Styl modernistyczny w łazience. Będzie na topie jeszcze długo

2024-07-23 13:31

Jak urządzić łazienkę w modernistycznym stylu? Postaw na funkcjonalność, minimalizm i proste formy. Okazuje się, że to właśnie modernizm, po stu latach istnienia jest jednym z najgorętszych trendów. Tak łazienka będzie modna nie tylko w 2025 roku, ale przez wiele kolejnych lat. Kliknij galerię i zobacz zdjęcia!

Spis treści

  1. Kiedy narodził się modernizm?
  2. Łazienka musi być...
  3. Minimalizm w łazience
  4. Jakie kolory do modernistycznej łazienki?
  5. Oszczędność w dodatkach i zdobieniach

Kiedy narodził się modernizm?

O stylu modernistycznym była mowa już w latach międzywojennych. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „moderne” - nowoczesność. Rozkwitł w Stanach Zjednoczonych w latach 20., stając się jednym z najpopularniejszych trendów przez następne dziesięciolecia, zyskując swoje kolejne interpretacje, jak np. stylistyka europejskiej szkoły Bauhaus.

Styl modernistyczny był odpowiedzią na potrzeby powojenne, związane z szybkim wznoszeniem nowych budynków oraz funkcjonalnością życia codziennego. Ważnym motywem rozwojowym były technologie, owocujące nowymi materiałami oraz możliwościami produkcyjnymi.

Żegnamy się zatem z bogatymi zdobieniami, a witamy z formą, która wynika z funkcji. Bliski stylowi współczesnemu, jest jednym z ważniejszych trendów tego roku. Zatem urządzając tak łazienkę, możesz mieć pewność, że będzie na topie jeszcze przez wiele lat.

Łazienka musi być...

Funkcjonalna! W modernizmie oznacza to, że forma budynku lub obiektu powinna wynikać bezpośrednio z jego przeznaczenia i użytkowania. Można zauważyć pewną rewolucję w projektowaniu, dzięki wprowadzeniu minimalistycznych form, otwartych przestrzeni i nowoczesnych materiałów, które razem tworzą harmonijną i funkcjonalną całość.

Pamiętajmy, że funkcjonalność łazienki powinna zawsze być na pierwszym planie. Dopasuj przestrzeń sanitarną – często niewielką – do codziennych potrzeb lokatorów. To strefa, w której warto przemyśleć zarówno rozlokowanie wyposażenia, jak i wybór konkretnych produktów, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz wygodę wszystkich użytkowników, w szczególności osób starszych czy dzieci.

Wielkość wanny, prysznica, głębokość umywalki, przestrzeń wokół toalety czy choćby tak prozaiczna rzecz, jak miejsce na pralkę – to decyzje, które będą wpływać na codzienne życie przez kilkanaście lat.

- Intuicyjna w obsłudze toaleta myjąca, czyli toaleta z funkcją bidetu, bezdotykowe przyciski czy kabiny prysznicowe typu walk-in z odpływem liniowym – to pomysły wynoszące użytkowość naszej łazienki na wyższy poziom – mówi Joanna Karolczak, ekspertka firmy TECE.

Minimalizm w łazience

W łazienkowej stylistyce modernistycznej minimalizm przejawia się zarówno w myśleniu o przestrzeni, jak i w palecie barw, designie, a także – wysokiej jakości materiałach. Priorytetowa jest przestrzeń, rezygnujemy więc ze zbędnych elementów – zamiast dwóch umywalek instalujemy jedną, zamiast wanny wybieramy lekką kabinę – zawsze pamiętając od odpowiednim oświetleniu poszczególnych stref.

– Jest wiele rozwiązań, które umożliwiają zaoszczędzenie, choćby tylko wizualne, przestrzeni łazienkowej. Wąskie (320 mm) czy niskie (750 mm) stelaże podtynkowe do toalet podwieszanych mogą być montowane w mniej ustawnych, pierwotnie skazanych na pustkę miejscach, takich jak naroże pomieszczenia, wnęka czy ściana kolankowa pod skosem z oknem dachowym. Zlicowany z posadzką odpływ prysznicowy oraz estetyczne szklane przepierzenie to również doskonały sposób na wielowymiarowe „odciążenie” łazienki – dodaje Joanna Karolczak z TECE.

Jakie kolory do modernistycznej łazienki?

Warto postawić zarówno na ciepłe, jak i chłodne, ale stonowane odcienie beżów, szarości, brązów, uzupełnionych o biel i czerń – takie konfiguracje również optycznie powiększą pomieszczenie, dając mu przysłowiowy oddech.

Temu samemu służą stonowane, jednolite okładziny ścienne czy podłogowe – warto zrezygnować z łączenia różnych materiałów czy kolorów. Przestrzeń jednolita wizualnie wydaje się większa.

Wbrew pozorom minimalizm nie oznacza totalnej surowości. Poza funkcjonalnością, łazienka musi być również być miła dla oka – w końcu start czy finisz dnia to chwile, które w pełni zasługują na spędzenie ich w przestrzeni estetycznie dla nas komfortowej.

Oszczędność w dodatkach i zdobieniach

Pewnym jest jednak, że wybierając modernizm za główny styl dla naszej łazienki, nie musimy całkowicie rezygnować z barw, faktur czy ciekawych kształtów.

Jak dodaje ekspertka z TECE, ideą modernistycznego minimalizmu jest jakościowy materiał zamknięty w pięknej formie, bez zbędnej przesady czy sztucznie dodanego przepychu.

- Jasne barwy, ciepły brąz drewna, a nade wszystko – kluczowa dla trendu - geometria mebli oraz sprzętów, która stanowi dekorację samą w sobie – zauważa.

Z bardziej zdecydowanych, urozmaicających aranżację rozwiązań estetycznych warto postawić na jeden mocniejszy kolor na jednej ścianie, wybarwioną zielenią bądź turkusem szkliwioną mozaikę o nietypowym ułożeniu.

Okrągłe lustra, designerskie oprawy oświetleniowe o geometrycznych kształtach, estetyczne, nietypowe wizualnie przyciski spłukujące to elementy wyposażenia, które na równi z tym podstawowym czynią łazienkę przyjemną w codziennym użyciu.

W tym domu króluje beż. Rodzinie żyje się tu cudownie, a internauci pokochali to wnętrze!

Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają