Bóg kazał zbudować mu dom w kształcie gitary. Gdy skończył, jego żona nie chciała tam zamieszkać

2023-02-03 13:35

W stanie Georgia w Fayetteville znajduje się niezwykły dom w kształcie gitary. Został zbudowany i zaprojektowany przez Elvisa Cardena, który w latach 70. XX w. stwierdził, że miał wizję od Boga, który nakazał mu stworzyć właśnie taką budowlę. Wówczas 18-letni chłopak, który tyle co wrócił z wojny w Wietnamie, ani przez chwilę się nie zawahał i przystąpił do pracy.

Dom w kształcie gitary
Autor: youtube.com/@11Alive

Pierwsze plany zostały wyrysowane po prostu na kartonie. Ostatecznie Carden stworzył dwupiętrowy dom o powierzchni 950 m kw. z dziewięcioma sypialniami! Jednak ktoś, kto będzie przejeżdżał obok niego samochodem, nawet nie zauważy jej prawdziwego kształtu

Ten bowiem widoczny jest tylko z lotu ptaka. Dopiero wtedy widać, że budynek odzwierciedla sześciostrunową gitarę akustyczną. W miejscu, gdzie w normalnym instrumencie znajduje się otwór rezonansowy, zamontowano duży świetlik.

Chociaż samo wzniesienie budynku trwało zaledwie 7 miesięcy, to wszystkie prace zakończyły się dopiero po 16 latach. Carden jednak w nim nie zamieszkał, bo… jego żona nie wyraziła na to zgody. Mężczyzna zdecydował się zatem oddać go swojej matce, która pozostała w nim aż do śmierci. W zamian za ten nietypowy prezent, czas i pieniądze, w jaki w niego włożył, kobieta podarowała synowi gospodarstwo znajdujące się na 2 hektarach ziemi.

Drogowskaz na lotnisko

Czego Carden zupełnie się nie spodziewał, dom znacznie przysłużył się również… pilotom, którzy używali go jako drogowskazu na lotnisko. Wystarczyło tylko utrzymać kurs wzdłuż gryfu gitary, aby dolecieć wprost na pas startowy! Kto wie? Mówiąc pół żartem, pół… żartem, może to właśnie było boskim zamierzeniem i dzięki wybudowaniu tego domu Carden zapobiegł jakiejś katastrofie lotniczej?

Dom w kształcie gitary
Autor: youtube.com/@11Alive

W 2012 r. dom został zakupiony za 55 tys. dolarów jako inwestycja, a w listopadzie zeszłego roku wystawiono go na sprzedaż za… 789 tys. dolarów, później jednak obniżono cenę do 650 tys.! Jeśli uda się go sprzedać za tę kwotę, ktoś będzie na niezłym plusie!

Dom w kształcie gitary
Autor: youtube.com/@11Alive

Sam Carden jest bardzo sceptyczny. Uważa, że dom nie jest tyle wart, chociażby dlatego, że jest w nim sporo do zrobienia i brakuje w nim chociażby kuchni, co jest w sumie dosyć dziwne, biorąc pod uwagę, że budynek ma tak wielki metraż i nie pomyślano o tak podstawowym pomieszczeniu.

Obecnie dom jest lokalną atrakcją. Stał się nawet inspiracją dla samego Cardena, który jest autorem tekstów i twórcą muzyki country. W 2002 r. wydał album zatytułowany “Living in an Old Guitar.”

Przeczytaj również:

Źródło: architecturaldigest.com