7 najdziwniejszych budynków świata. Na liście m.in. hotel w kształcie psa

2022-10-13 16:44

Trudno oceniać estetykę budynków, które zamieściliśmy w tym artykule, ale… nie o to tu chodzi. Chcieliśmy pokazać wam najdziwniejsze budynki z całego świata. Obok nich nie da się przejść obojętnie, bo od razu przyciągają wzrok. Niekiedy nasuwa się na myśl pytanie, “co artysta miał na myśli”? Pędzimy z wyjaśnieniami!

Dog Bark Inn, USA
Autor: instagram.com/veneya.online

1. Wielka Kaczka na Long Island w Nowym Jorku

Lokalny hodowca kaczek, Martin Maurer, wymarzył sobie, że będzie sprzedawał kacze jaja w budynku, który mógłby być żywą reklamą jego produktu. Jego budowę zlecił w 1931 r. i stał się… prekursorem  nowej dyscypliny w architekturze, zwanej “architekturą kaczki”. W ten sposób opisywano budynki, które reprezentowały przedmioty lub usługi, jakie można było w nich nabyć.

Wielka Kaczka, Long Island, USA
Autor: instagram.com/rickmotionpic/

2. Wielki Kosz w Newark, Ohio

To kolejny przykład “kaczej architektury”. Kiedyś był on siedzibą firmy The Longaberger Company, zajmującej się produkcją i dystrybucją koszy wiklinowych. W 2016 r. został sprzedany, a osoba, która go kupiła, chciała zamienić go w hotel. Obecnie ponownie został wystawiony na sprzedaż za 6,5 miliona dolarów.

Wielki Kosz, Newark, USA
Autor: instagram.com/intro_to_architecture

3. Half House w Toronto, Kanada

Ten wiktoriański dom to pamiątka po wyjątkowo upartym mieszkańcu Toronto. Kiedyś stanowił on  segment w ciągu kamienic, jednak wszystkie z nich zostały sprzedane deweloperowi, który je następnie zburzył i postawił na nowo pozyskanych działkach nowsze i bardziej nowoczesne budynki. Kiedy rozebrano dom, który przylegał  do tego budynku, dzisiaj znanego pod nazwą Half House, zyskał on nowy, nietypowy wygląd.

4. Krajowa Rada Rozwoju Rybołówstwa w Hyderabadzie, Indie

Czy może istnieć lepszy budynek, w którym mogłaby znajdować się Krajowa Rada Rozwoju Rybołówstwa? Co ciekawe, jeszcze lepiej wygląda w nocy, kiedy z jego wnętrz wydobywa się delikatne, niebieskie światło!

Krajowa Rada Rozwoju Rybołówstwa w Hyderabadzie, Indie
Autor: instagram.com/hyderabadi_influencer

5. Dog Bark Inn w Cottonwood, Idaho

Ten motel w kształcie beagle’a to prawdziwa gratka dla fanów czworonogów! Dog Bark Inn mieści się przy autostradzie 95 w w Cottonwood w stanie Idaho. Okoliczni mieszkańcy nazywają go słodkim Willim. Do środka wchodzi się po schodach.

6. WonderWorks w Orlando na Florydzie

WonderWorks w Polsce nazwalibyśmy po prostu krzywym domkiem. Wygląda on tak, jakby postawiono go do góry nogami, a raczej dachem do dołu. Z tym budynkiem jest związana pewna miejsca legenda, mówiąca, że w laboratorium profesora Wondera powstało tornado, które wydostało się na zewnątrz i przyniosło ten dziwny budynek z odległej wyspy mieszczącej się w Trójkącie Bermudzkim właśnie na Florydę.

WonderWorks w Orlando na Florydzie
Autor: instagram.com/fernando.landell

7. Budynek Niimi w Tokio, Japonia

Oto “kacza architektura” raz jeszcze. Firma Niimii zajmuje się produkcją naczyń kuchennych. W budynku, w którym znajduje się jej siedziba, nie mogło zatem zabraknąć elementów związanych właśnie z naczyniami. Balkony to po prostu gigantyczne, różnokolorowe filiżanki. Cóż, reklama dźwignią handlu!

Budynek Niimi w Tokio, Japonia
Autor: instagram.com/eeemi_i
Źródło: architecturaldigest.com
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE