Kabiny prysznicowe w łazience, czyli sposób na szybką kąpiel

2008-03-07 1:00

Kabiny prysznicowe idealnie nadają się nie tylko do małych łazienek, w których nie mieści się wanna, ale i do dużych wnętrz – gdzie obok wanny są miejscem na szybką i wygodną kąpiel.

Kabiny prysznicowe w łazience, czyli sposób na szybką kąpiel
Autor: Mariusz Bykowski Sposób na szybką kąpiel

Czy kabina przysznicowa to brodzik wraz z zamontowanym na nim parawanem, czyli drzwiami i ściankami stałymi? Czy też sam parawan, do którego można dokupić brodzik o różnej głębokości i z różnych materiałów lub zamontować go bezpośrednio na podłodze? Zdania producentów na ten temat są podzielone.

Zanim więc zdecydujesz się wydać nierzadko sporą kwotę na kupno kabiny prysznicowej, dowiedz się dokładnie, co otrzymasz w zamian.

Kabiny w rogu, przy ścianie, we wnęce...

  • Kabiny narożne. Cieszą się największą popularnością, bo najłatwiej znaleźć na nie miejsce w łazience. Ich oferta jest najbogatsza. Są modele o podstawie w kształtcie kwadratu, ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta (pentagonalne), prostokąta, sześciokąta albo innej nieregularnej figury.
  • Kabiny przyścienne. Większa część ich obudowy jest wykonana ze szkła lub z tworzywa – ściana jest tylko jej niewielkim fragmentem i na niej montuje się zwykle baterię ze słuchawką prysznicową. Podstawa może mieć kształt prostokąta lub półokręgu. Na kabinę przyścienną potrzeba więcej miejsca niż na narożną.
  • Kabiny wolno stojące. Doskonale nadają się do salonów kąpielowych i dużych łazienek. Można je zamontować w dowolnym miejscu, ale najlepiej jak najbliżej odpływu. Zwykle mają podstawę koła.
  • Kabiny wnękowe. Na kabinę wnękową wykorzystuje się zwykle naturalną wnękę w łazience. Wystarczy jedynie zamontować do niej drzwi. Czasem specjalnie buduje się dodatkową ściankę (lub ścianki), by utworzyć wnękę na kabinę.

Ważne wymiary kabin prysznicowych

Bardzo istotne jest dopasowanie wymiarów kabiny do potrzeb. Jeśli będzie zbyt mała, korzystanie z niej będzie niewygodne. Najpopularniejsze są kabiny o wymiarach 80 x 80 cm i 90 x 90 cm. Są też modele przeznaczone do małych łazienek o ściankach szerokości 70 cm.

W dużych kabinach o wymiarach 100 x 100 cm często oprócz tradycyjnego prysznica montuje się również systemy do hydromasażu.

Kabiny mają najczęściej wysokość 175 lub 185 cm, ale są również wyższe – nawet 195-centymetrowe. Pamiętajmy o tym, że jest to wysokość samego parawanu. Do tego trzeba jeszcze dodać wysokość brodzika, która może wynosić od kilku do blisko 30 cm, chyba że parawan jest ustawiony bezpośrednio na podłodze.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE