Duża zmiana w ustawie o dodatku węglowym. Rząd zaostrza przepisy

2022-09-05 11:10

By przeciwdziałać nadużyciom i nieuczciwemu korzystaniu z dodatku węglowego, rząd rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o dopłatach do źródeł ciepła. Sprawdź, co się zmieni i kiedy możesz liczyć na wypłatę świadczenia.

dodatek węglowy
Autor: getty images

Ustawa o dodatku węglowym

Przypominamy, że ustawa o dodatku węglowym przewiduje jednorazową wypłatę 3000 złotych dla każdego gospodarstwa domowego, które do ogrzewania wykorzystuje węgiel. W przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest drewno kawałkowe – dodatek wynosi 1 tysiąc, natomiast w przypadku ogrzewania na LPG możemy liczyć na 500 zł, a na olej opałowy – nawet 2000 zł.

Wnioski o wsparcie finansowe można składać od 17 sierpnia do 30 listopada 2022. By otrzymać dofinansowanie, należy zgłosić swoje źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz wypełnić wniosek o dodatek w swoim urzędzie gminy.

Jeden adres – jeden dodatek węglowy

Gdy ustawa weszła w życie zaobserwowano dość nietypowe zjawisko – nagle zaczęło przybywać gospodarstw domowych… Wiele osób zaczęło wykorzystywać nieprecyzyjną definicję gospodarstwa domowego zawartą w ustawie, by otrzymać nawet kilka dodatków węglowych.

W myśl pierwotnej ustawy pod jednym adresem mogło znajdować się kilka gospodarstw domowych. Na przykład Rodzice, którzy mieszkają z dorosłym, pracującym synem czy córką to już dwa odrębne gospodarstwa domowe (rodzice + syn/córka). W ten sposób każde z nich może ubiegać się o własny dodatek węglowy, co – jak zaznaczają władze - może prowadzić do nadużyć.

Dlatego rząd postanowił wprowadzić kilka zmian w ustawie o dodatku węglowym, które mają przeciwdziałać tego typu sytuacjom. Ustawa w nowej odsłonie przewiduje przyznawanie jednego dodatku cieplnego dla jednego adresu.

Ponadto, organ rozpatrujący będzie mógł przeprowadzić wywiad środowiskowy w przypadku wątpliwości dotyczących informacji zawartych we wniosku. To może skutkować wydłużeniem się czasu wypłaty świadczenia nawet do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wszystkie dofinansowania mają jednak zostać wypłacone nie dalej niż do 30 grudnia 2022.

Zmiany w ustawie o dodatku węglowym najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze we wrześniu.