NOWE MIESZKANIE. Miejski minimalizm – łazienka w wersji drugiej

2021-04-16 10:45 Materiał sponsorowany

Z miejskiej dżungli chętnie uciekamy na łono przyrody. Gdy to niemożliwe, kontaktu z naturą – a przynajmniej z żywiołem wody – szukamy w łazience, która coraz częściej zamienia się w domowe mikrospa. Oczyścić i ciało, i ducha pomogą minimalistyczne formy przełamane wyrazistymi wzorami roślinnymi.

Miejski minimalizm – łazienka w wersji drugiej
Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Jak urządzić łazienkę? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju łazienki przykładowego mieszkania w warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto drugi z nich, zatytułowany „Miejski minimalizm”.

Kompozycja wnętrza ma graficzny charakter, podkreślony geometrycznymi liniami podziałów i formami sprzętów. Warto zwrócić uwagę m.in. na koliste kształty umywalki Uni (Ravak, Mise Ekskluzywne łazienki i kuchnie), podtynkowej baterii umywalkowej Study Colors (Tres, Aleotti) czy lampy sufitowej (Sforzin, Exclusive Lights). Ta ostatnia w bardzo nietypowy sposób oświetla twarz osoby stojącej przed lustrem – jednak wspomagana jest przez liczne punkty sufitowe oraz listwę pod szafką.

Ku skojarzeniom z geometrią brył kieruje nas także wielokrotnie łamany pas czarnej mozaiki Stick (Raw Decor, Aleotti), tworzący oprawę dla strefy umywalki (gdzie zagłębia się na kilka centymetrów pod płaszczyznę lustra) i WC (tu z kolei wysuwa się przed lustro – tafla znalazła się w miejscu szafki, jaką znajdziemy w dwóch pozostałych wariantach projektu). Na ciemnym tle wyraziście rysuje się sedes Chrome (Ravak, Mise Ekskluzywne łazienki i kuchnie) o zrygoryzowanej formie wycinka stożka. Surowość aranżacji zostaje jednak przełamana przez dekoracyjny kamienny blat szafki podumywalkowej (Alabaster Gallery by Focus Stone), a przede wszystkim przez naklejoną naprzeciwko drzwi tapetę The pink jungle (Caselio, Top Kolor).

Miejski minimalizm – łazienka w wersji drugiej
Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Tapeta, która wita wchodzących do łazienki, kieruje nas jednocześnie ku strefie natrysku. Loftowe inspiracje, znamienne dla całego projektu „Miejski minimalizm”, zaznaczyły się tu m.in. w charakterystycznej formie szklanej przesłony Modo New Black (Radaway, BODO Wyposażenie łazienek). Tafla została wzbogacona o rysunek geometrycznych podziałów, jakie znamy z modnych minimalistycznych przeszkleń, ale zatopiony w szkle, by ułatwić utrzymanie łazienki w idealnej czystości.

Ze stylistyką i kolorystyką osłony łączy się czarna armatura prysznicowa z tej samej serii, co umywalkowa (Study Colors, Tres, Aleotti). Harmonizuje z nimi także dyskretnie wtapiający się w tapetę czarny grzejnik drabinka oraz ażurowy metalowy taboret Hollo (Petite Friture, NAP). Przeciwwagę dla wyrazistych form wyposażenia i wystroju tworzą jasne, delikatne płytki ceramiczne o wzorze lastrico (Macro, Casalgrande Pandana, Aleotti) – te same na podłodze i na ścianach w strefie natrysku.

Otwieranie przestrzeni
Ada Skwira, Małgorzata Liebhart – WZ Studio

Autor: WZ Studio, materiały prasowe

Ada Skwira, Małgorzata Liebhart – WZ Studio

Aby wizualnie powiększyć niedużą łazienkę, najczęściej wykorzystuje się duże płaszczyzny jasnego koloru – ściany, podłogi, sufity, ponadto rzęsiste oświetlenie, a także wielkoformatowe lustra. Rozwiązania tego typu zaznaczyły się również w prezentowanym projekcie, choć w mniej typowym wydaniu. Warto jednak zwrócić uwagę i na sposób oświetlenia jasnej ściany w strefie natrysku. Listwa led ukryta w zagłębieniu sufitu tworzy wrażenie otwarcia wnętrza w górę. Można tu mieć poczucie, że przez szczelinę wzdłuż ściany sączy się do środka naturalne światło.

Było to możliwe, gdyż w całej łazience architektki nieco obniżyły sufit. W przypadku małych pomieszczeń zabieg ten pozwala poprawić proporcje wnętrza – pomaga uniknąć wrażenia „studni”. Daje też możliwość bezproblemowego wprowadzenia wielu punktów świetlnych. – Pamiętajmy, że w pomieszczeniach mokrych musimy zastosować odpowiednio szczelne oprawy. Warto sprawdzać specjalne klasyfikacje IP, które określają nam stopień ochrony przed wilgocią. Do łazienek wybieramy te z oznaczeniem IP 65 – zwraca uwagę Ada Skwira z pracowni WZ Studio.

Miejski minimalizm – łazienka w wersji drugiej
Autor: WZ Studio, materiały prasowe
Akcja specjalna: Nowe Mieszkanie
 Murapol: propozycja aranżacji mieszkania

Autor: materiały prasowe MURAPOL

Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl prezentujemy pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.