Co to jest smart dom i jak go stworzyć? Trendy w automatyce domowej i oświetleniu

2024-02-14 8:23

XXI wiek, to czas gdy domy są lub będą smart. To domy przyjazne domownikom, które wykonają za niego szereg czynności, zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Zaciągną rolety przy dużym nasłonecznieniu, przyciemnią światło w sypialni, dopasują temperaturę. Połączą w jednej aplikacji alarm, monitoring. Poznajcie trendy w automatyzacji, oświetleniu i przesłanianiu okien.

Spis treści

  1. Dom smart – czyli jaki?
  2. Trendy – automatyka domowa
  3. Ile kosztuje zautomatyzowanie domu?
  4. Trendy w oświetleniu 2024
  5. Dostali Red Dot Design Award 2023
  6. Czym przysłonić zautomatyzowane okna w domu?

Dom smart – czyli jaki?

Wyobraźmy sobie, że rano, gdy tylko słońce muśnie nasze okna, rolety same się podniosą, włączy się radio, ekspres do kawy… Jednym przyciskiem na smartfonie wychodząc z domu wyłączasz światło, zaciągasz rolety antywłamaniowe, uruchamiasz alarm i wyłączasz niepotrzebne urządzenia. Tak ma wyglądać nowoczesny dom. Wiele domów już tak wygląda.

Jakie są dziś dziś trendy w automatyce domowej? Specjaliści z tej branży zapewniają, że tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy zautomatyzować większość procesów w domu. Mogliśmy o tym porozmawiać ze specjalistami podczas otwarcia pierwszego w Polsce showroomu firmy Nice Polska oraz współpracujących z nią firm produkujących oświetlenie Lena Lighting i producenta różnego rodzaju przesłon okiennych - firmy Anwis.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Trendy – automatyka domowa

Jakie trendy obowiązują dziś w automatyce domowej? Czy smart dom to tylko oświetlenie i urządzenia domowe?Nowoczesny dom działa za nas, odciąża nas od pamiętania o wyłączeniu światła po wyjściu, zasunięciu rolet, zamknięciu lub otwarciu bramy, zapaleniu światła po wejściu do domu etc. To XXI wiek w pełnym tego słowa znaczeniu. W dodatku można zapomnieć o kuciu ścian, prowadzeniu przewodów łączących ten system w jedno...

Wszystkie rozwiązania są oparte o technologie bezprzewodowe. Królują rozwiązania, które pozwalają zagospodarować praktycznie każdą przestrzeń – mówi Adam Krużyński, członek zarządu firmy Nice Polska, która jest jednym z liderów rynku automatyzacji w naszym kraju. -Możemy sterować roletami, żaluzjami, plisami czy przesłonami będącymi tzw. łamaczami światła. Pozwalają one utrzymać komfort świetlny w różnych warunkach. Również można dziś kontrolować wszystkie systemy, które możemy sobie wyobrazić w domu, a które mogą nam podnieść komfort funkcjonowania, czyli rekuperację, wentylację, ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie. Wszystko to może być połączone w jeden system razem z np. otwieraniem bramy wjazdowej czy garażowej. Tym jednym, spójnym elementem jest aplikacja, która pozwala mieć nad tym wszystkim kontrolę – podkreśla Adam Krużyński.

Ile kosztuje zautomatyzowanie domu?

Automatyka w domu nie musi być kuriozalnie droga. Przy założeniu, że łączymy ze sobą różne elementy, cz urządzenia czasem różnych producentów i robimy to bezprzewodowo koszty nie muszą być duże.

- Mieszkanie jest prostszym rozwiązaniem, bo w zasadzie łączymy tam funkcje bezpieczeństwa z komfortem. Mamy wiele realizacji z deweloperami gdzie zarządzamy ogrzewaniem i przesłonami okiennymi, oraz samym wejściem do mieszkania, alarmem, czy zdigitalizowanym zamkiem. To nie jest bardzo duży koszt, bo tak naprawę mieszkanie można całkowicie zautomatyzować za od czterech do ośmiu tysięcy złotych – mówi Adam Krużyński.

