W małej łazience stworzyli klimat sauny. "Chciałam, aby kojarzyła się ze spokojem i regeneracją"

2022-11-10 12:55

– Żyję szybko, w dużym mieście, dlatego chciałam, aby moja łazienka była miejscem pogodnym – mówi Renata. Projektując ją, właścicielka inspirowała się sauną, kojarzoną ze spokojem i regeneracją.

Renata
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Renata. Z wykształcenia jest projektantką wnętrz. Prowadzi pracownię projektową Jachtoma Design. Niedawno pochłonęło ją programowanie. Razem z mężem, również programistą, i pieskiem Sweety tworzą zwariowaną, energiczną rodzinę. Ale cenią też sobie spokój i zacisze domowe.

Główną rolę w łazience Renaty i Adama grają olejowane lite deski tekowe. Są wzorzyste, dają dynamiczny efekt. Zastosowane na ścianie, podłodze i obudowie wanny optycznie powiększają wnętrze.

– Uwielbiamy je, ale musieliśmy na nie trochę poczekać. Przez pomyłkę dotarły do nas bowiem deski warstwowe, które nie nadają się do pomieszczeń wilgot-nych. Opóźniły nam remont o trzy tygodnie – wspominają.  

W tworzeniu projektu łazienki Renatę dzielnie wspierał mąż. Jemu również zależało na przestrzeni niosącej spokój i ukojenie. Pełnej zieleni, materiałów i detali przybliżających ich do natury. Projektantka maksymalnie wykorzystała też metraż.

We wnęce przy kominie wentylacyjnym zaplanowała zabudowę, w której zmieściła schowki i pralkę. – Mamy teraz więcej miejsca do relaksu – mówi.

W RAMACH OTWARCIA

Szafka pod umywalkę została wykonana na zamówienie. Jej korpus to stal lakierowana, a blat – drewno lakierowane w macie. – Dlaczego jej nie obudowałam? Tak jest minimalistycznie i bardziej dekoracyjnie – twierdzi projektantka.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

BEZ POŁYSKU

– Na matowych płytkach i olejowanym drewnie nie widać zacieków wody. Łazienka wygląda czysto i świeżo – cieszy się Renata.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

ZIELONE AKCENTY

Według projektantki – motywy roślinne wprowadzają do łazienki autentyczność i ciepło. Zgadzamy się z tym w stu procentach.

Łazienka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Wanna z funkcją prysznica
Renata Jachtoma-Mendak, JACHTOMA DESIGN, jachtomadesign.pl
Renata Jachtoma-Mendak, JACHTOMA DESIGN, jachtomadesign.pl

Projektując łazienkę, musimy przyjrzeć się naszej codzienności i potrzebom. Prysznic to idealne rozwiązanie dla osób żyjących w dużym tempie i chcących oszczędzać wodę. Wanna z kolei gwarantuje dłuższe chwile relaksu, ale kąpiel w niej nie jest zbyt eko. Zatem, co wybrać, a może jedno i drugie? Decydując się na rozwiązanie dwa w jednym, czyli wannę z natryskiem, zwróćmy przede wszystkim uwagę na baterię wannowo-prysz-nicową. Powinna składać się z wylewki do wanny, słuchawki i deszczownicy. Może być w wersji natynkowej – z widocznymi przyłączami wody – albo podtynkowej (przyłącza są schowane w ścianie). Ważne jest dostosowanie wysokości natrysku i deszczownicy do naszego wzrostu. O czym jeszcze warto pamiętać? O montażu parawanu ze szkła, pleksi lub tkaniny, który osłoni łazienkę przed wodą. Dobrze też, gdy kupimy wannę z płaskim dnem i jak najbardziej szeroką.

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE