Metamorfoza łazienki w bloku. Ściany małego wnętrza pokrywa... gazeta

2023-07-24 17:03

Imitujące spłowiałe gazety dekory ścienne świetnie zgrały się z beżem zastosowanym na ścianach i szarością podłogi. Chociaż zostały użyte oszczędnie – we wnęce prysznica i przy toalecie, zdecydowanie określiły charakter łazienki pary prawników.

Katarzyna i Ryszard zamieszkali niedawno w typowym PRL-owskim bloku na warszawskich Stegnach. W mieszkaniu łazienka sąsiadowała z oddzielną toaletą. Właściciele woleliby wprawdzie pozostawić ten podział, ale nie było to możliwe. – Toaleta była tak wąska, że nie moglibyśmy zmieścić w niej nawet malutkiej umywalki, a w dodatku mieliśmy dwie pary kolidujących ze sobą drzwi, które blokowały przedpokój. Dlatego postanowiliśmy połączyć oba pomieszczenia – mówią właściciele.

Polecamy: Narzekasz na małą łazienkę? Podpowiadamy jak zyskać przestrzeń bez wyburzania ścian

Udana metamorfoza

We współpracy z projektantkami z Qbik Design powstała nowa łazienka o powierzchni 4,5 m², w której jedyną pozostałością po dawnym układzie jest ścianka między prysznicem a ubikacją. I tak, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni udało się stworzyć dość obszerną wnękę na prysznic, zmieścić pralkę i zapewnić sporą ilość miejsca do przechowywania: dwie duże szuflady w szafce podumywalkowej, szafkę na kosmetyki ukrytą za lustrem i półeczki nad toaletą.

Zobacz: Małe łazienki w bloku - GALERIA ZDJĘĆ

Kolory do małej łazienki

Kolorystyka wnętrza bazuje na bezpiecznych, klasycznych odcieniach: popielaty, beżowy i biały są uniwersalnym zestawieniem. Najbardziej charakterystycznym elementem wystroju stały się „gazetowe” płytki. – Znam dobrze portugalski, rok studiowałam w Lizbonie. Teraz rozpoczynam naukę języka hiszpańskiego. To zainspirowało mnie do umieszczenia w łazience płytek z nadrukami z hiszpańskich gazet – wyznaje właścicielka.

 

Łazienka z prysznicem
Autor: Bernard Białorucki

Kąpiel w deszczu

Kabina prysznicowa jest dość duża, a od strefy umywalkowej oddziela ją szyba. Deszczownia i prysznic zapewniają komfort mycia, a wnęka w ściance – miejsce do odstawiania kosmetyków. Na podłodze zamiast brodzika położono płytki, wyposażone w odpływ liniowy.

Łazienka z prysznicem
Autor: Bernard Białorucki

Przytulne drewno

– Żeby ocieplić dość chłodne biele i szarości, szafka pod umywalką oraz obudowa wnękowych półek mają drewnianą okleinę w jasnym odcieniu – tłumaczy Katarzyna. Lustrzane szafki niwelują wrażenie małej przestrzeni.

Drewniany blat łazienkowy
Autor: Bernard Białorucki
Łazienka i WC – razem czy osobno?
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Desig
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Design

Rozdzielenie tych pomieszczeń jest wygodne, praktyczne i bardziej higieniczne. Zazwyczaj też nie łączy się ich, jeżeli w pierwotnym układzie są oddzielone. Zdarzają się jednak przypadki, w których odstępujemy od tej zasady. Dotyczy to najczęściej bardzo małych metraży. W przypadku mieszkania Kasi i Ryszarda połączenie przyniosło korzyści, które zrekompensowały straty. Dzięki połączeniu łazienka stała się ustawniejsza i można było ją urządzić w bardziej komfortowy sposób. Zmiana wpłynęła też dobrze na przedpokój, z którego zniknęła jedna para drzwi.

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ — GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE