„Designed in Califonia” to brzmi dziś jak „Made in Italy”, przekonują kuratorzy. Nie skupiają się jednak na projektach powstałych po II wojnie światowej, które są dobrze udokumentowane i słynne, zwłaszcza gdy styl mid-century modernism staje się coraz popularniejszy. Interesuje ich współczesność, w tym także nowe technologie i środki przekazu: od desek skateboardowych, komputerów osobistych i iPhone'ów po plakaty polityczne i szkice do „Blade Runnera” – kalifornijscy projektanci jak żadni inni mają doświadczenie w wymyślaniu obiektów służących osobistej emancypacji. Pierwszy raz w Wielkiej Brytanii w ramach wystawy pokazywany będzie samoprowadzący się samochód Waymo. Pokazując projekty interfejsów, kuratorzy skupiają się na tym, jak w Dolinie Krzemowej wymyśla się naszą codzienność, strony, które towarzyszą nam niemal w każdej chwili, to, co widzimy przez wirtualne okno.

Easy Rider z Blade Runnerem

Wystawa to ponad 200 obiektów uporządkowano w 5 sekcji tematycznych. Pierwsza zatytułowana „Idź, gdzie chcesz” prezentuje środki indywidualnego transportu, a także Google Maps, GPS-y czy kalifornijskie autostrady, a w roli honorowego gościa – replikę choppera, na którym jeździ Wyatt, czyli Kapitan Ameryka w filmie Easy Rider. Druga sekcja to „Oglądaj, co chcesz”, zawierająca szkice do Blade Runnera, kreskówki, grafiki gier wideo. „Mów, co chcesz” obejmuje przede wszystkim plakaty polityczne (np. plakat solidaryzujący się z Czarnymi Panterami autorstwa Emory Douglas), okładki magazynów i interfejs Twittera. Ostatnie dwie kategorie to „Twórz, co chcesz” (pierwszy komputer Apple'a, zestaw do samodzielnych eksperymentów z zakresu inżynierii genetycznej i opensource'owe strony dla wielbicieli strategii do it yourself) oraz „Dołącz, do kogo chcesz” (środki komunikacji i masowej współpracy, np. dokumentacje z festiwali Burning Mana).

Wystawę „Califonia. Designing Freedom” można będzie oglądać w Design Museum w Londynie między 24 maja a 15 października 2017.