Łazienka: co zamiast kabiny prysznicowej

 Co zamiast kabiny prysznicowej?

Fot. Mariusz Bykowski

Co wybrać do łazienki: wannę, brodzik czy kabinę prysznicową? A może jeszcze inaczej - zaprojektować ciekawe, niebanalne otoczenie prysznica bez tradycyjnej kabiny prysznicowej?

Poranną kąpiel na ogół zastępujemy szybkim prysznicem. W łazience coraz częściej pojawia się zatem kabina prysznicowa - również ze względu na oszczędność miejsca. Decydując się na kabinę wolno stojącą, przyścienną czy narożną, dobrze mieć świadomość, że nie są to jedyne możliwe warianty. Można zrezygnować z kabiny prusznicowej, a także z brodzika i zaprojektować w ich miejsce dekoracyjną zabudowę prysznica z wykorzystaniem płytek ceramicznych, pustaków szklanych lub betonowych. Taka konstrukcja strefy natrysku w łazience będzie praktyczna i jednocześnie stanie się ozdobą łazienki, nadającą pomieszczeniu indywidualny styl.

Zamiast kabiny prysznicowej: mozaika ze szkła

W rogu przestronnej łazienki zaprojektowano spiralnie skręconą ściankę wyłożoną szklanymi kafelkami w kolorze butelkowej zieleni. Ta konstrukcja zastąpiła tradycyjną kabinę prysznicową. Najbardziej dekoracyjnym elementem całej zabudowy jest podłoga z odpływem wyłożona nieregularnymi szklanymi płytkami. Tworzą one fantazyjny wzór, podkreślający nietypowy kształt ścianki prysznicowej. Oryginalna ceramika firmy DEGER podkreśla styl łazienki.

 Co zamiast kabiny prysznicowej?

Fot. Mariusz Bykowski, Piotr Antonów

Zamiast kabiny prysznicowej: brodzik i szklane pustaki

Narożny brodzik to najpopularniejsze rozwiązanie strefy z prysznicem. Jednak w tym wypadku typowy okazał się tylko kształt brodzika, towarzysząca mu konstrukcja jest znacznie mniej konwencjonalna. Na obudowę prysznica zarezerwowano całą krótszą ścianę łazienki, podwyższając poziom podłogi o kilka centymetrów i montując w niej brodzik. Osłoniła go półokrągła przegroda zbudowana ze szklanych pustaków, tworząca rodzaj kabiny prysznicowej. Na ścianach znalazły się drobne płytki ceramiczne, a na podłodze duże kafle.

Zamiast kabiny prysznicowej: wnęka natrysku z kotarą

Klasycznie - choć bez typowej kabiny prysznicowej i brodzika. Usytuowany w rogu łazienki kącik z prysznicem odgrodzono z jednej strony ścianką z płyty gipsowo-kartonowej. Jej powierzchnia wyłożona jest płytkami glazury, podobnie jak pozostałe ściany. W narożniku wnęki zaprojektowany został trójkątny podest, na którym można usiąść bądź ustawić kosmetyki. Podłogę pod natryskiem z odpowiednio wyprofilowanym spadkiem pokrywają duże kafle terakoty. Zamiast drzwiczek zamontowano drążek z kotarą prysznicową.

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY