Pokój kąpielowy w stylu japandi. Łazienka z kamienną mozaiką i drewnianą podłogą

2023-05-11 14:25

Relaksująca kąpiel albo ożywczy prysznic. Widok z wanny na ogród albo przywieziony z Singapuru obraz gejszy. Które rozwiązanie lepsze? Monika i Adam korzystają z obu, dostosowując je do nastroju, aktualnej potrzeby. Zadanie ułatwia im odpowiednio urządzona łazienka, a właściwie pokój kąpielowy.

Łazienka jak pokój kąpielowy
Autor: Mariusz Bykowski

Nasz ulubiony przedmiot w łazience? Kąpielowa gejsza, obraz znaleziony na pchlim targu w Singapurze – mówi Monika. – Przywykliśmy do niej. Zmieniała z nami kolejne mieszkania, by w końcu wylądować w wymarzonym domu na warszawskiej Białołęce Dworskiej.

– Małżeństwo poprosiło nas o uwzględnienie obrazu gejszy w projekcie – tłumaczy Mikołaj Wojciechowski z pracowni Sojka & Wojciechowski. – Nie mieliśmy nic przeciwko, bo malunek pomógł nam uzyskać efekt pokoju kąpielowego. Zaplanowano podział wnętrza na dwie strefy. Prysznicową – z brodzikiem, toaletą, umywalką – wyłożoną posadzką z białych płytek. Oraz wannową, z podłogą z drewna egzotycznego.

Większość ścian pokryto farbą ceramiczną odporną na wilgoć, łatwo zmywalną. Ścianie przy prysznicu zaserwowano dodatkową hydroizolację. Architekci pamiętali też o schowkach: w szafce pod umywalką oraz zabudowie nad stelażem WC. Dzięki dużej tafli lustra powiększyli i tak sporą przestrzeń, „zduplikowali” obraz gejszy.

Konsekwentnie

– Aby zapewnić domownikom intymność, zamontowaliśmy w oknach żaluzje. Dopasowaliśmy je kolorystycznie do ram okiennych. Wyglądają jak gotowy zestaw – mówi Mikołaj Wojciechowski. – Do posadzki z desek tekowych dobraliśmy też odcień szafki podumywalkowej. Taki zabieg pozwolił optycznie scalić łazienkę – dodaje.

Łazienka jak pokój kąpielowy
Autor: Mariusz Bykowski

Gładko czy z fakturą?

Ze lśniącą stalą baterii, z bielą umywalki i emaliowaną wanną kontrastuje mozaika o nierównej powierzchni. – Potraktowaliśmy wannę jako główny element dekoracyjny. Chcieliśmy ją wyróżnić. Dlatego zamiast standardowej obudowy z plastiku, użyliśmy kamiennych kostek. Ich porowata faktura odcina się od ciemniejszych, nieco gładszych płyt ściennych. Połączonych praktycznie bezfugowo, co daje ładny efekt gładkiej ściany – wyjaśniają projektanci.

Łazienka jak salon kąpielowy
Autor: Mariusz Bykowski
Kamienna mozaika
Autor: Mariusz Bykowski

Sztuka kamuflażu

Dzięki przezroczystym ściankom oraz zastąpieniu klasycznego brodzika posadzką z płytek – prysznic wtapia się w aranżację łazienki. Węższa tafla szkła znajduje się na linii granicznej (między strefą natryskową a wannową). To porządkuje przestrzeń. Umieszczone w podwieszanym suficie oprawy LED równomiernie oświetlają kabinę.

Łazienka z prysznicem
Autor: Mariusz Bykowski
Ogrzewanie łazienkowe
Konrad Sojka, Mikołaj Wojciechowski, Sojka & Wojciechowski, sojkawojciechowski.pl
Konrad Sojka, Mikołaj Wojciechowski, Sojka & Wojciechowski, sojkawojciechowski.pl

W łazience Moniki i Adama znajdują się dwa wysokie okna przyczyniające się do strat ciepła w pomieszczeniu. Aby zapobiec wychłodzeniu wnętrza (zwłaszcza zimą), musieliśmy troskliwie zająć się kwestią ogrzewania. Zaplanowaliśmy podgrzewaną podłogę i dwa kaloryfery. Pierwszy – na ścianie szczytowej za wanną, blisko okien (w miejscu narażonym na wychłodzenie). Drugi – niedaleko prysznica, służy również do suszenia ręczników. Aby grzejniki dobrze pełniły swoje funkcje, dobraliśmy ich moc, wielkość do powierzchni łazienki oraz liczby okien.

Wyjątkowe projekty nowoczesnych łazienek - GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE