Ten mebel to tylko z pozoru prosty wybór. W łazience jest najważniejszy

2023-01-23 10:33

Szafka podumywalkowa to miejsce do przechowywania i ważny element wystroju. Sprawdzi się nawet w małej łazience. Różnorodność modeli ułatwi wybór.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Projekt wnętrza: Martyna Gawrońska-Rymowicz/White Interior Design

Może mieć półki albo szuflady, albo być kombinacją obu rozwiązań. Jeśli jest głęboka (gdy mamy na to miejsce, zależy nam na dużej umywalce lub szerokim blacie), lepsze będą szuflady, bo nie trzeba nurkować w głąb półek, aby coś wyjąć.

Nie warto oszczędzać na szafce – wybierz tę z materiałów doskonałej jakości i trwałych, bo z racji warunków panujących w łazience będzie narażona na kontakt z wilgocią. To także ważny element wystroju, jako jeden z niewielu, a często jedyny mebel w tym pomieszczeniu. Wybierz więc szafkę, która podkreśli jego charakter i doda mu stylu.

SPRYTNY SKOSIK

Ścięty bok szafki pozwala oszczędzić miejsce przy małym metrażu. To jeden patent wart zauważenia, drugi – to shuttersowe drzwiczki. Nie dość, że doskonale wyglądają, to jeszcze ażur zapewnia swobodny przepływ powietrza.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Ma stać czy wisieć?

Każda wersja ma wady i zalety. Szafka podwieszana jest lżejsza optycznie (lepsza więc do małych łazienek) i łatwiej pod nią umyć podłogę, ale za to jest mniej pojemna i wymaga solidnego montażu. Stojącą wystarczy wstawić, jest pojemna, ale osadzona na cokole, który w razie zalania ulega zniszczeniu – model na nóżkach mniej ucierpi podczas „powodzi”.

DĄB INDUSTRIALNIE

Fornirowany dębem zgrabny mebel na metalowych nóżkach dźwiga wodoodporny lśniący blat z konglomeratu i owalną umywalkę (Invena). Czarne akcenty, np. wsporniki, na których opiera się szafka, prosta bateria ścienna (Omnires), fabryczne kinkiety (Westwing.pl) dbają o industrialny charakter wnętrza.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

PODWÓJNE ZAUROCZENIE

Dwie umywalki z bateriami Canigó (Tres) na dwóch szafkach. Bliźniaczy zestaw gwarantuje wygodną toaletę jednocześnie dwóm osobom. Na blatach staną swobodnie mydelniczki, kubki na szczoteczki. Dwie szuflady pomieszczą kosmetyki, ręczniki itp.

Łazienka
Autor: serwis prasowy tresgriferia.com

CERAMIKA NA LASTRIKO

Elegancka, nawiązująca formą do projektów z połowy XX wieku szafka ma tło częściowo trójwymiarowe (płytki Monoblock Bar, Opoczno). Jej blat jak lastriko to z kolei dobre wizualne wsparcie dla białej nablatowej umywalki.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Opoczno

Jeśli miejsca jest mało, wybierz szuflady i drzwiczki zamykane „na dotyk”, klik-klak itp. Wystające uchwyty mogą bowiem stanowić problem i przyczynić się do powstawania kolekcji siniaków.

W PAKIECIE

Osłaniający ścianę panel (drewno zabezpieczone lakierem) zgrabnie przechodzi w półkę pod umywalkę, która może się okazać dwiema szufladami zlicowanymi z blatem.

Łazienka
Autor: Maria Miklaszewska

Szafką pod umywalkę może stać się konsola, stół, bufet itp. odpowiednio dostosowane i zabezpieczone przed wilgocią.

PODWÓJNA MARINA

Spory mebel łączy funkcję komody i szafki z półkami. Do niego nawiązuje długa półka powyżej z tego samego drewna. Białe prostokątne umywalki nablatowe i chromowane baterie (Stratos, Ferro) dopełniają tę strefę. Półki, tak jak szuflady i szafki, to dobre miejsce na różne rzeczy, ale tu trzeba pamiętać o estetyce – kosze i pojemniki ułatwią eleganckie przechowywanie.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Ferro

SZAFKA PLUS

Zrobiony na zamówienie mebel z laminowanej płyty osadzonej na metalowej konstrukcji składa się z dwóch części: po lewej mieści pralkę, po prawej – szafkę z dwiema głębokimi szufladami. Całość spina jeden blat. W nim osadzono umywalkę Nova Pro (Koło) z baterią Study Colors (Tres). Łazienkę wyłożono płytami Zonda (Paradyż).

Łazienka
Autor: Mariusz Bykowski Projekt wnętrza: Pracowania Kołodziej & Szmyt

GRA FAKTUR

Szafka (różne rozmiary) z umywalką i baterią to zestaw z serii Moduo. Jasne barwy i lekka bryła predestynują całość także to niewielkich łazienek. Gładkie fronty mebla ciekawie wyglądają na tle płytek ściennych 3D (Kavir) oraz drewnopodobnych z serii Sandwood (na ścianie Mosaic).

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki Cersanit

STARE NA NOWO

Bufet, pomocnik kredensu itp. sprawdzą się jako szafka pod umywalkę. Możesz pozostawić oryginalny blat, jak tu, albo dać nowy, np. z kamienia, konglomeratu. Drewno trzeba pokryć lakierem, np. jachtowym.

Łazienka
Autor: Piotr Mastalerz

Gdy miejsca na szafkę jest mało, albo idealne ją wpasuj między ściany bądź ścianę i ściankę prysznica lub wanny, a potem zabezpiecz szczeliny silikonem, albo zachowaj taki odstęp, by swobodnie myć powierzchnie.

WODNY BŁĘKIT

Strefę umywalki tworzy pastelowa szafka z dwoma szufladami. Wokół nablatowej ceramiki pozostaje sporo miejsca na drobiazgi. Okrągłe lustro w czarnej cienkiej ramie (harmonizującej m.in. z gałkami) przeciwstawia się formą licznym prostokątom i kantom. Harmonia i spokój osiągnięte!

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki AQform Projekt wnętrza: FABRYK-ART, oprawy oświetleniowe AQForm
Na blat czy w blat?

Umywalki nablatowe są zwykle droższe niż te wpuszczane w blat, ale za to bardzo efektowne. Ich wysoki rant chroni blat przed rozchlapywaną wodą. Wpuszczane, na ogół tańsze, wizualnie zajmują mniej miejsca na szafce (lepsze do małych wnętrz), ale za to więcej przestrzeni zabierają w szafce.