Podliczyłam koszty remontu mojej łazienki w 2020 r. Ile wydałabym dziś? Różnica jest ogromna!

2022-09-09 11:42

Szalejąca inflacja sprawiła, że dzisiaj koszt wykończenia mieszkania jest niebotycznie wyższy niż miało to miejsce jeszcze chociażby dwa lata temu. Właśnie wtedy urządzałam swój dom, a każdy wydatek spisywałam w tabeli. Dzięki temu mogę porównać ceny i policzyć, ile wtedy kosztował mnie remont np. łazienki, a ile musiałabym zapłacić za to dziś.

Łazienka
Autor: Olga Steliga-Dykas

Long story short, czyli o naszym domu w wielkim skrócie

Nasz dom składa się z trzech kondygnacji, pierwszego i drugiego piętra oraz poddasza. Ma 148 m kw. po podłogach, a powierzchnia użytkowa wynosi 119 m kw. Kupiliśmy go w 2019 r., klucze dostaliśmy w maju 2020 r., a początkiem czerwca ekipa remontowa rozpoczęła prace. 

Na naszym osiedlu znajduje się 28 domów, ponieważ na zakup zdecydowaliśmy się jako jedni z pierwszych, udało nam się uniknąć podwyżek, których było dokładnie 7! Decydujący się na zakup domu jako ostatni musieli zapłacić średnio o prawie 30% więcej niż wynosiła cena pierwotna!

Jeszcze zanim dom został oddany nam do użytku, postanowiłam stworzyć tabelę, w której podliczałam wszystkie pieniądze, jakie nie owijając w bawełnę, w niego wpakowaliśmy. Znalazły się z niej całkowicie podstawowe rzeczy, jak wanna czy umywalka, ale również dodatki: od baterii, przez uchwyty, po dywany, firanki, karnisze czy zasłony. 

Jakiś czas temu, otworzyłam arkusz i z ciekawości zaczęłam przeklikiwać się przez poszczególne linki. Wiedziałam, jak wszystko podrożało, ale nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak bardzo!

Łazienka
Autor: Olga Steliga-Dykas

W dzisiejszym tekście postanowiłam przedstawić, ile jeszcze dwa lata temu zapłaciłam za podstawowe sprzęty (i tylko sprzęty) do łazienki , ale ile musiałaby wydać na nie dzisiaj. Nie brałam pod uwagę tych przedmiotów, których różnicy w cenie nie dało się oszacować, m.in. lamp i szafki, ponieważ zostały kupione na starociach, parapetu, półki pod umywalkę i nad ubikacją, ponieważ zrobił je mój teść, a także dodatków (kwiatów, doniczek, obrazów czy ramek na zdjęcia). Nie byłam w stanie również policzyć, ile wydałabym na materiały (kleje, fugi, silikony itp.) potrzebne do wykończenia łazienki, ponieważ moja, zresztą znajoma, ekipa wszystko kupowała sama, a później rozliczyliśmy się z nimi za całość. 

Do całej kwoty można byłoby jeszcze dodać koszty robocizny czy nawet cenę metra kwadratowego, która, patrząc na porównywalne inwestycje powstające w mojej okolicy, wzrosła dwukrotnie! 

W dzisiejszy tekście skupię na jednej z naszych łazienek.

Łazienka
Autor: Olga Steliga-Dykas

Koszty wykończenia łazienki w 2020 roku i dziś

Zacznijmy od podstaw, czyli płytek. Ponieważ jestem fanem boazerii angielskiej, wymyśliłam sobie, że w moich obu łazienkach znajdą się płytki właśnie do niej nawiązujące. Na górze postawiłam na białe płytki ścienne marki Tubądzin z kolekcji Royal Palace. Całość składa się z dwóch dekorów i płytki głównej. Do naszej łazienki kupiliśmy około 16 m kw płytek. Na co wydaliśmy w sumie 2057,05 zł. 

Z kolei na podłogę wybrałam drewnopodobną ceramikę, układaną w jodełkę marki Carrea z kolekcji Arrow line. Jak w przypadku każdego remontu, nie mogło obyć się bez przebojów. Część tych płytek udało się nam kupić po przecenie, a resztę musieliśmy domówić już po normalnej cenie. W konsekwencji 10,56 m/kw płytek mieliśmy rozłożone na… trzy zamówienia, w dwóch sklepach! Średnio za metr kw. zapłaciliśmy 70,12 zł, czyli w sumie 740,57 zł. Ile kosztowałyby dzisiaj? Zerknijcie do poniższej tabelki.

Łazienka
Autor: Olga Steliga-Dykas

Podsumowanie

Wpisałam tam koszt nie tylko płytek, ale także wszystkich baterii, całej armatury (ubikacji, wanny czy umywalki), a nawet wieszaków, korków, tapety czy stelażu podtynkowego. Przyznam, że sama byłam zaskoczona różnicą kosztów, jakie poniosłam w 2020 r., a jakie musiałabym ponieść dziś! Jeszcze dwa lata temu na wszystkie poniższe sprzęty wydałam około 9000 zł, dziś musiałabym dołożyć do tego połowę tej kwoty, czyli zapłacić o 4500 zł więcej. Tym samym informacje o inflacji wynoszącej 15 - 16%, można włożyć między bajki.

Podsumowanie kosztów łazienki, rok do roku
Autor: Olga Steliga-Dykas
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE