Wanna, prysznic, a może razem? 10 inspirujący projektów dla każdego wnętrza

2024-01-29 14:47

Jeden i drugi rodzaj kąpieli ma gorących zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. My, nie wdając się w żadne spory, przygotowaliśmy dla wszystkich interesujące rozwiązania. Do małych i dużych łazienek. Decyzja o wyborze należy do was.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Amara, Sanplast
Relaks w piance

Coraz większą popularnością cieszą się wanny wolnostojące, a wśród nich akrylowe. Produkowane są w różnych stylach (od retro do nowoczesnych), kształtach (owalnych, prostokątnych) i wielkościach (od 150x69 cm), więc nawet w niewielkim wnętrzu masz szansę na wstawienie takiej wanny. Akrylowa jest lekka i łatwa w montażu. Najdłużej utrzymuje ciepło wody dwu- i trzywarstwowa, wzmocniona włóknem szklanym (to też izolacja akustyczna). Gdy ma powłokę Easy Clean, łatwo utrzymać ją w czystości. Produkuje się także wanny wolnostojące z kompozytu i konglomeratu, cięższe niż akrylowe, ale bardzo wytrzymałe, ciepłe w dotyku i dobrze utrzymujące temperaturę wody. Na zamówienie kupisz również żeliwne i drewniane

Na pokrętła

Gdy wanna nie ma szerokiego rantu, na którym dałoby się zamontować baterię, są trzy wyjścia. Instalacja armatury na ścianie, w podłodze lub – jak w łazience na zdjęciu – w wąskiej półce między wanną a ścianą. Przy okazji, bardzo efektownie wygląda zestawienie ich różnych powierzchni: gładkiej białej ze strukturalnymi płytkami.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Equipe Na zdj. kolekcja płytek ceramicznych Magical 3, Equipe.

Więcej natury

Drewno to jedno z wiodących tworzyw w nadchodzących trendach. Robi się z niego także wanny (na zamówienie m.in. w uniquewood.eu). Są one solidne, stabilne i wodoodporne, z różnych gatunków drewna klejonego, starannie zaimpregnowanego.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Ceramstic Na zdj. wanna wolnostojąca na tle płytek szarych i beżowych z kolekcji Grinta, Ceramstic.

Z obudową

Gotowa, dopasowana do konkretnego modelu wanny, nie zawsze daje efekt odbiegający od standardu. Nie jest trudno jednak zrobić obudowę własnoręcznie (albo zlecić jej wykonanie fachowcowi). Okładzina na niej może być wtedy dopasowana do podłogi, ściany albo grać rolę mocnego akcentu.

Łazienka z wanną
Autor: serwis prasowy marki Amara
Domowy deszczyk

Jeśli myślisz o wyborze prysznica, by oszczędzić więcej wody, niż kąpiąc się w wannie, pamiętaj, że efekt da jedynie krótki 4–5-minutowy natrysk. W tym czasie zużyjesz 60–75 l wody. 10 minut pod nim to już 150 l, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba do napełnienia wanny średniej wielkości. A mając megadeszczownię z różnymi rodzajami strumieni masujących, trudno się relaksować pod presją czasu. Dlatego tak są ważne wszystkie proekologiczne funkcje w bateriach prysznicowych. Jaka kabina? Może typu walk-in – odgrodzona od reszty pomieszczenia np. jedną szklaną ścianką? Wtedy warto zdecydować się na brodzik „slim” zrównany z podłogą albo zupełnie z niego zrezygnować.

Na takim samym poziomie

Ultracienkie brodziki kupisz z akrylu, kompozytu, silikonu, ze stali emaliowanej. Z ich wielkością i kształtem nie będziesz mieć problemu – oferta producentów jest naprawdę bogata. U wielu z nich zamówisz nawet nietypowy kolor. Brodziki takie są już odpowiednio wyprofilowane, więc nie trzeba robić spadku w podłodze, by woda sprawnie spływała do odpływu.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Roca Na zdj. model Helios z kompozytu Stonex, z antypoślizgową teksturą drewna, od 100x70 cm, Roca.

