Architekci z Sosnowca zbudowali wyjątkowy dom. Ich projekt zdobył prestiżową nagrodę

2023-06-01 9:19

Pracownia Architektoniczna Górnik Architects z Sosnowca zdobyła srebrną nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym A’Design Award & Competition. Jury doceniło projekt minimalistycznego domu Semi Opened House.

dom
Autor: materiały prasowe Górnik Architects

Semi Opened House z prestiżową nagrodą

Nagrodzony projekt jest obecnie w trakcie realizacji. Utrzymany w stylu surowego minimalizmu, budynek doskonale wpisuje się w otaczającą go naturę.

Semi Opened House autorstwa Górnik Architects charakteryzuje się prostopadłościenną formą i prostymi kształtami. Budynek zachowuje swoją dynamikę m.in. Dzięki wewnętrznym dziedzińcom, wycięciom oraz wnękom w monolitycznej bryle.

dom
Autor: materiały prasowe Górnik Architects

Jak zaznaczają autorzy projektu, budynek żyje w rytmie przyrody i pod jej wpływem naturalnie transformuje – tarasy oraz zielone dziedzińce płynnie przenikają do wnętrz, wypełniając je światłem oraz cieniem.

dom
Autor: materiały prasowe Górnik Architects

Surowa elewacja wykończona w betonowych szarościach doskonale współgra z otoczeniem i jest idealnym tłem dla okalającej ją zieleni.

Zależało nam na tym, by dać bryle możliwość ewolucji, transformacji i udało się to dzięki ubogaceniu konstrukcji w elementy natury – zielone dachy i pełne roślin tarasy

– mów Mateusz Górnik, założyciel Pracowni Górnik Architects.

dom
Autor: materiały prasowe Górnik Architects

Większość funkcji budynku skupia się na parterze, jednak na zielonym dachu architekci umieścili niewielki kubik, z przestrzeni którego mieszkańcy domu mogą wyjść na zielony taras.

Semi Opened House to oszczędny, minimalistyczny i surowy budynek, który zyskuje na przytulności i „łagodnieje” m.in. dzięki otaczającej i wypełniającej go roślinności.

dom
Autor: materiały prasowe Górnik Architects

Źródło:

  • onet.pl
  • archinea.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE