Zanim wybierzesz

Przeprowadź test. Połóż się na materacu w sklepie i sprawdź, jak się pod tobą ugina. Jeśli bez trudu wsuwasz rękę pod lędźwie, to znaczy, że jest za twardy, a jeśli wciśnięcie dłoni wymaga wysiłku – za miękki. Gdy ręka napotyka lekki opór, materac jest elastyczny i przyjazny dla twojego kręgosłupa. To test subiektywny, ale ważny (producenci także podają stopień twardości materaca).
Sprawdź, co tkwi w środku. Wypełnienie (warstwa nośna) decyduje o sprężystości materaca, a tym samym o komforcie wypoczynku, oraz o cenie. Najtańsze, ale i najmniej wygodne są sprężyny typu bonell. Dużo większą wygodę zapewniają materace ze sprężynami kieszeniowymi, do tego nie skrzypią (choć są dość ciężkie). Solidną inwestycją w jakość snu będzie termoelastyczna pianka lub przewiewny lateks. Zapytaj też o inne warstwy materaca (np. matę kokosową zwiększającą twardość, końskie włosie dobrze odprowadzające wilgoć, ocieplającą wełnę). Kombinacji jest sporo!
Określ potrzeby specjalne. Dla alergika wybierz np. lateks naturalny, który zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, i pokrowiec antyuczuleniowy. Dla osób dużo leżących i małych dzieci najlepsza będzie pianka termoelastyczna.
Czy śpicie we dwoje? Gdy dwie osoby różnią się wagą, nie sprawdzi się materac bonellowy – będziecie na siebie „spadać”; wtedy lepiej w ramie łóżka umieścić dwa osobne materace. Przy niewielkiej różnicy wagi dobry będzie kieszeniowy, a na lateksie czy piance nie poczujecie nawet, jak partner się wierci. Są też specjalne materace dla par, z dwiema strefami dopasowanymi do cech kobiecego i męskiego ciała.

Warto wiedzieć

Strefy twardości - może być ich 3, 5 lub 7. Oznaczają dopasowanie materaca do budowy człowieka. Najbardziej komfortowe są 7-strefowe.
Zmyślne pokrowce - z włóknami chroniącymi przed alergenami, o działaniu antybakteryjnym (włókna soi), bambusowymi dającymi uczucie świeżości, ze srebrną nicią rozładowującą ładunki elektrostatyczne. Tkaniny wzbogacone wyciągami i olejkami z roślin (lawendy, aloesu) polepszą jakość snu, z eukaliptusem – odstraszą owady. Sprytne pokrowce lato-zima z jednej strony mają bawełnę, z drugiej wełnę.
Eko materace - w środku mają włókna kokosowe, końskie włosie, fi lc, lateks w 100% z mleczka kokosowego; tkaniny oznaczone są atestem Eko Tex Standard.