Funkcjonalnie

Montaż kolumny natryskowej nie należy do skomplikowanych. Dodatkowy atut – łatwo dostosować wysokość, na której znajduje się głowica, do wzrostu domowników.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Laveo Na zdj. kolumna Cers, z baterią jednouchwytową, ścienną Alea, z ceramiczną głowicą, laveo.pl

Systemów odpływów najnowszej generacji nie trzeba montować głęboko w warstwach stropu (są płytkie). Jednak przed decyzją o płaskim brodziku zasięgnij rady architekta, czy ingerencja w strop, nie osłabi jego konstrukcji. Kupując syfon do brodzika (zwłaszcza gdy planujesz montaż deszczownicy i panelu z hydromasażem), sprawdź, jaką ma przepustowość. Im większa, tym lepiej (właściwa to nie mniejsza niż 0,8–1,1 l/s).

Gdy nie ma brodzika

Niezwykle istotne jest perfekcyjne uszczelnienie podłogi na całej powierzchni pomieszczenia (nie tylko pod prysznicem) oraz zrobienie jej odpowiedniego spadku, by woda się na niej nie zatrzymywała. Te prace zleć dobremu fachowcowi.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Villeroy & Boch Na zdj. prysznic wyłożony płytkami z kolekcji Degrade (matowy petrol), 25x50 cm, Villeroy & Boch.

W ścianie…

Jeśli nie da się zastosować systemu odpływowego w podłodze, rozwiązaniem może być instalacja odpływu ściennego.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Deante Na zdj. powyżej prysznic z baterią podtynkową termostatyczną, klasa przepływu A, głowica natryskowa 2-funkcyjna, deante.pl

…ponad posadzką

Jeszcze prostszy na to sposób – brodzik montowany powyżej podłogi lub usytuowany na podeście.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Duravit Na zdj. brodzik akrylowy z kolekcji 2nd Floor, Duravit, 80x120 cm.
A może razem

W miniłazience prysznic w wannie to nierzadko jedyne rozwiązanie, jeśli oczywiście chcesz się cieszyć obydwoma rodzajami kąpieli. Nie przytłoczysz wnętrza, gdy do wanny dobierzesz jak najmniej widoczny parawan (dwu-, trzyskrzydłowy) lub szklaną ściankę. Bez obaw – dopasujesz je do różnych wielkości i kształtów wanien. Potrzebujesz osłony o niestandardowych wymiarach? Większość producentów zrobi je na zamówienie, ale wiąże się to z większymi kosztami. Jeśli przestrzeni w łazience masz naprawdę mało, uchylna szeroka ścianka ze szkła może utrudniać wchodzenie pod natrysk. Lepiej wtedy zamontować parawan z dwoma wąskimi skrzydłami. Zacieki z osadów po wodzie wydają się sprawą prozaiczną, ale bardzo psują efekt. Specjalna powłoka na szkle zapobiegnie ich powstawaniu.

Szeregowo

Kabina prysznicowa zespolona z obudową prostokątnej wanny, czyli świetne wykorzystanie każdego centymetra na niewielkiej przestrzeni. Przy takim umiejscowieniu kabiny (między ścianą a wanną) są potrzebne jedynie szklane drzwi do niej oraz jedna niepełna szklana ścianka. Całość wygląda lekko i nie zacieśnia pomieszczenia.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Meier

Za ścianką

Na większym metrażu można sobie pozwolić na wydzielenie stref kąpielowych. Staną się wówczas bardziej kameralne i przytulne jak w spa.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Sanplast Na zdj. kabina typu walk-in, ze szklanym parawanem – PI/ALTIIa z serii Altus, 100x212 cm, ze wspornikiem mocowanym do sufitu (montaż także do ściany), sanplast.pl.

Im mniej…

tym ładniej. Dowód – dyskretna szklana ścianka bez ram i z estetycznymi zawiasami. Nie ginie szlachetny połysk baterii i deszczownicy.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Dornbracht Na zdj. deszczownica Imo z podłączeniem ściennym, z systemem Antikalk, Dornbracht.