Mała łazienka z mozaiką po generalnym remoncie

2008-09-30 2:00

Mieszkanie w kamienicy z lat 50. choć małe, jest jasne i przestronne. Wygląda tak teraz, po generalnym remoncie. Zmienić trzeba było wszystko oprócz łazienki. Jednak to jej właściciele mieszkania poświęcili najwięcej uwagi.

Była w dobrym stanie - wyłożona białą glazurą, z wanną obudowaną płytkami w takim samym kolorze. Zmieściła się jeszcze umywalka, a obok było miejsce na pralkę, i w.c. Część ściany nad wanną zajmował duży piec gazowy. W sumie sporo miejsca, ale łazienka wydawała się ciasna. Właściciele mieli dwa cele: powiększyć przestrzeń i ukryć brzydki piec.

Przed remontem

Przestrzeń. Za mała, źle wykorzystana, dająca wrażenie ciasnoty i braku konsekwencji w rozplanowaniu miejsca.
Wyposażenie. Urządzenia nie były stare czy specjalnie zużyte, ale niemodne, dobrane dość przypadkowo.
Instalacje. Widoczne przewody piecyka nie dodawały wnętrzu urody.

Zmiana miejsc

Wytycznym podporządkowano zdecydowane działania: pralka do kuchni, wanna do wyrzucenia, piec do kąta. Wszystko inne także z łazienki zniknęło,ściany i podłogę skuto do betonu. Boczna ściana została przesunięta tak, by ukryć za nią instalację podwieszonego sedesu. Dzięki niemu na wierzchu nie ma rur. Piecyk gazowy znalazł nowe miejsce nad w.c. jest teraz mniej widoczny. Wbudowano go w ściankę z płyty gipsowo-kartonowej.

Na ścianę i na podłogę

Mieszkanie jest małe, dlatego wybrali jasne, ciepłe kolory. Pani architekt doradziła, żeby we wszystkich pomieszczeniach - łazience, przedpokoju i otwartej kuchni - na podłodze położyć takie same duże prostokąty beżowokremowego gresu. Powstała jedna spora powierzchnia bez progów. Barwa podłogi zdecydowała o wyborze koloru na ściany. Te w łazience są wyłożone drobną, beżową, szklaną mozaiką na siatce (2x2 cm). Tak samo wygląda biegnący wokół ścian łazienki biały pas szerokości 30 cm. Elastyczne podłoże mozaiki umozliwiło wykończenie nią cokołu kabiny prysznicowej. Daje to wrażenie porządku i konsekwencji kolorystycznej, podobnie jak "wychodzące" z podłogi na boczną ścianę płyty jasnego gresu. Odbija się w nich łagodne światło halogenów i to wpadające z kuchni przez potrójny rząd luksferów. Zastąpiły one dawne okno, umieszczone pod sufitem. Mozaika jest dekoracyjna i elegancka, ale to nie wszystkie jej zalety. Sprawdza się jeśli chodzi o utrzymanie czystości, łatwo się ją myje, nie widać zacieków.

To nam się podoba:

1. Półokrągła kabina narożna. Idealnie wypełnia przestrzeń, tworząc wygodne miejsce do wzięcia relaksującego prysznica. Jej wnętrze wyłożono tą samą mozaiką co ściany łazienki, dzięki czemu jest prawie "niewidoczna".
2. Pas bialej mozaiki na ścianach. Element dekoracyjny optycznie porządkuje i poszerza wnętrze.
3. Luksfery. Wpuszczają światło z doświetlonej kuchni, powiększając przestrzeń.

W aranżacji użyto:
mozaika Glass Mosaic, 30x30 cm, 87 zł/m2, HYDROSFERA; luksfery, 0 zł/szt., HYDROTEX; gres polerowany, 30x60 cm, 120 zł/m2, INTER-KERAM; farba emulsyjna, Słoneczny Jęczmień, Dulux, 66 zł/puszka, CASTORAMA; kabina półokragła ze szklanymi drzwiami 90x90 cm, głęboki brodzik (90 cm) z nóżkami i syfonem, 2000 zł, reflektory halogenowe: sufiowy, 89 zł, ścienny, 49 zł, w.c. podwieszane, Koło: stelaż, 449 zł, miska Nova Piko, 340 zł, deska, 98 zł, przycisk, 88 zł, LEROY MERLIN; umywalka, 60 cm, seria Warius, Koło, 280 zł, KIM; bateria natryskowa Paffoni, 427 zł, zestaw natryskowy, 207 zł, bateria umywalkowa, seria Stick, satyna, Paffoni, 366 zł, ACRIS; szafka z szufladami i półka na zamówienie, ok. 1000 zł, YMON-PLUS; lustro z półką, 150 zł, IKEA; piec gazowy, Junkers, ok. 2000 zł.
Dekoracje: szalowy pas do masażu, 24,20 zł, olejek do masażu, 30 zł, szczotka do masażu, 26,60 zł, mydelniczka drewniana, 17,30 zł, mydło jabłkowe z trukwą, 19 zł/100g, masło do ciała Róża, 30 zł, jogurt do ciała, 39 zł, gąbka naturalna 52 zł, STENDERS; żel pod prysznic Zielone Herbata, 32 zł, masło do ciała, 65 zł, TABERNA SAPONARIA; ręczniki Extrasoft: 40x60 cm, 43 zł, 70x130 cm, 135 zł, 100x10 cm, 182 zł, MONETTI; kwiaty doniczkowe, BIURO KWIATOWE HOLANDIA.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE