Projekt łazienki. Jaki prysznic, jeśli nie chcesz mieć brodzika

2012-03-30 12:12
prysznic bez brodzika łazienka
Autor: Materiały prasowe firm kabina prysznicowa bez brodzika. Bateria prysznicowa Deante, płytki Piccadilly, Tubądzin.

Czy kabina prysznicowa musi się zawsze opierać na brodziku i niepotrzebnie utrudniać wyjście spod prysznica? Opracowując projekt łazienki często rezygnujemy z gotowych kabin i brodzików na rzecz prysznica, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę.

Coraz częściej decydujemy się na projekt łazienki z prysznicem bez brodzika, którego podstawą jest wydzielony ściankami fragment płaszczyzny podłogi. Nie ma progu, kabina prysznicowa często je przezroczysta (np. szklana), dzięki czemu łazienka wydaje się bardziej przestronna. Projekt łazienki z prysznicem bez brodzika wygląda atrakcyjnie i komfortowo. Taka kabina prysznicowa jest też łatwa do utrzymania w czystości. Ale wykonanie odpływu z tak zaprojektowanego natrysku jest bardziej kłopotliwe niż z tradycyjnego z brodzikiem ustawionym na podłodze.

Kabina prysznicowa bez brodzika: projekt łazienki

Kąpiel pod prysznicem to nie tylko rutynowa dbałość o higienę, ale także przyjemność. Tym większa, im wygodniejsza łazienka. Zapewne wiele osób przy wychodzeniu z typowego brodzika zwróciło uwagę na kłopotliwą różnicę wysokości między nim a podłogą – im jest ona większa, tym trudniej się wydostać spod prysznica. Tę niedogodność można wyeliminować, rezygnując z brodzika lub montując płytki brodzik, który nie wystaje nad powierzchnię podłogi. Podłoga z płytek zamiast standardowego brodzika nadaje uniwersalny charakter aranżacji łazienki.

Łazienka bez brodzika: jak to zrobić

Decydując się na prysznic bez brodzika, trzeba się zmierzyć z problemami, które nie występują, gdy stosuje się standardowo (czyli wysoko) umieszczony zwykły brodzik. Narzuca się bowiem pytanie: gdzie i jak pomieścić elementy odpływowe? Instalacje ukryte są pod posadzką lub w ścianie. Dobrze, jeśli już na etapie projektowania łazienki zdecydujemy, że nie chcemy mieć brodzika. Wtedy instalację odprowadzającą wodę do kanalizacji można ukryć w warstwach wykończeniowych podłogi pod posadzką albo dzięki specjalnym zestawom odpływowym zabudować w ścianie. Odprowadzenie wody z prysznica bez brodzika oraz wszystkie niezbędne warstwy podłogowe zajmują co najmniej 11-15 cm. Jednocześnie podłoga w prysznicu musi być odpowiednio wyprofilowana. Dlatego przy planowaniu takiego prysznica szczególne istotne będą dwie kwestie: grubości warstw wykończeniowych podłogi oraz odległość odpływu od pionu kanalizacyjnego. To one determinować będą wybór rozwiązania.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021