Zabudowa łazienki. Jak zabudować łazienkę z sukcesem?

2020-08-11 16:07 Remigiusz Łangowski

Zabudowa łazienki to pojęcie obejmujące kilka zagadnień i rozwiązań funkcjonalnych pomieszczenia kąpielowego. Zabudową łazienki nazywamy zamontowane na stałe meble (na przykład w formie słupka, szafki wiszącej czy szafy łazienkowej), które pełnią praktyczną funkcję przechowywania kosmetyków, środków czystości, ręczników i szlafroków. Zabudowa łazienki to również estetyczna obudowa stelaża typu geberit (wykonana najczęściej z płyt kartonowo-gipsowych) z podwieszaną miską WC lub bidetem. To także zabudowa niefortunnie przebiegającej rury grzejników czy pionów kanalizacyjnych (jako szachty). Przyglądamy się różnym rozwiązaniom i radzimy, na co zwrócić uwagę!

Zabudowa łazienki – co jest ważne?

Projektowanie zabudowy łazienki może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy jest ona niewielka, a dla użytkowników liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Planując rozmieszczenie elementów zabudowy, powinniśmy przemyśleć zalety i wady tego pomieszczenia. Niekiedy nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich jego mankamentów, ale niektóre z nich mogą okazać się atutami. Przedmioty, które chcemy przechowywać w łazience, pogrupujmy pod względem wielkości i przeznaczenia oraz zdecydujmy, gdzie mogą znaleźć swoje miejsce. W małych łazienkach warto stosować zabudowę meblową do samego sufitu. Nad umywalką zamiast zwykłego lustra dobrze jest zamontować płytką szafkę na kosmetyki z lustrzanym frontem.

Zabudowa małej łazienki – praktyczne porady

Rozmieszczając elementy zabudowy łazienki, zwróćmy szczególną uwagę na:

  • istniejące wnęki i płyciny w licu ściany – mogą być zamaskowane drzwiczkami na zawiasach, za którymi schowamy środki czystości, kosmetyki, poskładane ręczniki;
  • elementy, które chcemy ukryć (na przykład instalacji sanitarnej) – podgrzewacz ciepłej wody użytkowej może zostać zabudowany odpowiedniej wielkości szafką z drzwiczkami, w której obok urządzenia znajdzie się dodatkowe miejsce do przechowywania;
  • niewykorzystaną przestrzeń – pod umywalką, nieobudowaną wanną lub nad pralką – możemy ją zagospodarować za pomocą rozwiązań systemowych (szafka pod umywalkę, obudowa wanny ze schowkami) lub wykonanych na wymiar – jak półki nad pralkę.

.. Zabudowa w mieszkaniu: gdzie się sprawdza, co warto wiedzieć? >>>

Zabudowa pralki w łazience

W projektowaniu wnętrz współistnieją dwie odmienne tendencje aranżacyjne. Pierwsza z nich polega na celowym eksponowaniu określonych elementów, ze względu na ich estetykę; druga – na ukryciu elementu poprzez zamaskowanie lub obudowę. Tak jest również w przypadku pralki. Pralka w kolorze czarnym może wprowadzać ciekawy kontrast we wszechobecnej bieli w łazience albo stanowić dopełnienie eleganckich lakierowanych mebli z czarnymi frontami na wysoki połysk. W sprzedaży dostępne są modele (takie jak Smeg Retro 50’s), których design zasługuje na wyjątkową ekspozycję. Najczęściej jednak decydujemy się na zabudowę pralki wykonaną z płyt meblowych. Pomiędzy pralką a zabudową należy zapewnić wolną przestrzeń – ze względu na możliwość przemieszczania się urządzenia w trakcie wirowania. Pralka ładowana od przodu może być przykryta blatem. Jeśli na jego powierzchni, obok pralki, znajdować ma się umywalka, powinniśmy dostosować wysokość blatu i wybrać rodzaj umywalki. Standardowa wysokość pralek ładowanych od przodu wynosi od 80 do 85 cm, choć w sprzedaży dostępne są również pralki niższe (67 i 70 cm).

.. Zabudowa pralki: na co zwrócić uwagę? >>>

Zabudowa rur w łazience

Doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków z urządzeń sanitarnych w łazienkach sprawia, że w pomieszczeniu tym możemy mieć do czynienia z dużą ilością rur oraz obecnością pionu kanalizacyjnego. Są to elementy instalacji sanitarnej, które chcemy zamaskować, a najlepszym na to sposobem jest zastosowanie zabudowy w formie szafek i szachów. Szachty stanowią pionowe obudowy, kanały, w których znajdują się przewody na przykład instalacji sanitarnych. Mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych na stelażu z profili metalowych. Do ich powierzchni przyklejone są najczęściej płytki ceramiczne, choć coraz częściej układamy je tylko w strefie narażonej na bezpośredni kontakt z wodą – w pozostałych miejscach malujemy farbą odporną na wilgoć.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021