Cracow Art Week KRAKERS: tydzień ze sztuką współczesną już od 8 kwietnia

2019-04-01 11:19
Cracow Art Week KRAKERS
Autor: archiwum Fundacji Wschód Sztuki

Od 2012 roku Fundacja Wschód Sztuki aktywizuje krakowskie środowisko artystyczne, organizując Cracow Gallery Weekend. Z roku na rok powiększa się grono galerzystów, artystów i kuratorów oraz odbiorców wydarzenia, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w 2019 roku znany miłośnikom sztuki Cracow Gallery Weekend zmienia się w Cracow Art Week KRAKERS.

Cracow Art Week KRAKERS to projekt promujący i upowszechniający sztukę współczesną oraz animujący środowisko artystyczne miasta. Dzięki bogatemu programowi pełnemu wernisaży, wystaw czy oprowadzań kuratorskich można zobaczyć krakowski świat sztuki bliżej niż dotychczas.

Galerie i wiele więcej

W imprezie biorą udział zarówno galerie z wieloletnią tradycją, jak i efemeryczne inicjatywy artystyczne, często przygotowywane specjalnie na wydarzenie. Krakers skupia nie tylko instytucje publiczne, cenione galerie posiadające w swoich zbiorach bogate kolekcje, lecz także miejsca ukryte, niecodzienne.

Otwarta formuła wydarzenia zapewnia także miejsce spotkań z wielkimi nazwiskami. Wydarzeniem anonsującym tegoroczny Art Week będzie spotkanie kolekcjonera Rafała Jablonki z Adamem Zagajewskim „Two for the Show” już 31 marca o godz. 17.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Podczas panelu będzie można się zapoznać ze światowej klasy zbiorami oraz historiami z kolekcjonerskiego świata Rafała Jablonki – marszanda stacjonującego zarówno w Kolonii, jak i w Krakowie.

SKOK: hasło przewodnie Cracow Art Week

W 50. rocznicę lądowania Neila Armstronga na Księżycu i zainspirowani postulowaną podczas zeszłorocznej edycji Cracow Gallery Weekend Zmianą, organizatorzy pierwszego krakowskiego tygodnia sztuki postanowili wykonać skok w nieznane.

Motywem tegorocznej edycji KRAKERS-a został właśnie SKOK, który niesie ze sobą dynamikę, wybicie się i gwałtowną zmianę miejsca. Przez ostatnie pół wieku udało się dokonać niebywałych osiągnięć technologicznych, które wciąż postępują. Podczas Cracow Art Week będzie można zgłębiać m.in. tematykę korzystania z nowych mediów oraz sztucznej inteligencji w sztuce.

Cracow Art Week KRAKERS
Autor: archiwum Fundacji Wschód Sztuki

Co, gdzie, kiedy?

Cracow Art Week KRAKERS odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia 2019 roku. W ramach poszerzonej formuły oprócz wernisaży i wystaw program zostanie wzbogacony o warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, „dzień otwartych pracowni” oraz oprowadzania kuratorskie. Pierwsze trzy dni wypełni program filmowy, który odbędzie się na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki wprowadzającym prelekcjom będzie można zgłębić tematykę science fiction.

Tygodniowe święto sztuki stanowi świetną okazję do obejrzenia ponad 70 wystaw. Jakie tematy czekają na odwiedzających? Między innymi odpowiedzi twórców na pytania: co myślą o przyszłości, które teorie ich przekonują i dają drogę rozwoju, jakie utopijno-futurystyczne wizje, motywowane tęsknotą człowieka za innym światem, stanowią dla nich inspiracje? Jak będzie wyglądać sztuka za kolejne 50 lat?

Więcej informacji w programie głównym: https://cracowartweek.pl/program-glowny/

Wydarzenia na Cracow Art Week

#KINO #KOSMOS. Aula ASP, pl. Matejki 13, 8-10 kwietnia, godz. 18:00

Podczas pasma kinowego zaprezentowane zostaną 3 wybitne dzieła traktujące o wyprawie człowieka na Księżyc, które poza sporą dawką kinematograficznego wdzięku i perfekcyjnie zrealizowanego rzemiosła filmowego są równie intrygująco analizowane z perspektywy technologii, filozofii, psychologii czy religii.

  • 8 kwietnia: Oficjalne otwarcie Cracow Art Week Krakers. Pokaz filmu „2001: Odyseja Kosmiczna”, 1968, prelekcja: Piotr Kletowski.
  • 9 kwietnia: pokaz filmu „Na srebrnym globie”, 1987, prelekcja: Piotr Zdybał.
  • 10 kwietnia: pokaz filmu „Moon”, 2009, prelekcja: Adam Żądło.

KULTOUR: oprowadzania szlakiem krakowskich galerii, 13-14 kwietnia

Czekają trasy, dzięki którym w przyjemny sposób można będzie poznać środowisko krakowskich galerii, pracowni czy innych niezwykłych miejsc zajmujących się sztuką najnowszą. Prowadzenie: Ewa Kawecka, Katarzyna Piętka, Łucja Malec-Kornajew, Robert Domżalski. Więcej szczegółów w programie towarzyszącym: https://cracowartweek.pl/program-towarzyszacy/.

Spacery z Fishka Krakow Tours

Księżycowy kamień. Spacer Detektwistyczny dla Dzieci (7-9 lat) po Nowej Hucie. 13 kwietnia, godz. 10:30. Zbiórka: Teatr Ludowy, os. Teatralne 38. Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew, Fishka Krakow Tours. Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe: fishkakrakow@gmail.com.

Futurospacer dla dorosłych po Krakowie przyszłości. 14 kwietnia, godz. 15:00. Zbiórka: kościół Mariacki od strony ul. Floriańskiej. Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew, Fishka Krakow Tours. Wstęp wolny, obowiązują zapisy mailowe: fishkakrakow@gmail.com.

Konkurs dla galerii: 3000+

To już 3. edycja konkursu na najciekawszą wystawę. Celem jest wyróżnienie progresywnych realizacji, które stoją na wysokim poziomie w warstwie merytorycznej, audialno-wizualnej i performatywnej. Jednym z kryteriów będzie również nawiązanie do hasła przewodniego. Głosowanie rozpocznie się 8 kwietnia o godzinie 18:00. Zwycięska galeria otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł.

Cracow Art Week KRAKERS
Autor: materiały prasowe