Metamorfoza łazienki w bloku. Ściany małego wnętrza pokrywa... gazeta

2023-07-24 17:03

Imitujące spłowiałe gazety dekory ścienne świetnie zgrały się z beżem zastosowanym na ścianach i szarością podłogi. Chociaż zostały użyte oszczędnie – we wnęce prysznica i przy toalecie, zdecydowanie określiły charakter łazienki pary prawników.

Katarzyna i Ryszard zamieszkali niedawno w typowym PRL-owskim bloku na warszawskich Stegnach. W mieszkaniu łazienka sąsiadowała z oddzielną toaletą. Właściciele woleliby wprawdzie pozostawić ten podział, ale nie było to możliwe. – Toaleta była tak wąska, że nie moglibyśmy zmieścić w niej nawet malutkiej umywalki, a w dodatku mieliśmy dwie pary kolidujących ze sobą drzwi, które blokowały przedpokój. Dlatego postanowiliśmy połączyć oba pomieszczenia – mówią właściciele.

Polecamy: Narzekasz na małą łazienkę? Podpowiadamy jak zyskać przestrzeń bez wyburzania ścian

Udana metamorfoza

We współpracy z projektantkami z Qbik Design powstała nowa łazienka o powierzchni 4,5 m², w której jedyną pozostałością po dawnym układzie jest ścianka między prysznicem a ubikacją. I tak, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni udało się stworzyć dość obszerną wnękę na prysznic, zmieścić pralkę i zapewnić sporą ilość miejsca do przechowywania: dwie duże szuflady w szafce podumywalkowej, szafkę na kosmetyki ukrytą za lustrem i półeczki nad toaletą.

Zobacz: Małe łazienki w bloku - GALERIA ZDJĘĆ

Kolory do małej łazienki

Kolorystyka wnętrza bazuje na bezpiecznych, klasycznych odcieniach: popielaty, beżowy i biały są uniwersalnym zestawieniem. Najbardziej charakterystycznym elementem wystroju stały się „gazetowe” płytki. – Znam dobrze portugalski, rok studiowałam w Lizbonie. Teraz rozpoczynam naukę języka hiszpańskiego. To zainspirowało mnie do umieszczenia w łazience płytek z nadrukami z hiszpańskich gazet – wyznaje właścicielka.

 

Łazienka z prysznicem
Autor: Bernard Białorucki

Kąpiel w deszczu

Kabina prysznicowa jest dość duża, a od strefy umywalkowej oddziela ją szyba. Deszczownia i prysznic zapewniają komfort mycia, a wnęka w ściance – miejsce do odstawiania kosmetyków. Na podłodze zamiast brodzika położono płytki, wyposażone w odpływ liniowy.

Łazienka z prysznicem
Autor: Bernard Białorucki

Przytulne drewno

– Żeby ocieplić dość chłodne biele i szarości, szafka pod umywalką oraz obudowa wnękowych półek mają drewnianą okleinę w jasnym odcieniu – tłumaczy Katarzyna. Lustrzane szafki niwelują wrażenie małej przestrzeni.

Drewniany blat łazienkowy
Autor: Bernard Białorucki
Łazienka i WC – razem czy osobno?
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Desig
Karolina Wilk, Ewelina Szymańczak, Qbik Design

Rozdzielenie tych pomieszczeń jest wygodne, praktyczne i bardziej higieniczne. Zazwyczaj też nie łączy się ich, jeżeli w pierwotnym układzie są oddzielone. Zdarzają się jednak przypadki, w których odstępujemy od tej zasady. Dotyczy to najczęściej bardzo małych metraży. W przypadku mieszkania Kasi i Ryszarda połączenie przyniosło korzyści, które zrekompensowały straty. Dzięki połączeniu łazienka stała się ustawniejsza i można było ją urządzić w bardziej komfortowy sposób. Zmiana wpłynęła też dobrze na przedpokój, z którego zniknęła jedna para drzwi.

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ — GALERIE ZDJĘĆ