8 najbardziej kolorowych miejsce świata. Mogą inspirować do wprowadzenia barwnych akcentów w mieszkaniu

2022-10-17 10:18

Podróże kształcą, inspirują, ale i cieszą oczy. Jeśli podczas każdej wyprawy szukasz estetycznych wrażeń, które na długo zapadną ci w pamięć, koniecznie zobacz te wielobarwne miasta. Dzięki tej liście przekonasz się, że nie trzeba bać się kolorów i nawet najdziksza mieszanka barw jest w stanie wyglądać naprawdę dobrze!

Burano, Włochy
Autor: Getty Images/adisa

1. Cinque Terre, Włochy

W skład Cinque Terre wchodzi pięć kolorowych miejscowości: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Wszystkie domy są pomalowane na żywe barwy, które kontrastują z błękitną wodą Morza Liguryjskiego. Między miejscowościami można poruszać się pociągiem.

Cinque Terre
Autor: Getty Images/Anna_Om

2. Guatapé, Kolumbia

Mówi się, że Guatapé to najpiękniejsze miasto w Kolumbii. Jego historyczne centrum to prawdziwa uczta dla oczu. Spacerując po krętych uliczkach, można podziwiać kolorowe domy wymalowane we wzory charakterystyczne dla tego regionu.

Guatapé, Kolumbia
Autor: Getty Image/iFerol

3. Małe Indie, Singapur

Mieszkańcy Indii na Półwysep Malezyjski zaczęli tłumnie przybywać mniej więcej w połowie XIX w. Właśnie wtedy na terenie obecnego Singapuru pojawiła się charakterystyczna, kolorowa zabudowa, podobna do tej, jaką można znaleźć w Bombaju czy Delhi. Jednym z najczęściej fotografowanych budynków dzielnicy jest Tan Teng Niah.

Małe Indie, Singapur
Autor: Getty Images/thyegn

4. Stara Hawana, Kuba

Stara Hawana (hiszp. La Habana Vieja) w 1982 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzielnica Kuby zachwyca pełnymi słońca ulicami, przy których stoją ręcznie malowane budynki.

Stara Hawana, Kuba
Autor: Getty Images/diegograndi

5. Burano, Włochy

Będąc w Wenecji, nie można zapomnieć o odwiedzeniu sąsiedniego, położonego na czterech wyspach Burano, które znajduje się w Lagunie Weneckiej. Z Wenecji można popłynąć tam tramwajem wodnym, a naprawdę warto! Kolorowe niskie budynki były domami dla wielu artystów.

Burano, Włochy
Autor: Getty Images/egal

6. Colmar, Francja

Francuskie miasteczko Colmar nazywane jest “małą Wenecją”. Znajduje się w Alzacji, nieopodal granicy z Niemcami. Uważa się, że to jedno z najbardziej malowniczych miejsc świata. Co ciekawe, prawie do końca XVII w. Colmar było wolnym miastem. Dopiero w 1967 r. stał się częścią Francji.

Colmar, Francja
Autor: Getty Images/Janoka82

7. Plac Solny, Wrocław

Na tej liście nie mogło zabraknąć naszego rodzimego Wrocławia! Kamienice, znajdujące się prz pierzei zachodniej Placu Solnego, zostały pomalowane na różne kolory. Oprócz wielobarwnych elewacji zarówno uroku, jak i koloru dodają temu miejscu również stoiska z kwiatami.

Wrocław
Autor: Getty Images/scanrail

8. Balat, Stambuł, Turcja

Balat to stara żydowska dzielnica Stambułu. Znajduje się na zachodnim brzegu zatoki zwanej Złotym Rogiem. Obecnie kolorowe kamienicy zamieszkiwane są głównie przez Kurdów.

Stambul
Autor: Getty Images/EvrenKalinbacak
Źródło: architecturaldigest.com