Coraz częściej decydujemy się na projekt łazienki z prysznicem bez brodzika, którego podstawą jest wydzielony ściankami fragment płaszczyzny podłogi. Nie ma progu, kabina prysznicowa często je przezroczysta (np. szklana), dzięki czemu łazienka wydaje się bardziej przestronna. Projekt łazienki z prysznicem bez brodzika wygląda atrakcyjnie i komfortowo. Taka kabina prysznicowa jest też łatwa do utrzymania w czystości. Ale wykonanie odpływu z tak zaprojektowanego natrysku jest bardziej kłopotliwe niż z tradycyjnego z brodzikiem ustawionym na podłodze.

Kabina prysznicowa bez brodzika: projekt łazienki

Kąpiel pod prysznicem to nie tylko rutynowa dbałość o higienę, ale także przyjemność. Tym większa, im wygodniejsza łazienka. Zapewne wiele osób przy wychodzeniu z typowego brodzika zwróciło uwagę na kłopotliwą różnicę wysokości między nim a podłogą – im jest ona większa, tym trudniej się wydostać spod prysznica. Tę niedogodność można wyeliminować, rezygnując z brodzika lub montując płytki brodzik, który nie wystaje nad powierzchnię podłogi. Podłoga z płytek zamiast standardowego brodzika nadaje uniwersalny charakter aranżacji łazienki.

Łazienka bez brodzika: jak to zrobić

Decydując się na prysznic bez brodzika, trzeba się zmierzyć z problemami, które nie występują, gdy stosuje się standardowo (czyli wysoko) umieszczony zwykły brodzik. Narzuca się bowiem pytanie: gdzie i jak pomieścić elementy odpływowe? Instalacje ukryte są pod posadzką lub w ścianie. Dobrze, jeśli już na etapie projektowania łazienki zdecydujemy, że nie chcemy mieć brodzika. Wtedy instalację odprowadzającą wodę do kanalizacji można ukryć w warstwach wykończeniowych podłogi pod posadzką albo dzięki specjalnym zestawom odpływowym zabudować w ścianie. Odprowadzenie wody z prysznica bez brodzika oraz wszystkie niezbędne warstwy podłogowe zajmują co najmniej 11-15 cm. Jednocześnie podłoga w prysznicu musi być odpowiednio wyprofilowana. Dlatego przy planowaniu takiego prysznica szczególne istotne będą dwie kwestie: grubości warstw wykończeniowych podłogi oraz odległość odpływu od pionu kanalizacyjnego. To one determinować będą wybór rozwiązania.