Zabudowa łazienki. Jak zabudować łazienkę z sukcesem?

2020-08-11 16:07 Remigiusz Łangowski

Zabudowa łazienki to pojęcie obejmujące kilka zagadnień i rozwiązań funkcjonalnych pomieszczenia kąpielowego. Zabudową łazienki nazywamy zamontowane na stałe meble (na przykład w formie słupka, szafki wiszącej czy szafy łazienkowej), które pełnią praktyczną funkcję przechowywania kosmetyków, środków czystości, ręczników i szlafroków. Zabudowa łazienki to również estetyczna obudowa stelaża typu geberit (wykonana najczęściej z płyt kartonowo-gipsowych) z podwieszaną miską WC lub bidetem. To także zabudowa niefortunnie przebiegającej rury grzejników czy pionów kanalizacyjnych (jako szachty). Przyglądamy się różnym rozwiązaniom i radzimy, na co zwrócić uwagę!

Zabudowa łazienki – co jest ważne?

Projektowanie zabudowy łazienki może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy jest ona niewielka, a dla użytkowników liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Planując rozmieszczenie elementów zabudowy, powinniśmy przemyśleć zalety i wady tego pomieszczenia. Niekiedy nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich jego mankamentów, ale niektóre z nich mogą okazać się atutami. Przedmioty, które chcemy przechowywać w łazience, pogrupujmy pod względem wielkości i przeznaczenia oraz zdecydujmy, gdzie mogą znaleźć swoje miejsce. W małych łazienkach warto stosować zabudowę meblową do samego sufitu. Nad umywalką zamiast zwykłego lustra dobrze jest zamontować płytką szafkę na kosmetyki z lustrzanym frontem.

Zabudowa małej łazienki – praktyczne porady

Rozmieszczając elementy zabudowy łazienki, zwróćmy szczególną uwagę na:

  • istniejące wnęki i płyciny w licu ściany – mogą być zamaskowane drzwiczkami na zawiasach, za którymi schowamy środki czystości, kosmetyki, poskładane ręczniki;
  • elementy, które chcemy ukryć (na przykład instalacji sanitarnej) – podgrzewacz ciepłej wody użytkowej może zostać zabudowany odpowiedniej wielkości szafką z drzwiczkami, w której obok urządzenia znajdzie się dodatkowe miejsce do przechowywania;
  • niewykorzystaną przestrzeń – pod umywalką, nieobudowaną wanną lub nad pralką – możemy ją zagospodarować za pomocą rozwiązań systemowych (szafka pod umywalkę, obudowa wanny ze schowkami) lub wykonanych na wymiar – jak półki nad pralkę.

.. Zabudowa w mieszkaniu: gdzie się sprawdza, co warto wiedzieć? >>>

Zabudowa pralki w łazience

W projektowaniu wnętrz współistnieją dwie odmienne tendencje aranżacyjne. Pierwsza z nich polega na celowym eksponowaniu określonych elementów, ze względu na ich estetykę; druga – na ukryciu elementu poprzez zamaskowanie lub obudowę. Tak jest również w przypadku pralki. Pralka w kolorze czarnym może wprowadzać ciekawy kontrast we wszechobecnej bieli w łazience albo stanowić dopełnienie eleganckich lakierowanych mebli z czarnymi frontami na wysoki połysk. W sprzedaży dostępne są modele (takie jak Smeg Retro 50’s), których design zasługuje na wyjątkową ekspozycję. Najczęściej jednak decydujemy się na zabudowę pralki wykonaną z płyt meblowych. Pomiędzy pralką a zabudową należy zapewnić wolną przestrzeń – ze względu na możliwość przemieszczania się urządzenia w trakcie wirowania. Pralka ładowana od przodu może być przykryta blatem. Jeśli na jego powierzchni, obok pralki, znajdować ma się umywalka, powinniśmy dostosować wysokość blatu i wybrać rodzaj umywalki. Standardowa wysokość pralek ładowanych od przodu wynosi od 80 do 85 cm, choć w sprzedaży dostępne są również pralki niższe (67 i 70 cm).

.. Zabudowa pralki: na co zwrócić uwagę? >>>

Zabudowa rur w łazience

Doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków z urządzeń sanitarnych w łazienkach sprawia, że w pomieszczeniu tym możemy mieć do czynienia z dużą ilością rur oraz obecnością pionu kanalizacyjnego. Są to elementy instalacji sanitarnej, które chcemy zamaskować, a najlepszym na to sposobem jest zastosowanie zabudowy w formie szafek i szachów. Szachty stanowią pionowe obudowy, kanały, w których znajdują się przewody na przykład instalacji sanitarnych. Mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych na stelażu z profili metalowych. Do ich powierzchni przyklejone są najczęściej płytki ceramiczne, choć coraz częściej układamy je tylko w strefie narażonej na bezpośredni kontakt z wodą – w pozostałych miejscach malujemy farbą odporną na wilgoć.