Zasłona prysznicowa. Jak wybrać odpowiednią?

Producenci pryszniców dwoją się i troją, żeby zaproponować pełną ochronę łazienkowej podłogi przed zachlapaniem. Podobnie w przypadku parawanów montowanych na wannach. Jeśli nie mamy chęci trudzić się z planowaniem, montażem i utrzymaniem osłon, sięgnijmy śmiało po sprawdzone, praktyczne i proste rozwiązanie, jakim jest zasłona prysznicowa

Tekstylna zasłona prysznicowa
Zasłona prysznicowa
Zasłona prysznicowa
Zasłona w delikatny deseń
Wzorzysta zasłona prysznicowa

Zasłony prysznicowe niektórym kojarzą się źle. Niesłusznie! Ten prosty w obsłudze i utrzymaniu element wyposażenia może stać się także doskonałą dekoracją łazienki

Zasłony prysznicowe. Prosty montaż.

Wśród niezaprzeczalnych zalet zasłon prysznicowych należy wymienić niezwykłą łatwość ich montażu. Jeśli tylko nie zapomnimy o tym, że powinny mieć odpowiednią długość, w większości przypadków bez trudu zamontujemy je samodzielnie.

Drążki prysznicowe mają regulowaną długość, więc nie musimy się obawiać o trudności z dopasowaniem zasłony do naszych potrzeb. Producenci oferują szeroki wybór drążków łamanych i półokrągłych, przeznaczonych do pryszniców i wanien narożnych. Znajdziemy na rynku też drążki podwójne – na jednym z nich możemy wygodnie powiesić ręcznik.

Podłużny drążek to ponadto nie jedyna opcja zawieszenia zasłon. Wśród alternatywnych rozwiązań warto wspomnieć o drążku typu umbrella.

 Łazienka w stylu vintage

Fot. agencjafree/living4media

Zasłona prysznicowa. Winylowa czy tekstylna?

Wybierając zasłonę prysznicową, staniemy przed wyborem materiału, z którego będzie wykonana. Tańsze będą modele wykonane z PCV. Czym się cechują?

 • Ich cena zaczyna się od 10 zł,

 • są grubsze od tekstylnych,

 • są trudniejsze w czyszczeniu,

 • lecz wygodniej je przemyć wodą po użyciu,

 • są mniej trwałe, łatwiej je zniszczyć,

 • lepiej sprawdzą się na krótszych prowadnicach,

 • mokre lepią się do ciała, co jest często wskazywane jako ich podstawowy mankament

Alternatywą dla nich są zasłony tekstylne:

 • droższe od winylowych (od 30 złotych),

 • nie lepią się do ciała,

 • są trwalsze i lżejsze,

 • są dobrym rozwiązaniem dla długich prowadnic.

Lepkość winylowych zasłon dla wielu użytkowników jest dyskwalifikującą wadą. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wzory i poziomy przezroczystości będą dostępne w przypadku zasłon tekstylnych.

 Zasłony prysznicowe. 14 POMYSŁÓW na oryginalne zasłony prysznicowe

Fot. Mat. prasowe westelm.com

Jak dopasować zasłonę prysznicową do łazienki

Zasłona prysznicowa może stać się kluczowym, wyrazistym elementem wystroju – może czarować żywymi barwami i bogactwem wzorów. Rozważmy taką opcję, jeśli nasza łazienka urządzona jest z dużych jednolitych płaszczyzn w stonowanej kolorystyce.

Z kolei w łazience energetycznej, barwnej i wzorzystej zdecydujmy się na zasłonę spokojniejszą, żeby nie wprowadzać do łazienki wizualnego chaosu.

Zastanówmy się też, czy zależy nam tylko na ochronie podłogi przed wilgocią, czy na poczuciu intymności. Jeśli tylko na tym pierwszym, dobrą opcją może być zasłonka całkiem przezroczysta – zwłaszcza w łazience o niewielkim metrażu.

..  MAŁA ŁAZIENKA w bloku: ładna i funkcjonalna. Pomysły i ZDJĘCIA >>>

Jak dbać o zasłony prysznicowe

Producenci zasłon niejednokrotnie obiecują wysoką odporność na trwałe zabrudzenia i ciemny nalot. Pamiętajmy jednak, że jeśli zakamarki zasłony będą ciągle wilgotne, nie unikniemy ryzyka pleśni.

Ważne jest dlatego, żebyśmy jak najczęściej szeroko rozsuwali zasłonę (w przypadku wanny – po zewnętrznej jej stronie), żeby dać jej możliwość wyschnięcia. W ten sposób zapewnimy zasłonom trwałość.

Postarajmy się wybrać zasłony wyposażone w metalowe wzmocnienia otworów do przewlekania kółek. Trudniej będzie przypadkiem taką zasłonę uszkodzić.

Ocena: 0
Tekst: MŻ Zdjęcia: Materiały prasowe H&M HOME

POLECANE ARTYKUŁY