coś, co będzie miało znajomy dla zwierzaka zapach. Element odzieży, szal czy koc sprawi, że zwierzę będzie czuło się choć trochę bezpieczniej.

..  Pies w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę podczas remontu? >>>

Leki dla zwierząt na sylwestrową noc

Jeśli twój pupil bardzo źle znosi sylwestra, warto podać mu specjalistyczne środki uspokajające i zostać z nim w domu. Leki możesz zaaplikować swojemu pupilowi jedynie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Dostępne są one w każdym gabinecie. Najlepiej podawać je na dzień przed sylwestrową nocą. Pamiętaj też, że petardy i fajerwerki wykorzystywany są również 1 stycznia – nie zostawiaj więc wtedy pupila w stresie!

Sylwester w domu – GALERIE ZDJĘĆ

Spędzasz sylwestra w domu? Zobacz, jak pięknie możesz udekorować wnętrze. Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć!

Noworoczna ścianka do zdjęć last minute. Dekoracja na sylwestra last minute. DIY
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W nowy rok wkraczamy z mocnym postanowieniem ODPOCZYNKU. Styczniowy numer magazynu „M jak Mieszkanie” zachęca do relaksu w sypialni – przytulnej i efektownej.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Styczeń 2022