Zapomnij o czerni i złocie. Kolorowe baterie to trend, który może podbić rynek

2022-11-21 9:24

Chromowane krany dekorują łazienkę jak elegancka biżuteria. Ale przecież nie każdy potrzebuje blasku, by dobrze się poczuć w tym najbardziej prywatnym zakątku mieszkania. Teraz wnętrza bawią, cieszą oko, a kolorowe baterie doskonale oddają to radosne podejście do projektowania.

Axor One Colours, proj. Barber Osgerby
Autor: serwis prasowy Axor Axor One Colours, proj. Barber Osgerby

Spis treści

  1. Czy czarny to kolor?
  2. Mniej powagi
  3. Barwy dla wszystkich
  4. Jak używać koloru
  5. Teraz już można
  6. Modernistyczny rodowód

Czy czarny to kolor?

Zaczęło się od mody na czarne baterie. Przemalowały tradycję błyszczącej armatury, były bardziej nowoczesne, dobrze komponowały się ze stylem loftowym i popularnymi przeszkleniami dzielonymi kratką czarnej, stalowej ramy. Dyskusje zwolenników i przeciwników w dużej mierze dotyczyły tego, czy da się je utrzymać w czystości i jak długo czarny lakier przetrwa w nienaruszonym stanie. Zadomowiły się jednak w łazienkach, więc tylko na marginesie wspomnimy, że czarny kolor nie istnieje. To mieszanka innych pigmentów, odbieranych przez nasze oko jako czerń.

Bateria Nova Fonte
Autor: serwis prasowy Kludi Bateria Nova Fonte

Mniej powagi

Przyglądając się trendom ostatnich lat, widzimy, jak wspaniale uwolniły się kolory. Zniknęły podziały na  te odpowiednie do salonu i do pokoju dziecka, dla pani i pana. Różowy przełamał tabu i zdobi kuchnię, sofę, fotel. Połączenia pastelowych odcieni są mile widziane, żółty stał się pełnoprawnym gościem w wnętrzu. Kompozycje jak z egzotycznych strojów ludowych nikogo nie dziwią – próbuj i baw się, to jedyna zasada.

Bateria Meta
Autor: serwis prasowy Dornbracht Bateria Meta

Barwy dla wszystkich

To, że żywiołowe kolory wezmą w posiadanie także te niewielkie, ale przecież niezwykle ważne elementy wyposażenia łazienki było do przewidzenia. Dzięki kolejnym rozwiązaniom technologicznym – wodoodpornym tapetom, panelom podłogowym i lakierom mebli – łazienki można aranżować jak każde inne pomieszczenie w domu. Mimo odrębnych funkcji panuje w nich atmosfera podobna atmosfera, jak w pokoju. Kolorowe baterie są zabawnym gadżetem, elementem, na który patrzymy z uśmiechem.

Bateria Isy22, projekt Matteo Thun i Antonio Rodriguez
Autor: serwis prasowy Zucchetti Bateria Isy22, projekt Matteo Thun i Antonio Rodriguez

Jak używać koloru

Nowe barwne modele armatury występują zwykle w kilku odcieniach. To nie przypadek. Wybór ulubionego koloru jest drogą do indywidualizacji wnętrza, nadawania mu osobistego charakteru – to jeden z ważniejszych trendów ostatnich lat i nie omija także łazienki. Sposobów zastosowania barwnych wylewek jest bez liku, ale warto zwrócić uwagę na monochromatyczne kompozycje – gdy ściana w tle ma ten sam kolor jak bateria, efekt jest jeszcze mocniejszy.

Bateria Isy22, projekt Matteo Thun i Antonio Rodriguez
Autor: serwis prasowy Zucchetti Bateria Isy22, projekt Matteo Thun i Antonio Rodriguez

Teraz już można

Niewątpliwie kariera kolorowych baterii mogła nabrać rozpędu dzięki możliwościom technicznym. Dzisiejsze metody ich wykończenia pozwalają nadać im barwy w sposób trwały. Upowszechniają się powłoki, dzięki którym nie widać śladów palców dotykających wylewki. Satynowe wykończenie ładnie załamuje światło na prostych kształtach. Bo, co ważne, nowe kolorowe baterie są wykończone matowo albo satynowo.

Bateria Smooth, projekt Paolo D'Arrigo
Autor: serwis prasowy Qd Italia Magistro Lab Bateria Smooth, projekt Paolo D'Arrigo

Modernistyczny rodowód

Jeśli szalejemy z kolorami, zachowujemy umiar w formach. Grunt to równowaga. Modne kolorowe baterie mają bardzo proste kształty i są stosunkowo niewielkie. Delikatne rurki wylewek wyposażono w urok klasycznych rozwiązań modernistycznych z lat 30. I to z estetyki pierwszych modernistów czerpią swoje wzory. Gdy oglądamy wille Le Corbusiera w Paryżu albo hotel Arne Jacobsena w Kopenhadze, widzimy, jaką siłę mają płaszczyzny i akcenty koloru w architekturze, gdzie dekoracja ograniczona jest do minimum. Z tego dziedzictwa wywodzi się większość domów, w których dzisiaj mieszkamy. I dlatego te zabawne łazienkowe detale dobrze się tu odnajdą.

Bateria ilTondo
Autor: serwis prasowy Carimali Bateria ilTondo
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE