Wanna wyzwolona

2014-09-18 22:25
Le Acque
Autor: mat. prasowe Toscoquattro Wanna „Le Acque”, proj. Claudio Silvestrin, 45 tys. zł., www.toscoquattro.it, www.a-quadesign.com

Rzeźbiarskie bryły z kamienia, lżejsze formy z kompozytów i akrylu, oprawione w drewno lub w tworzywo – nowoczesne wanny wolno stojące w niczym nie ustępują swoim pięknym poprzedniczkom z pałacowych komnat!

Wanna wolno stojąca spełnia dziś funkcję dominanty we wnętrzu i determinuje charakter łazienki - celnie określa jej rolę architekt Adam Pulwicki. Owalna, rozrzeźbiona albo prostopadłościenna nadaje styl całej aranżacji. Standarodwo jest większa niż wanny przyścienne i więcej też miejsca potrzebuje dookoła. Architekt Hernan Gomez mówi o minimum 30-40 centymetrach, Bibianna Szyszko-Sten ma wśród swoich realizacji najmniejsze łazienki - z wannami wolno stojącymi - o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych i większe, dwudziestokilkumetrowe.

Kariera wyzwolonych wanien rozpoczęła się w Polsce wraz z modą na pokoje kąpielowe – blisko dwie dekady temu. Usytuowanie wanny centralnie uchodziło wtedy za awangardowe, w rzeczywistości nawiązywało do tradycji – z jednej strony wanien w pałacach i dworach, z drugiej drewnianych balii w zamożnych wiejskich domach.

Więcej w październikowym numerze miesięcznika Dobre Wnętrze

Opracowanie Iwona Ławecka-Marczewska