Jak urządzić łazienkę: mała łazienka pełna blasku

Mała łazienka często kojarzy się z kłopotem. Aranżacja łazienki wydaje się wówczas problemem nie do przeskoczenia. Jednak nie raz pokazywaliśmy projekty łazienek, które udowadniały, że wcale tak nie musi być. Tym razem robimy to na przykładzie mieszkania na warszawskiej Pradze, gdzie łazienka była zbyt ciasna dla właścicieli. Dlatego postanowili połączyć ją z toaletą.

Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka
Mała łazienka

Projekt łazienki: połączenie z toaletą

Ta mała łazienka nie była zniszczona. Była po prostu zbyt ciasna dla rodziny z dzieckiem. Dlatego właściciele postanowili, że łazienka zostanie połączona z toaletą. Dało to łączną powierzchnię ok. 5 m2. Taki zabieg oznaczał, że aranżacja łazienki musiała ulec zmianie. Trzeba było przestawić wannę i umywalkę. Właściciele wiedzieli jednak, jak urządzić łazienkę, aby zmiana okazała się bardzo korzystna - łazienka stała się dzięki temu wygodniejsza. Wanna zajmuje całą szerokość pomieszczenia, a po lewe stronie znalazła się umywalka i pralka. Prawa ściana to wolne miejsce, tak by dostęp do wanny był wygodniejszy.

Mała łazienka: ważny każdy szczegół

Mała łazienka oznacza, że ważny jest każdy szczegół i dobre rozplanowanie mebli. Łazienka urządzona została prosto i nowocześnie, czego przykładem jest bateria i umywalka nablatowa. Właściciele w aranżacji łazienki zadbali także o różne schowki - bo mała łazienka to mniej rzeczy. Na wierzchu zostaje tylko to, co niezbędne, oraz dodatki, które zdobią wnętrze. Montaż podwieszanej toalety i konieczność obudowania stelażu podtynkowego umożliwiły stworzenie atrakcyjnej wnęki. Wnękę wyłożono szklaną mozaiką (marki Dunin), która jest jak biżuteria. Wprowadza do wnętrza blask. Ma też praktyczne zastosowanie - jako dodatkowa półka. Właścicielka kładzie na niej świece zapachowe i perfumowane olejki. Łazienka oświetlana jest przez halogeny. To bardzo ważne, gdyż mała łazienka i dodatkowe światełka, to recepta na wizualne powiększenie pomieszczenia.

Bardzo podoba nam się szafka przy umywalce. Jest półką na kosmetyki, wewnątrz zaś mieści łazienkowe drobiazgi, a także kryje oraz wyciszka pralkę - dodają na koniec właściciele.

Projekt łazienki: powiększanie łazienki

Mała łazienka to oczywiście nieodparte wrażenie ciasnoty. Żeby optycznie powiększyć wnętrze łazienki, wykonano dwa wypełnione luksferami pionowe przebicia na korytarz. Kolejnym zadaniem była aranżacja łazienki - zrobienie szafki pod umywalkę oraz wybór płytek. Łazienka została wykończona dużymi, kremowymi kafelkami, które stworzyły jasną, uniwersalną bazę. Wanna i blat przy umywalce zyskały soczyście pomarańczową okładzinę. Aranżacja łazienki obejmowała również drzwi do szafki. Wykonano je z płyty o wyrazistym wzorze zebrano. Mała łazienka dostała nutę egzotyki za pomocą drewnianej okleiny. Ta z kolei koresponduje z częścią podłogi przy WC, która - tak jak reszta mieszkania - jest wyłożona olejowaną deską.

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka projekt łazienki: Jolanta Kwilman Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY