Łazienka z kabiną prysznicową - nie tylko dla amatorów szybkiej kąpieli

 Łazienka z kabiną prysznicową - nie tylko dla amatorów szybkiej kąpieli

Szybki i praktyczny

Fot. Andrzej Szandomirski

Wbrew pozorom kabina prysznicowa wcale nie musi mieć kompleksów w stosunku do wanny i zyskuje coraz liczniejsze rzesze zwolenników. Miłośnicy szybkiej kąpieli najczęściej nie mogą i nie chcą czekać, aż wanna napełni się wodą. A w kabinie wystarczy podnieść dźwignię lub odkręcić kurek, by wziąć prysznic.

Oszczędni wiedzą, że w ciągu 10-minutowej kąpieli pod prysznicem zużyją około 60, a nie 150 czy nawet 300 l wody, jak ma to miejsce w przypadku wanny. Z kolei właściciele małych łazienek wyliczyli, że typowa kabina zabierze im tylko ok. 70 cm2. Na plus trzeba również zaliczyć kabinie prysznicowej komfort korzystania, tak ważny szczególnie dla osób starszych, którym trudność sprawia wchodzenie i wychodzenie z wanny. Nie bez znaczenia jest też higieniczność kąpieli pod bieżącą wodą. O czym jeszcze warto wiedzieć?

O konstrukcji kabiny

Kabina to przede wszystkim drzwi (wystarczą, gdy masz wymurowaną wnękę, a ściany wyłożone na przykład kafelkami) oraz ścianki, do których zwykle trzeba dokupić brodzik, oraz specjalna bateria prysznicowa. Najczęściej spotykane wymiary kabin zaczynają się od 70x70 cm i rosną co 10 cm aż do 100x100 cm, chociaż mogą też wynosić 80x90 i 80x100 cm. Typowa wysokość - od 175 do 195 cm.

Drzwi i ścianki są osadzone w profilach (nierzadko niwelują one nierówności ścian) oraz dokładnie uszczelnione. Przesuwają się po prowadnicach. I profile, i prowadnice są zwykle aluminiowe - anodowane albo lakierowane. Produkowane są również modele mocowane na samych zaczepach. Taka kabina wtapia się w tło wnętrza i jest niemal niewidoczna - tak zresztą ma być zgodnie z najnowszymi trendami.

Wypełnienia drzwi

Robi  się z je bezpiecznego, hartowanego szkła o grubości 4-6 mm, ale także z tworzywa (na przykład z polistyrenu). Szkło bywa powiązane z warstwą chemiczną, przykładowo o nazwie Anticalc, której zadaniem jest uniemożliwienie gromadzenia się osadu wapiennego (popularny kamień). Podobnie działa substancja Antiplaqu - w tym przypadku szkło wchodzi z nią w reakcję i powstaje powłoka, dzięki której ścianki są też odporne na czynniki mechaniczne. Specjalne powłoki ochronne są również nanoszone na powierzchnię. Ścianki z tworzyw także pokrywane są powłokami, do których nie przywiera osad.

Osoby nieprzepadające za przezroczystymi taflami mają do wyboru kabiny ze ściankami i drzwiami, których wypełnienie jest przyciemniane, matowione lub malowane.

Typy drzwi

Informacje na ten temat są bardzo istotne, gdyż sposób otwierania kabiny ma kolosalny wpływ na to, ile naprawdę potrzeba na nią miejsca. Tak więc drzwi mogą być:

 • przesuwne (suwane), rozsuwane: poruszją się na rolkach lub prowadnicach, w ogóle nie zabierają miejsca;
 • uchylne (otwierane tradycyjnie): zwykle na zawiasach, trzeba zostawić nieco przestrzeni przed kabiną;
 • składane (harmonijkowe): najpierw się je składa, a potem przesuwa - nie wymagają dużo miejsca;
 • wahadłowe: odchylają się na zewnątrz lub w obie strony.

Kstzałty i rodzaje kabin prysznicowych

Mają duże znaczenie dla wielkości łazienki oraz jej stylu. Są zatem kabiny:

 • narożne (półokrągłe, kwadratowe, pentagonalne): idealne do małych łazienek;
 • przyścienne (półokrągłe, prostokątne, kwadratowe): dotykają jednej ze ścian, nieco wystają na łazienkę;
 • wolno stojące (okrągłe, owalne, kwadratowe): nie dotykają ścian, przeznaczone są do dużych pomieszczeń.

Zaniem kupisz kabinę

 • Zanim udasz się po kabinę, dokładnie zmierz miejsce, w którym zamierzasz ją postawić. Dobrze jest zrobić sobie mały szkic. Na jego podstawie sprzedający będzie mógł ci doradzić coś konkretnego.
 • W sklepie sprawdź kabinę. Wejdź do środka, okręć się w koło i pochyl, by się przekonać, czy będzie ci w niej wygodnie. Powinien to zrobić domownik, który potrzebuje najwięcej miejsca.
 • Otwórz i zamknij drzwi. Przywołaj w myślach miejsce na kabinę i pomyśl, czy dany typ drzwi sprawdzi się w wyznaczonym miejscu.
 • Pamiętaj - wypełnienia z przezroczystego szkła nie zmniejszają optycznie wnętrza, ale są droższe.
 • Jeśli to możliwe, wybierz kabinę o większych wymiarach, zagwarantujesz sobie w ten sposób większy komfort korzystania z niej.

Tp warto wiedzieć o kabinach prysznicowych

 • Gdy łazienka jest duża, dobrze jest wybrać kabinę wolno stojącą. Trzeba jednak wiedzieć, że zależnie od tego, gdzie chcemy ją ustawić, mogą być konieczne pewne dodatkowe prace montażowe. Do takiej kabiny trzeba bowiem doprowadzić wodę oraz zapewnić odpływ do kanalizacji. Zwykle wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
 • Gdy łazienka jest mała, nie ma w niej miejsca na kabinę, a nie chcemy rezygnować z wanny, możemy wybrać rozwiązanie pośrednie. Alternatywą dla kabiny jest parawan nawannowy. Bywa jedno- lub trzyczęściowy (składany). Mocuje się go do ściany i zależnie od potrzeb rozkłada.
 • Gdy w łazience jest wnęka, można ją wykorzystać na urządzenie kabiny. Po odpowiednim zabezpieczeniu ścian i przygotowaniu odpływu wystarczy dokupić tylko drzwi.
Ocena: 0
Tekst i opracowanie: Urszula Bajorek Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY