Płytki w projekcie łazienki odgrywają ważną rolę. Zazwyczaj stanowią o stylu jej aranżacji. Są albo dekoracyjne i występują w roli głównej lub przeciwnie, ich gładka i jednolita powierzchnia ze zminimalizowaną ilością podziałów stanowi tło dla eleganckiej ceramiki w stylu minimalistycznym. Jednak styl płytek do łazienki to nie wszystko. Wybierając płytki powinniśmy wiedzieć do jakiej wysokości będziemy je układać na ścianach, czy będziemy je łączyć z innymi materiałami oraz czy będą miały bezpośredni kontakt z wodą.

Co musimy wiedzieć wybierając płytki do łazienki?

Płytki do łazienki są najczęściej wybieraną okładziną ścian i podłóg. Zabezpieczają powierzchnie przed wilgocią, szybko się je układa oraz dają praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mimo że w sklepach wybór płytek do łazienki jest ogromny, trudno wybrać te najlepsze za pierwszym razem. Wielkość i kształt płytek do łazienki powinny zależeć od wielkości pomieszczenia, tego kto będzie korzystał z łazienki – tylko dorośli czy również małe dzieci i oczywiście od stylu aranżacji.
•    Im mniejsza łazienka, tym mniejszy format płytek powinniśmy wybierać. Mnogość małych elementów sprawi, że pomieszczenie wyda się większe, unikniemy także nieładnych i widocznych na dużych płytkach docinek
•    W łazienkach, z których będą korzystały dzieci warto zabezpieczyć płytkami wszystkie ściany. Oczywiście nie oznacza to położenia płytek na wszystkich ścianach od podłogi  do sufitu, jednak taka aranżacja sprawi, że zyskamy komfort podczas kąpieli bez narzucania niepotrzebnych ograniczeń
•    Wreszcie styl aranżacji łazienki ma ogromny wpływ na wybór płytek do łazienki. Styl minimalistyczny w łazience to przede wszystkim gładkie płytki wielkoformatowe, bez dekorów, ułożone do sufitu. Uzyskujemy w ten sposób jednorodne, idealnie gładkie powierzchnie ścian. Łazienka w stylu angielskim lub art deco to mniejsze, prostokątne płytki ścienne ułożone tylko do wysokości ok 1.20 m i wykończone listwą dekoracyjną lub ceramicznym półwałkiem.

Wybieramy płytki do łazienki. Modne czy klasyczne?

Które płytki do łazienki wybrać? Modne czy klasyczne? A może neutralne? To zależy. Od tego co lubimy i na jak długo planujemy urządzić łazienkę. Jeśli aranżujemy łazienkę w mieszkaniu docelowym, na wiele lat, wybierzmy  płytki w kolorze neutralnym, bez charakterystycznych wzorów i dekorów, które dosyć szybko się nudzą. Jednolite, gładkie powierzchnie ścian, uzupełnione wielkoformatowymi lustrami i szafkami łazienkowymi będą niezauważenie pełniły swoją funkcję.

Czytaj też: elegancka łazienka dla dwojga≥≥≥

Jeśli natomiast lubimy zmiany i remonty nam nie straszne lub aranżujemy łazienkę w małym mieszkaniu, z którego pewnie wyprowadzimy się w ciągu kilku najbliższych lat, możemy śmiało zaszaleć z modnymi wzorami na płytkach do łazienki. Teraz są to na przykład płytki cementowe z charakterystycznymi wzorami mozaikowymi, czasem monochromatyczne, czasem kolorowe. Modnymi płytkami są też jednobarwne płytki z wypukłymi wzorami tworzącymi efekt 3D. Takie płytki z tłoczonymi ornamentami ozdobią jedną ścianę lub subtelnie zaznaczą jedną ze stref w łazience.

Na co zwracać uwagę planując układanie płytek w łazience?

Ważną kwestią mającą wpływ na wybór płytek do łazienki jest też sposób ułożenia ich na ścianach.

•    W przypadku płytek gładkich lub strukturalnych przemyślmy jak będą ułożone, gdzie będą widoczne cięcia i łączenia. Czasem bowiem warto kupić kilka płytek więcej i uniknąć w ten sposób małych, psujących cały efekt nieestetycznych docinek
•    Jeśli płytki ścienne i podłogowe mają ten sam wymiar zadbajmy, by fugi w miejscu połączenia wypadały w tym samym miejscu. Jeśli płytki na ścianach będą kończyć się na określonej wysokości, nie wynikającej z wielokrotności wielkości płytki, płytkę przyciętą umieśćmy przy podłodze. Jeśli zależy nam na jak najmniejszych fugach, prawie nie widocznych, wybierajmy płytki rektyfikowane i kolory fug  idealnie zgrane z płytkami
•    Jeśli płytki w łazience nie będą układane od ściany do ściany zadbajmy o ich zlicowanie z powierzchnią. Jest to istotne w aranżacjach łazienek w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Zazwyczaj różnicę poziomów wyrównuje się płytą g-k. Nie musimy tego robić w łazienkach urządzonych w stylu angielskim lub art deco – tam w miejscu zakończenia płytek układamy albo półwałek, z tej samej kolekcji z której pochodzą płytki, albo listwę dekoracyjną
•    Jeśli będzie potrzebny gierunek (przycinanie krawędzi płytek pod kątem 45 stopni) do ładnego obłożenia narożników obudowy wanny, wnęk w kabinie prysznicowej lub na obudowie ciągów wentylacyjnych, do którego potrzebne są płytki nieprzycinane z fabrycznymi krawędziami – musimy do zamówienia doliczyć odpowiednią ilość dodatkowych płytek
•    Kupując płytki do łazienki musimy zawsze powiększyć zamówienie o co najmniej 10% (jeśli planujemy układać płytki w karo co najmniej o 15%)

Czytaj też: aranżacja małej łazienki >>>

Kupując płytki do łazienki pamiętaj!

Odporne na wodę. Płytki przeznaczone do łazienek wykazują zmniejszoną nasiąkliwość i większą odporność na działanie detergentów. Podłogowe powinny być antypoślizgowe.

Montaż. Przed położeniem kafelków przy wannie, prysznicu, umywalce konieczne jest wykonanie hydroizolacji (na ścianie, podłodze i linii ich styku). Warto tak rozplanować płytki, by te wymagające przycięcia znalazły się w mało widocznym miejscu. Zależy ci na jednolitej płaszczyźnie? Wybierz kafelki rektyfikowane, czyli prosto przycięte. Możesz zminimalizować fugę do 1 milimetra.

Miejsce. Minęły już czasy, kiedy kładło się płytki pod sufit (wyjątek stanowi kabina prysznicowa). Teraz wystarczy nakleić je na ścianę narażoną na bezpośredni kontakt z wodą, przy zachowaniu 50 - 100 cm „zapasu”. Pozostałą powierzchnię można pokryć farbą łazienkową, lustrem, szkłem czy tapetą winylową.

Inwentaryzacja. Zanim wybierzesz się do sklepu po płytki zrób dokładną inwentaryzację łazienki. Będą wtedy znane wszystkie wymiary ścian i podłogi, ułatwiające wybór pomiędzy dużymi i małymi płytkami. Dokładna inwentaryzacje łazienki oraz rozliczenie potrzebnych płytek wykonuje zawsze zatrudniony architekt lub projektant wnętrz.