Trendy w oświetleniu 2024

Automatyka domowa to między innymi automatyczne dostosowanie oświetlenia do naszych potrzeb. Oprawy oświetleniowe świetnie przystosowane do tego procesu produkuje np. polska firma - Lena Lighting ze Środy Wielkopolskiej. Firma współpracuje m.in. z Nice Polska. Oprawy są nie tylko dostosowane do procesu automatyzacji, światło może być ściemniane, rozjaśniane, włączane, wyłączane, może mieć różne barwy, ale to też oprawy bardzo designerskie, zgodne z najnowszymi trendami i nagradzane podczas konkursów designerskich.

Jakie trendy dziś obowiązują w branży oświetleniowej? Co jest modne i nowoczesne jednocześnie? Producenci nie mają wątpliwości, że wraca ciepła barwa światła, a do naszych industrialnych, nowoczesnych wnętrz wracają lampy stojące.

Maciej Lewandowski, odpowiadający za rozwój produktów w Lena Lighting podkreśla, że był taki moment, gdy byliśmy zachwyceni jasnym, zimnym, niebieskim światłem. Ale to już za nami.

Teraz widzimy, że ten trend się już odwraca w kierunku ciepłego światła. Wracają też stojące oprawy. Jeszcze niedawno trend był taki, że całe oświetlenie znajdowało się w suficie, przestrzeń była wyczyszczona od źródeł światła. Teraz to się zmienia. Wracają nowoczesne oprawy stojące. Odbicie emitowanego przez nie światła ociepla wnętrza. Wracamy do przytulnego ciepłego wnętrza – podkreśla Maciej Lewandowski.

Firma dzieli się też informacją o bardzo popularnych obecnie systemach oświetlenia liniowego. Są świetnie dostosowane do wykorzystania w przestrzeniach publicznych, ale również świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

- To jest trend, w którym zakochali się architekci – dodaje Lewandowski. Takie oświetlenie wspaniale współpracuje z automatyką domową.

Dostali Red Dot Design Award 2023

Dumą firmy jest lampa, która zdobyła nagrodę Red Dot Design Award 2023, która oświetla i... poprawia akustykę wnętrza.

- Nagroda Red Dot Design Award jest przyznawana za produkty, które wyróżniają się swoimi cechami, ale również designem. Muszą być połączeniem nowoczesnego designu i cech użytkowych. Wśród nagrodzonych jest nasza oprawa, którą zrobiliśmy z firmą Acustio. Acustio odpowiada za część akustyczną, panel. To jest oprawa świetlna panelowa, panele są wykończone materiałem wygłuszającym. Może to być naturalna wełna lub sztuczny materiał. To lampa, która nie tylko daje światło, ale również pochłania dźwięk. W nowoczesnej architekturze króluje beton, metal i szkło. To materiały , które bardzo mocno odbijają dźwięk. Nasza oprawa świetnie się sprawdza w takich pomieszczeniach, pozwala niwelować pogłos – mówi Maciej Lewandowski.

Czym przysłonić zautomatyzowane okna w domu?

Automatyka automatyką, ale przesłony okienne mogą też zdobić naszą przestrzeń. To, że zasuwają się same, gdy tego chcemy, doświetlają lub przyciemniają przestrzeń to jedno, ale ważne jest także to, jak wyglądają.

Śmiało możemy powiedzieć, że obecnie w nowoczesnych domach królują drewniane żaluzje. Oczywiście są nich dedykowane specjalne silniki, moduły sterowania. Obserwujemy też jakby przesunięcie trendu związanego z automatyką, kiedyś byli nimi zainteresowani głównie właściciele obiektów użyteczności publicznej, biur, dziś taka automatyka wkroczyła do domów. Właściciele chętnie montują sterowanie automatyczne zasłonami, żaluzjami, przesłonami okiennymi, roletami. Sterują tym z poziomu aplikacji – mówi Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu firmy Anwis, producenta rolet, żaluzji, zasłon i różnego rodzaju przesłon okiennych.

Czytaj też: