5 wyjątkowych domów na końcu świata. Święty spokój i obłędne widoki gwarantowane

2023-02-02 11:44

Każdy z nas od czasu do czasu chciałby gdzieś uciec i pobyć przez chwilę w samotności z dala od cywilizacji. Okazuje się, że istnieje całkiem sporo takich miejsc, gdzie naprawdę można pobyć wśród pięknych okoliczności przyrody sam na sam ze swoimi myślami. Oto 5 domów, które zdają się być położone na końcu świata.

Dom w Szkocji, Dolina Glencoe
Autor: Getty Images/Daniel Lange

1. Dom na wyspie Just Room Enough, stan Nowy York, USA

Just Room Enough znana jest również jako Hub Island. Uważa się, że jest ona najmniejszą zamieszkaną na świecie wyspą. Stanowi część Archipelagu Tysiąca Wysp i leży blisko granicy z Kanadą. Od lat 50. XX w. znajduje się w rękach jednej rodziny, która zakupiła ją, by wybudować na niej wakacyjny dom.

Wyspa Just Room Enough
Autor: Fot. Omegatron, CC BY-SA

2. Dom w Dolinie Glencoe, Szkocja

Szkocja jest znana ze swoich oszałamiających, dzikich widoków. Szczególne wrażenie robią wyżyny. Właśnie w takim miejscu, a konkretnie w malowniczej Dolinie Glencoe, stoi jeden z domów, który zdaje się być położony na całkowitym pustkowiu.

Dolina Glencoe
Autor: Getty Images/GrahamMoore999

Dolinę Glencoe wykorzystano również jako scenerię do nakręcenia kilku scen filmu o Jamesie Bondzie, pt. “Skyfall” czy “Harry’m Potterze i Więźniu Azkabanu”. To właśnie tu miała znajdować się chatka Hagrida.

3. Dom na wyspie Nichtarguer nad rzeką d’Etel, Francja

Nad rzeka d'Etel we francuskiej Bretanii znajduje się siedem miast. Klejnotem tego obszaru jest niewielka wysepka Nichtarguer. To na niej stoi maleńki, opuszczony domek. Na tle czerwonej cegły wyróżniają się błękitne okiennice.

Dom na wyspie Nichtarguer
Autor: Getty Images/Frederic Hodiesne

4. Dom na wyspie Elliðaey, Islandia

Wyspa Elliðaey stanowi część archipelagu Vestmannaeyjar. Znajdujący się na niej budynek został obwołany “najbardziej samotnym domem na świecie”. W rzeczywistości jest to domek myśliwski, który zbudowało Stowarzyszenie Łowieckie Elliðaey w latach 50. XX w. Widzicie go?

Dom na wyspie Elliðaey, Islandia
Autor: Getty Images/gpad

5. Dom w Arnarstapi, Islandia

W naszym zestawieniu po raz drugi znalazła się Islandia! Samotny dom z poniższego zdjęcia znajduje się w niewielkiej wiosce Arnarstapi u podnóża góry Stapafell, co sprawia, że zdaje się jeszcze bardziej oderwany od cywilizacji.

Dom w Arnarstapi, Islandia
Autor: Getty Images/Astalor

Przeczytaj również:

Źródło: architecturaldigest.com